هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازار مصالح هفته آخر مهر

کد مطلب: 3443 
با توجه به سردی بازار ساخت و ساز در تابستان سال جاری نمی توان انتظار گرمی از بازار فروش مصالح ساختمانی در روزهای پاییزی داشت. چون در شهری که ساخت و ساز از رمق بیافتد فروش مواد اولیه آن نیز از حرکت باز می‌ایستد.
این در حالی است که عده ای از کارشناسان و فعالان این حوزه نسبت به بازگشت رونق به این بازار خوش بین هستند و پیش‌بینی می‌ کنند در ماه‌های آتی و سال آینده وضعیت بازار مصالح ساختمانی بهبود نسبی را تجربه ‌کند و معتقد هستند چون از ابتدای سال، قیمت‌ مصالح ساختمانی ثابت بوده و نوسان و افت قیمت چشم گیری نداشته‌ایم خود نشانه‌هایی امیدوارکننده از ثبات در بازار است.
گفتنی است؛ تقریبا اکثر فعالان این بازار مهم‌ترین علت کاهش ساخت و ساز را پایین بودن توان و قدرت خرید متقاضیان می دانند و معتقدند در این وضعیت کسی سرمایه اش را وارد بازار ساخت و ساز نمی کند ؛ بنابر این با تداوم چنین سیاستی وضعیت بازار مصالح ساختمانی تغییری نمی کند.
یکی از فروشندگان مصالح ساختمانی در گفت‌وگو با پیام ساختمان گفت: قیمت مصالح ساختمانی در مقایسه با پاییز سال گذشته و ماه پیش سال جاری تغییر زیادی نکرده است چون هنوز خبری از رونق بازار مسکن به گوش نمی‌رسد و قیمت مصالح اعم از سیمان، موزائیک، سرامیک، گچ ، آجر و آهن تقریبا ثابت باقی مانده است .
لازم به ذکر است؛ بر اساس گزارش‌های میدانی در هفته گذشته از وضعیت تولیدکنندگان این بازار برخی تولیدکنندگان برای تامین هزینه های جاری خود از قبیل دستمزد کارگران و هزینه های حامل های انرژی و ... مجبور به فروش مواد اولیه خود با کمترین قیمت شده اند و یا بسیاری از کارگاه‌ها به مرحله تعطیلی کشیده شدند، در برخی مناطق هم بعضی کارگاه‌ها و کارخانه ها به‌صورت خودسرانه و غیرکارشناسی تولیدات خود را با افزایش قیمت وارد بازار می کنند. در بازار فلزات نیز برخی کارخانه‌ها افزایش قیمت محدودی در قیمت آهن و میلگرد داشته اند.