خلق آرامش در دکوراسیون

شمار نشریه : 162


الهام محمودی - مترجم

زندگی پر مشغله امروزه باعث شده که انسان بیش از پیش در گیر کارهای روزمره خود باشد. گذراندن ساعات بسیار، در محل کار و بیرون از منزل سبب شده که انسان بیشتر خواهان آرامش و راحتی در خانه خود باشد. قطعاٌ زندگی در یک خانه نامنظم و آشفته برای هر شخصی ایده آل نخواهد بود و پرسشی که ذهن هر فرد را به خود مشغول می سازد این است که چگونه می شود محیطی سرشار از آرامش را در فضای منزل خلق کرد تا تمام اعضای یک خانواده بتوانند بیشترین لذت را از فضای موجود ببرند.؟ بنابراین، می‌توان از هنر دکوراسیون جهت کنار گذاشتن افکار منفی و استرس‌زا و رسیدن به آرامش استفاده کرد.

در این مقاله سعی کرده ایم پیشنهادهای اساسی اما ساده ای را مطرح کنیم و امیدواریم که این توصیه ها را جدی بگیرید.

*با گذاشتن چند شاخه گل تازه در خانه، روحیه شادی را به افراد هدیه بدهید، گل ها به طور باور نکردنی آرامش بخش هستند. افرادی که در منزل یا محیط کارشان گل و گیاه دارند دو تا چهار برابر افراد دیگر آرام ، مهربان، شاد و با گذشت بوده و این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران منتقل می کنند. اضافه کردن گیاه، سنگ، صدف و دیگر عناصر طبیعی به تزیینات خانه، طبیعت را به درون خانه شما خواهد آورد.

*آب را به محیط اضافه کنید. با تعبیه یک آبشار مصنوعی کوچک و مناسب در فضای منزل، از صدای آب لذت ببرید. استفاده از آکواریوم نیز به شرطی که کاملا تمیز و عاری از جلبک باشد، برای ایجاد انرژی مثبت مفید است.

*از شمع ها برای ایجاد آرامش در دکوراسیون استفاده کنید. شمع ها علاوه بر اینکه جنبه تزئینی دارند، در ایجاد فضای آرامش بخش، رمانتیک و حتی تشریفاتی مؤثرند. مثلاً استفاده از شمع های پایه بلند در اتاق پذیرایی یا روی میز ناهارخوری نوعی حس تشریفات را القا می کند. همچنین برای جلوه دادن به یک میز یا فضایی خاص، می توانید شمع روشنی را در آنجا قرار دهید. مهم نیست که دکوراسیون منزل شما سنتی و قدیمی یا لوکس و مدرن است، در هر صورت برای ایجاد تزئینات زیبا، شمع ها را به کار ببرید. شمع های مختلف با رنگ های متفاوت تأثیر بسزایی در دکوراسیون منزل شما دارند. سعی کنید رنگ هایی را انتخاب کنید که با فضای اتاق ها متناسب باشد. در ضمن برای انعکاس نور و زیبایی بیشتر می توانید شمع ها را مقابل آینه یا سطوح براق و صیقلی قرار دهید.

* نورپردازی مناسب منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو هنگام طراحی دکوراسیون یک خانه باید مورد توجه دکوراتیو قرار گیرد. وجود نور طبیعی خورشید، به طور شگفت آوری سبب آرامش انسان می شود. حتی وقتی که هوا ابری است و شما از نور خورشید بی بهره اید، پرده ها را کنار بزنید و از نور طبیعی روز استفاده لازم را ببرید. معجزه نور در خانه یکی از عناصر مهم در دکوراسیون می باشد. معمولاٌ افرادی که در نور کم زندگی و کار می کنند، انسان هایی افسرده هستند، در حالی که نورپردازی مناسب همراه با بهره مندی از نور خورشید انرژی مضاعفی را ایجاد کرده و خمودگی و کسلی را از بین می برد.

* رنگ آمیزی منزل با رنگ های مورد علاقه نیز تاثیر بسزائی در حالات روحی افراد و ایجاد آرامش در محیط خواهد داشت. رنگ همیشه بیدار کننده‌ترین المان طراحی است. در طراحی و دکوراسیون منزل، انتخاب رنگ برای دیوارها، سقف و برخی وسایل منزل، از لحاظ روانشناسی بسیار مهم است. روانشناسان پیشنهاد می کنند برای داشتن محیطی سرشار از آرامش از رنگ های آرام و ملایم مانند آبی ، سبز و سفید به وفور استفاده کنید . استفاده از رنگ های شاد مانند سبز، آبی روشن، زرد و نارنجی، احساسات را بر انگیخته و موجب افزایش روحیه می شود. این رنگ ها نشان دوستی و مشوق ایجاد ارتباط هستند و رنگ هایی مانند قرمز، بنفش، آبی پررنگ و سبز یشمی، می تواند حس محدود شدن و حتی غم را القا کند. اما استفاده آنها در جای مناسب و یا برای برخی از وسایل منزل حس آرامش و امنیت را در فرد ایجاد می کند.

* صداهای ناهنجار را از محیط زندگی خود حذف کنید. صداهای ناهنجار محیطی، به سرعت سبب آشفتگی ذهنی انسان می شوند. محیط های آرام می‌توانند نقش مهمی در ایجاد خاطره ای آرام داشته باشند به طوری که هر چه محیط اطراف زندگی آرام تر و سر سبزتر باشد، فرد روحیه بهتری خواهد داشت. آیتم هایی را که سبب تولید صدای ناخوشایند برای شما می شوند را با موارد آرام و الهام بخش جایگزین کنید مانند صدای شرشر آب.

* علاقه مندی های خود را وارد محیط زندگی خود کنید. مثلا اگر از خواندن کتاب لذت می برید، یک کتابخانه منظم و هماهنگ با ارکان دکوراسیون منزل خود تعبیه کنید تا تاثیر لازم و کافی را در محیط زندگی شما ایجاد نموده و دکوراسیون شما را زیبا و دارای هویت کند.

* سطوح سخت کف منزل را می توانید، با قالیچه های نرم و پرزدار، در قسمت مرکزی منزل یا مبلمان، زیبا و نرم، و آرام و ریلکس جلوه دهید. رنگ فرش باید نسبت به رنگ مبلمان گرم تر و تیره تر باشد؛ همچنين يادتان باشد فرش‌ها هم بايد متناسب با رنگ و طرح‌شان كنار يكديگر چيده شود تا زيبايي بيشتري به محيط خانه ببخشد.

* مهم ترین چیز در خانه پرده است. به این ترتیب که اگر خانه کوچکی دارید سعی نکنید پرده هایی که والان دارند را به آن آویزان کنید چون هر چه پرده ضخیم تر و پرلایه تر باشد خانه را کوچک تر جلوه می دهد. بنابراین برای خانه های کوچک از پرده های تور و یک لایه که از آن چیزی آویزان نیست، به عبارتی والان ندارد، استفاده کنید یا در صورت تمایل از والان های کوچک و خیلی ظریف استفاده کنید.

* در پایان، خانه باید جای آرامش و سکون باشد و آرامش در خانه نیازمند توجه و مراقبت است.