هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امیدواری ها برای رونق صنعت لوله و اتصالات یو پی وی سی

کدمطلب 3509
همایش 20 سالگی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات یوپی‌وی‌سی و مجمع پایان سال 1393روز سه‌شنبه 21 مهرماه 94 با حضور محتشمی‌پوررییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی؛ سلطانی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران؛ نجاتی مشاور ارشد استراتژی و تحول سازمانی؛ حمید گرمابی رئیس دانشکده پلیمر دانشگاه امیرکبیر و اعضای این انجمن در مرکز همایش‌های رایزن برگزار شد.
 رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات یوپی‌وی‌سی در حاشیه برگزاری این همایش در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان در خصوص اهمیت برگزاری این رویداد گفت: این همایش نماد همگرایی و هم‌زبانی یک صنعت ریشه‌دار است که سابقه مصرف 50 ساله در کشور دارد. علاوه بر آن، تشکیل انجمنی برای این صنعت که 20 سال پیش با هدف همگرایی اعضا و استانداردسازی محصول با نگاه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان آن پایه‌ریزی شد از اهمیت بالایی برخوردار است.
 عباسعلی متوسلیان افزود: مایه خوشبختی است که به دلیل ریشه‌دار بودن این صنعت، اغلب فعالان آن، اساساً صنعتگرند و برای اداره امور کارخانه‌های تولیدی لوله و اتصالات یوپی‌وی‌سی نیز بر اساس ساختارهای صنعتی طراحی‌شده از سیستم کامل و جامعی برخوردارند.
 وی با اشاره به اینکه در همه صنایع مشکلات جانبی وجود داشته و بعضاً افراد فاقد حرفه‌مندی وارد این عرصه شده و به این صنعت و زیرساخت‌های کشور خدشه وارد می‌کنند، تصریح کرد: لازم است مصرف‌کنندگان واقعی این محصول همچون شرکت آب و فاضلاب کشور و وزارت جهاد کشاورزی تلاش بیشتری در زمینه تبلیغاتی یا مشاوره از پلیمرهای مختلف ارائه دهند تا به مصرف‌کنندگان واقعی یا ارگان‌های دولتی قدرت انتخاب بیشتری دهند.
 رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات یوپی‌وی‌سی در خصوص شرایط فعلی بازار محصولات پلیمری گفت: در حال حاضر رکود مطلق بر این بازار حاکم است، به‌گونه‌ای که حتی عرضه مواد اولیه پتروشیمی‌ها در 5 ماهه اول سال نسبت به سال مشابه 60 درصد کاهش‌یافته است، این آمار مربوط به مواد اولیه این صنعت زنگ خطری برای واحدهای تولیدی است که در صورت ازکارافتادن چرخ‌های فعالیت این واحدهای تولیدی، سرپا شدن دوباره آنها امر بسیار دشوار و سختی است.
 متوسلیان با اشاره به اینکه دغدغه بیکاری و تأمین مسائل معیشتی افراد نیز وجود دارد، تأکید کرد: ضروری است تا وزارتخانه‌های مرتبط با این صنعت از تشکل‌ها و افراد متفکری که نگاهی با رویکرد ملی دارند به‌عنوان مشاوران امین خود کمک گیرند. وی با بیان اینکه در حال حاضر واحدهای تولیدی خوب حداقل با 30 تا 40 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند، گفت: باید پیش از آنکه همه صنایع دچار مشکلات عدیده‌ای شوند دولت با تشکل‌های صنفی و نمایندگان این صنعت مشاوره و مشارکت داشته باشند و مطمئن باشند که تحت این شرایط دغدغه‌های این صنف به شکل اساسی برطرف می‌شود.
 رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات یو پی‌وی‌سی در خصوص چالش‌های فعلی صنعتگران افزود: بانک‌ها به‌شدت با سرمایه در گردش مشکل دارند، مشکلات بخش‌های مختلف این بخش باید بررسی و رسیدگی شوند. علاوه بر آن، منابع انسانی این صنعت است که به‌صورت کاربردی تربیت نشدند. دانشگاه‌های ما نگاه صرف علمی دارند درصورتی‌که که نیاز واحدهای تولیدی ما علم کاربردی است.
