هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تعدیل شرايط سخت دريافت وام

کد مطلب: 3464
آخرين تغييرات ایجادشده در زمينه شرایط سخت پرداخت وام۸۰ میلیون تومانی مرتبط با صندوق پس‌انداز مسکن يکم پس از موافقت بانک مرکزي براي اجرا به شعب بانک مسکن ابلاغ شد و بالاخره متولیان آن ناچار به برداشتن برخی از ضوابط دشوار آن برای متقاضیان شدند تا فضای مناسب‌تری برای آنها ایجادشده و به دنبال آن استقبال بیشتری هم از این تسهیلات انجام شود.
حذف شرط تأهل
گرچه تصویب وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن در قالب صندوق پس‌انداز از طرح‌های پیشنهادی به‌ظاهر خوشایند در سال گذشته بود و اما مصوبه آن در اردیبهشت‌ماه امسال شروط بسیار سختی داشت.
در اين ابلاغيه با اشاره به موافقت بانک مرکزي در تاريخ 26 شهريور با شرايط تسهیل‌گر مورد درخواست بانک مسکن در خصوص اعطاي تسهيلات خريد و ساخت واحد مسکوني از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن يکم به متقاضيان، آمده است که کليه شعب بانک مسکن مجازند تسهيلات  80، 60 و 40 ميليون توماني خريد و ساخت واحد مسکوني را به ترتيب در شهرهاي بالاي 200 هزار نفر و کمتر از 200 هزار نفر را علاوه بر متقاضیان متأهل يا سرپرست خانوار به افراد مجرد هم اعطا کنند. البته اين متقاضيان بايد بالاي 18 سال بوده و درآمد مستقل داشته باشند.
حذف شرط استعلام فرم «ج» همسر متقاضي
این وام در ابتدا فقط به افراد خانه اولی یعنی کسانی که از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید واحد مسکونی یا سهم‌الشرکه و همچنین از امکانات دولتی مانند زمین، تسهیلات یارانه‌ای یا تسهیلات مسکن مهر نیز استفاده‌ای نکرده‌اند تعلق می‌گرفت و درعین‌حال شرایطی هم برای اعطای وام به سرپرستان خانوار تعیین شده بود.
با حذف این پیش‌شرط اگر همسرِ متقاضيِ وام 80 ميليوني، قبلاً تسهيلات خريد مسکن يا امکانات دولتي تهيه مسکن دريافت کرده باشد، مانعي براي دريافت اين تسهيلات نيست. ولي اگر خودِ متقاضي قبلاً از اين امکانات استفاده يا وام خريد مسکن دريافت کرده باشد، ديگر مشمول اين وام نخواهد شد.
خرید واحدهای حداکثر 15 سال عمر
   از ديگر شرايط تسهيل‌گر دريافت وام 80 ميليوني صندوق پس‌انداز مسکن يکم، امکان اعطاي اين وام از سوي شعب بانک مسکن به متقاضياني است که واحد مسکوني يا پلاک ثبتي با عمر حداکثر 15 سال از تاريخ صدور پروانه ساختماني (جواز ساخت) آنها مي‌گذرد، خريداري کنند. در ابلاغيه قبلي اين تسهيلات، شرط سني ساختمان حداکثر 3 سال ذکر شده بود که در بخشنامه جديد بانک مسکن به 15 سال افزايش يافته است. همچنين شرط تاريخ پايان کار نيز در ابلاغيه جديد حذف شده است.
به هر حال با گذشت دو ماه از اجرای این طرح حدود 12 هزار نفر برای دریافت این تسهیلات در بانک مسکن ثبت‌نام کرده‌اند. نحوه بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم تناسبی با درآمد خانوارها ندارد و دریافت‌کننده وام برای بازپرداخت ۱۲ ساله باید هر ماه حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان قسط پرداخت کند.
این در حالی است که مدیران بانک مرکزی و بانک مسکن در پاسخ به انتقادات اعلام کردند صندوق پس‌انداز مسکن برای اقشار متوسط طراحی شده است و به کسانی که توانایی بازپرداخت دارند تعلق می‌گیرد.
به همین دلیل بنابر شواهد و آمارها استقبال چندانی از وام‌های صندوق پس‌انداز یکم با توجه به محدودیت‌هایی که نسبت به سایر وام‌های خرید دارد، نشد. متقاضیان دریافت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم می‌توانند با سپرده‌گذاری که حتماً باید دو دوره شش‌ماهه از آن عبور کند نسبت به دریافت این وام‌ها اقدام کنند هر چند با وجود برخی تعدیلات انجام‌شده در اعطای تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم همچنان پرداخت اقساط سنگین از چالش‌های آن بوده و فضای مطلوبی را برای اقشار کم‌درآمد ایجاد نمی‌کند.
بر اساس دستورالعمل جديد بانک مسکن به شعب،‌ مفاد اين دستورالعمل براي ثبت‌نام‌کنندگان صندوق پس‌انداز مسکن يکم در تاريخ‌هاي پيش از ابلاغيه جديد نيز اجرا مي‌شود (اين ابلاغيه «عطف به ماسبق» دارد).