بازار مسکن چه زمانی رونق می‌یابد؟

شمار نشریه : 226

کد مطلب: 3483
یک کارشناس مسکن پیش‌بینی کرد با توجه به زمان‌بر بودن پروسه امضای توافق هسته‌ای تا رونق اقتصادی، حداقل تا اواسط سال آینده رکود بخش مسکن ادامه یابد.
شهریار شقاقی اظهار کرد: طی 7-8 سال گذشته تصمیماتی از سوی دولت‌ها گرفته شد که در نهایت شرایط اقتصادی کشور را به این سمت کشاند. لذا نباید فکر کنیم با امضای برجام یک‌شبه همه‌چیز حل می‌شود. همه ما برای رسیدن به رونق مقداری عجله داریم درحالی‌که رونق نیازمند زیرساخت‌ها و مشخص شدن نتایج قطعی برجام است.
وی با بیان اینکه از روز امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در 23 تیرماه کمتر از سه ماه گذشته است، افزود: سرمایه‌گذاران منتظر هستند تا وضعیت اقتصاد در شرایطی ایده‌آل و شفاف قرار گیرد و تحریم‌ها برداشته شود سپس اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
شقاقی به نامه چهار وزیر به رئیس‌جمهور اشاره و خاطرنشان کرد: وزرا در این نامه به رکود اقتصادی اشاره کردند. این یعنی هرکس پول دستش است فعلاً نگه دارد. سال گذشته رشد اقتصادی ما مثبت بود اما برای امسال پیش‌بینی کرده‌اند که رشد منفی می‌شود، لذا مسائل اقتصادی به قوت خود باقی‌مانده و رفع آنها نیازمند عبور از یک پروسه زمانی است.
وی پیش‌بینی کرد: حداقل تا اواسط سال 1395 رکود اقتصادی و به‌تبع آن رکود بخش مسکن ادامه یابد و پس‌ازآن درصورتی‌که همه‌چیز درست پیش برود می‌توان کم‌کم نشانه‌های خروج از رکود را مشاهده کرد.
این کارشناس مسکن، پایین بودن قدرت وام‌دهی بانک‌ها را در رکود بخش مسکن مؤثر دانست و گفت: بانک‌ها می‌گویند که قدرت پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی را ندارند. البته این تسهیلات برای خرید مسکن در تهران کافی نیست اما برای شهرستان‌ها مناسب است. بااین‌حال تا زمانی که تسهیلات ارائه نشود مردم توان خرید یا ساخت مسکن نخواهند داشت.
شقاقی، ورود سرمایه‌های خارجی به بخش مسکن را نیز مستلزم ایجاد مکانیزم‌های لازم پس از برداشته شدن تحریم‌ها دانست و گفت: سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال منافع خودشان هستند و می‌گویند یک بازار 80 میلیون نفری بکر در دسترس ماست. بااین‌حال سود آنها باعث سود ما و ورود ارز به کشور نیز خواهد شد.