 به اعتقاد وی افراد باید بیاموزند که سفیران و مهندسان اجرای کار باشند تا به دنبال پشت‌میزنشینی. این یکی از معضلات صنایع در زمینه منابع انسانی است. همچنین گسستگی و عدم هماهنگی برخی وزارتخانه‌ها در تصمیم‌گیری‌ها که یکی تصمیم دیگری را خنثی می‌کند، از دیگر مشکلات است؛ بنابراین نیاز است که همگرایی بیشتری در سیستم تصمیم‌سازی مدیریتی ما به وجود آید تا ما نیز متأسی از آنها باشیم.
 متوسلیان همچنین در خصوص بازار رقابتی این محصول در عرصه واردات گفت: خوشبختانه واردات این نوع محصولات کمتر مقرون‌به‌صرفه است، ولی واردکنندگان می‌توانند پلیمرهای دیگری را از کشور ترکیه وارد کنند و بعد غیرمستقیم به ما وصل می‌شود که نهایتاً سهم تولید را کاهش دهد.
 رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات یوپی‌وی‌سی ادامه داد: درمجموع این صنعت نیازمند یک سیاست‌گذاری اصولی و برنامه‌دار است و باید صنایع تکمیلی که متولی هستند با همکاری تشکل‌ها بتوانند صنعتی کاربردی و بومی‌شده با نظر متخصصان این صنعت را تدوین و اجرا کنند.
 وی همچنین در خصوص وضعیت صادرات محصولات این صنعت نیز افزود: ما صادراتی به کشورهای افغانستان، عراق و کشورهای سی آی اس (CIS) داشتیم، اما به دلیل تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های اورهال، نوسانات قیمتی، بعضاً با کمبود مواد اولیه یا عدم برنامه‌ریزی در مدیریت پایه‌ها دچار مشکل می‌شویم و واقعیت هم این است که از این پس باید در این عرصه به سمت تشکیل کنسرسیوم برویم، درصورتی‌که انگیزه‌ها کاهش یابد سرمایه‌گذاران هم توان مقاومت خود را از دست خواهند داد.
 متوسلیان در خصوص شعار دولت برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی در این صنعت گفت: خواسته‌ها و برنامه‌های دولت واقعیت دارد، اما مشکل اینجاست که اکنون به‌هیچ‌عنوان بودجه وجود ندارد. مشکل اساسی واحدهای تولیدی این است که عقد قراردادهای مناقصه‌ای با واحدهای تولیدی، قطعاً یک‌طرفه بوده و ما فقط موظف هستیم محصول را استاندارد و تحت نظارت شرکت‌های بازرسی‌کننده ارائه کنیم، اما گرفتن پول در قبال خدمات ارائه‌شده راحت نیست.
 وی با بیان اینکه بعضاً پرداختی‌ها از سوی شرکت‌های دولتی با تأخیری سه‌ساله انجام‌شده است، افزود: تحت این شرایط تأمین‌کننده ضعیف می‌شود که قطعاً ضرر و زیان آن به زیرساخت‌های کشور وارد می‌شود. علاوه بر آن با کاهش توانایی تولیدکنندگان و نبود تأمین‌کننده محصول در آینده، طبیعتاً نهادهای دولتی نیز برای تأمین نیاز خود با مشکل مواجه خواهند شد.
 رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات یو پی‌وی‌سی در پایان ضمن ابراز رضایتمندی از نحوه همکاری‌های مشترک اتاق ایران با بخش خصوصی گفت: اعضای هیئت نمایندگان اتاق ایران، به‌خصوص در رأس آن آقای جلال‌پور و دکتر سلطانی افرادی بسیار حرفه‌ای، به‌روز، فعال و متخصص و حرفه‌ای در کار هستند و درنتیجه این هم‌زبانی مشارکت زیادی وجود دارد اما شرکت‌های پتروشیمی که تأمین مواد اولیه ما را بر عهده دارند و از مشتریان آنها هستیم حتی در این همایش نیز حضور نیافتند که خود جای تأسف دارد.
متوسلیان در پایان اظهار امیدواری کرد: کارآفرینان از شرایط فعلی اقتصاد کشور مأیوس نشوند و تلاش خود را در این صنعت ادامه دهند تا نهایتاً شاهد رونق در اقتصاد کشور و این صنعت باشیم.