هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رکود مسکن دائمی نیست

کد مطلب: 3485
 رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه ساخت‌وساز واحدهای کوچک تا حدودی رونق گرفته، گفت: رکود مسکن وارد سومین سال خود شده و این موضوع عادی نیست اما همه می‌دانیم که خروج مسکن از رکود اقتصاد را تکان می‌دهد.
حسن محتشم در پاسخ به این سؤال که برخی آمارها حاکی از این است که خریدوفروش و ساخت‌وساز واحدهای کوچک رونق گرفته است، گفت: به‌دلیل بالا بودن قیمت مسکن و پایین بودن قدرت خرید متقاضیان این روزها خریدوفروش واحدهای کوچک و به‌تبع آن ساخت‌وساز این واحدها رونق گرفته است.
وی افزود: از آنجا که تسهیلات بانک‌ها کفاف خرید واحدهای مسکونی بزرگ را نمی‌دهد، متقاضیان تلاش می‌کنند با تسهیلات بانکی به سمت واحدهای کوچک بروند.
محتشم با اشاره به اینکه 1.5 تا 2 درصد رشد معاملات را در ماه گذشته شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: سیاست دولت در بخش اقتصاد کلان بیشتر بر کنترل تورم متمرکز بوده است و این باعث شده تا در سایر بخش‌های اقتصادی و به‌خصوص مسکن رکود حاکم شود.
محتشم با تأکید بر اینکه مسکن جزء بخش‌های مولد و پیشران اقتصادی کشور است، گفت: مسکن با صنایع مختلف زیادی در ارتباط است و اگر مسکن فعال شود، این صنایع تولیدی را تحت تأثیر قرار خواهد داد، پس وقتی مسکن دچار رکود شود، سایر محصولات تولیدی مرتبط با مسکن نیز که تعداد آنها هم کم نیست، دچار رکود می‌شوند.
رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن استان تهران با تأکید بر اینکه سهم مسکن به‌طور واقعی در اقتصاد کشور 16 درصد است، گفت: بنابراین بخش مسکن در اقتصاد کشور تأثیر بسزایی دارد و اگر رونق بگیرد، می‌تواند باعث ایجاد اشتغال و پویایی اقتصاد شود.
وی افزود: امیدواریم که با برداشته شدن تحریم‌ها، کمک مؤثری در گشایش رونق اقتصادی شود و بخش مسکن هم از این گشایش سهم خوبی ببرد.
محتشم تصریح کرد: به‌هرحال همه به‌خوبی می‌دانیم که این رکود دائم نیست و منحنی نزول قیمت مسکن متوقف شده و در حال حرکت به سمت بالاست.