هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

میلگرد و تیرآهن

در روزهای پایانی ماه اول فصل پاییز قیمت هیچ‌یک از نهاده‌های تولید محصولات فولادی که عمده‌ترین آنها سنگ‌آهن، گاز، برق و هزینه‌های نیروی انسانی است کاهش نیافته که منجر به کاهش قیمت تمام‌شده محصولات فولادی گردد بلکه از آنجا که انرژی مصرفی در واحدهای احیای مستقیم که بیش از سه ‌چهارم فولاد کشور را تولید می‌کنند به دلیل فصل سرما محدودشده است، هزینه‌های تولید نیز افزایش‌یافته و ازاین‌رو نباید در بازار آهن‌آلات و محصولات فولادی انتظار کاهش قیمت داشت.
از آنجا که شرکت‌های تولیدکننده فولاد با حاشیه سود پایینی کار می‌کنند و تولیدکنندگان کوچک‌تر به دلیل هزینه‌های بالای تولید در آستانه زیان قرار دارند ، به‌منظور جلوگیری از توقف تولید الزاماً باید قیمت محصولات فولادی افزایش یابد.
این در حالی است که سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد، زمزمه افزایش قیمت سنگ‌آهن به دلیل اخذ بهره مالکانه در این مقطع را ضربه مهلک به صنعت فولاد کشور می‌داند و معتقد است که مسئولان در دولت و مجلس این موضوع را باید با تدبیر مدیریت کنند تا صنعت فولاد بتواند به مسیر تولید و توسعه ادامه دهد. در حال حاضر تولیدکنندگان آهن‌آلات در این رکود حکم‌فرما در بازار چشمشان به این است که سال آینده با توجه به رونق در ساخت‌وساز وضعیت فروش و معامله در بازار آهن رونق بگیرد. زیرا تنها در این صورت است که بازار تکان می‌خورد.
لازم به یادآوری است؛ از آنجایی که در بهار و تابستان حداقل مصرف آهن‌آلات را داشته‌ایم پیش‌بینی‌های کارشناسان حاکی از این است که در پاییز و زمستان رونقی در فروش تیرآهن و میلگرد اتفاق نخواهد افتاد.
در مقطع فعلی تیرآهن 12 ذوب‌آهن تحویل تهران شاخه‌ای 2410000 ریال در بازار خریدوفروش می‌شود، میلگرد هم در حال حاضر کیلویی ۱۴0۰ تومان است.  شرکت‌ ذوب آهن اصفهان قیمت میلگرد A2 و A3 را نسبت به هفته گذشته بین 10 تا 20 تومان در هر کیلو کاهش داد. اما شرکت پارس آرمان میلگرد A3 سایز 8 و10را با افزایش قیمت محدودی (10 تا 15 تومان ) در این هفته عرضه کرد.