بهتـرین زمـان پایـان طرح مسکن مهر

شمار نشریه : 226

کد مطلب: 3496 
دیده‌اید این روزها چه قدر تست‌های خودشناسی و دیگرشناسی در جامعه زیاد شده؟ هر سایت و وبلاگی که سر می‌زنی و در هر گروهی که از گروه‌های اجتماعی در فضای مجازی که عضو می‌شوی کلی تست پیشنهادی می‌بینی که به‌وسیله آنها می‌توان عقاید و نظرات خود را بروز داده و از دچار شدن به عقده‌های مختلف خودکم‌بینی و خوددستکم‌انگاری جلوگیری کرد. همین شد که ما هم به صرافت افتادیم تا یک تست مقصر سنجی برای بروز سوانح و حوادث ساختمان بنویسیم. لذا لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید و اگر فکر می‌کنید که برنده‌ شده‌اید خودتان برای خودتان جایزه‌ای بخرید:
۱- اگر خانه‌ای مسکونی بدون زلزله و حادثه‌ای خاص روی سر ساکنان آن بریزد ، مقصر این حادثه کیست؟
الف) ساکنان آن خانه
ب) همه مستأجران شهر
ج) جاذبه زمین
د) هر چیزی غیر از کسی که آن خانه را ساخته است
۲- از چنین حوادثی، به چه نتیجه‌ای می‌توان رسید؟
الف) مرگ حق است و ساختمان بی‌کیفیت وسیله
ب) می‌توان به این نتیجه رسید که همان‌طور که هر فرازی، فرودی دارد و هر اوجی سقوطی؛ پس هر ساختنی هم فروریختنی دارد و ساختمان یک روزی می‌ریزد، حالا یا با زلزله یک ریشتری یا با گودبرداری ساختمان کناری یا با وزش باد.
ج) نتیجه اولیه این است که بخش راه در زمینه تعداد تلفات از بخش ساختمان پیش افتاده و ساخت‌وساز با اختلاف زیادی فعلاً دوم است. ولی ما پیشنهاد می‌کنیم مسئولان تعداد تلفات ناشی از برق‌گرفتگی، گازگرفتگی، سقوط از داربست و سایر سوانح و حوادث حین ساخت‌وساز و حین بهره‌برداری را جمع بزنند تا ببینیم در این رقابت نفس‌گیر آیا همچنان راه پیشتاز است یا می‌توان به کسب مقام اول توسط ساخت‌وساز امید داشت.
۳- آیا چنین حوادثی قبلاً هم اتفاق افتاده است؟
الف) نه بابا سابقه نداشته است
ب) شما به این می‌گویید حادثه؟ اینها قضا و قدراست
ج) من که در زندگی‌ام ساخته‌ای امن‌تر از ساختمان‌های خودمان ندیده‌ام
د) همه‌ گزینه‌های بالا الکی، درست است.
۴- نقش سازنده ساختمان و ناظر بعد از چنین حوادثی چیست؟
الف) اتهام زنی به اداره استاندارد به خاطر کیفیت مصالح و توپولوژی منطقه و ژئولوژی خاک و گسل‌های تهران و قنات‌های قدیمی و کج بودن زمین و گرد بودن کره زمین که باعث سر خوردن ساختمان‌ها می‌شود
ب) خودشان را به آن راه زدن
ج) کی بود کی بود؟ من نبودم
د) نقش پررنگ
۵- کدام گزینه علاوه برساخت و ساز باکیفیت، جزو وظایف اندازنده است؟
الف) نق زدن بابت رکود در ساخت‌وساز
ب) ایجاد اخلال در بازار مسکن
ج) رعایت حقوق بهره‌بردار از طریق ساختن و انداختن
د) همه موارد
شگفتی‌های بر زبان نيامده
باور کنید تقصیر ما نیست، تقصیر خود کلمه «برجام» است که مدام آدم را به هوس می‌اندازد تا با آن و کلمات انجام، فرجام و سرانجام جمله‌سازی کند. البته ما که از این کارها نمی‌کنیم و هدفمان هم از طرح کردن این قضیه این بود که خبری را به اطلاعتان برسانیم: در مجلس رأی‌گیری انجام و سرانجام، برجام به فرجام رسید! گذشته از اهمیت موضوع رأی موافق اکثریت نمایندگان مجلس به کلیات و جزئیات «طرح اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران»؛ یک نکته جالب در این فرایند این است که کلیات طرح برجام 139 موافق و 100 مخالف داشته ولی جزئیات این طرح 161 موافق و 59 مخالف! حالا اینکه چگونه ممکن است برخی با کلیات چیزی مخالف ولی با جزئیات آن موافق باشند از آن موضوعاتی است که هیچ کاری نمی‌توان درباره‌اش کرد الا سکوت که سرشار است از سخنان ناگفته و شگفتی‌های بر زبان نيامده!