هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتفاقات بزرگ پیش روی جامعه مهندسی

کد مطلب: 3521 
هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام‌مهندسی ساختمان که 16 مهرماه سال جاری به دلیل بروز مشکلات فنی در سه استان تهران، گیلان و فارس لغو شد، روز پنج‌شنبه 23 مهرماه مجدد به‌طور همزمان در سه استان تهران ، گیلان و فارس به‌صورت دستی و مکانیزه برگزار شد.
به گزارش پیام ساختمان، حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، منوچهر شیبانی اصل، رئیس دستگاه نظارت بر انتخابات سازمان‌های نظام‌مهندسی کشور و فریبرز واحدی، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با حضور در حوزه دانشگاه شهید بهشتی، ضمن بازدید از روند برگزاری انتخابات در انتخابات شرکت کردند.
این انتخابات به شیوه دستی در سه استان انجام شد و تعداد حوزه‌های اخذ رأی در تهران 31 حوزه بود و در استان فارس در شهرستان‌های «آباده»، «اقلید»، «ارسنجان»، «استهبان»، «لار»، «لامرد»، «گراش»، «خرم‌بید»، «مرودشت»، «جهرم»، «نی‌ریز»، «فسا»، «کازرون»، «فیروزآباد»، «نورآباد»، «قیر و کارزین»، «داراب» و «خنج» نیز این انتخابات در ادارات راه و شهرسازی این شهرستان‌ها برگزار شد. برای انتخابات مجدد، برگه‌هایی به شکل پاسخنامه‌های سازمان سنجش طراحی شد و در اختیار رأی‌دهندگان قرار گرفت و به گفته مسئولان شمارش آراء به‌صورت مکانیزه انجام شد.
در این دوره از انتخابات نظام‌مهندسی 2 هزار و ۴۶۴ کاندیدا در هفت رشته برای تصاحب ۳۶۷ پست هیئت‌مدیره در ۲۸ استان رقابت ‌کردند که در سه استان تهران، گیلان و فارس به دلیل اختلال در سیستم نرم‌افزاری انتخابات به تعویق افتاد.
علیرغم تبلیغات زودهنگام انتخاباتی و جناح‌بندی و لابی‌گری برخی افراد، تبلیغات سالم و به‌دوراز حاشیه یکی از برجسته‌ترین موضوعاتی بود که عباس آخوندی و معاونان وی در وزارت راه و شهرسازی بر آن تأکید داشتند.
اتفاقات بزرگ پیش روی جامعه مهندسی
معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از محل اخذ رأی در حوزه انتخابیه دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در استان تهران بیش از ۳۰۰ مهندس کاندیدا شدند، گفت: این تعداد در تهران برای ۲۵ پست هیئت‌مدیره و برای هر پست ۱۲ نفر با یکدیگر به رقابت پرداختند که این میزان مشارکت نشان می‌دهد رقابت سنگینی بین مهندسان وجود دارد.
حامد مظاهریان ادامه داد: اتفاقات بزرگی پیش روی جامعه مهندسی قرار دارد که ازجمله آنها نیاز به اصلاح نظام‌مهندسی است. از منتخبان نهایی انتظار داریم وضعیت و کیفیت ساخت‌وسازها در کشور ارتقا پیدا کند و امور مهندسان به نحو بهتری مدیریت شود. بنابراین هیئت‌مدیره‌های جدید این فرصت را دارند در طی سه سال مسئولیت خود به خواسته جامعه مهندسی جامه عمل بپوشانند.
وی در خصوص لغو انتخابات 16مهرماه تصریح کرد: بروز مشکل فنی در سامانه رأی‌گیری علت لغو انتخابات بود، به همین دلیل سه استان جهت حفظ صیانت از آرای مهندسان تصمیم به تأخیر در برگزاری انتخابات گرفتند. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: برگزاری انتخابات تنها یک مراسم نیست و باید آرای ریخته شده به صندوق جامعه هدف خود را نمایندگی کند.
مظاهریان تأکید کرد: بدین ترتیب هیئت‌های اجرایی نظارت بر انتخابات برای اطمینان از صحت برگزاری فرایند رأی‌گیری، تصمیم به برگزاری دستی انتخابات گرفتند تا آرای اخذشده قابل‌شمارش و راستی آزمایی باشند. وی همچنین در خصوص اظهارات رئیس نظام‌مهندسی مبنی بر مداخله وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان بزرگ‌ترین اتفاقات منفی این دوره از انتخابات گفت: طبق قانون وزارت راه و شهرسازی نظارت عالیه بر انتخابات نظام‌مهندسی و حفظ سلامت این انتخابات دارد و به‌هیچ‌وجه از وظایف خود در امر نظارت کوتاهی نخواهد کرد و در جریان برگزاری انتخابات از ابتدا تا انتهای کار برای برگزاری انتخابات سالم و حصول نتیجه قابل‌قبول حضور داشت.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اظهارات اکبر ترکان مبنی بر اینکه چرا مسئولان وزارت راه و شهرسازی باور ندارند که سازمان نظام‌مهندسی قادر به برگزاری انتخابات است و مداخله در انتخابات بزرگ‌ترین اتفاق منفی این دوره بوده است، گفت: در خصوص برگزاری انتخابات نظام‌مهندسی، قانون وزارت راه و شهرسازی را به‌عنوان مجری معرفی کرده و ما به‌هیچ‌عنوان از وظایف خود کوتاه نمی‌آییم و طبق قانون عمل خواهیم کرد.
مظاهریان همچنین در پاسخ به این سؤال که آقای ترکان اعلام کردند به‌غیراز 4 مرجع رسمی برای تأیید صلاحیت‌ها مراجع دیگر نیز موردتوجه قرارگرفته و به تعبیری تسویه‌حساب‌های شخصی هم در رد صلاحیت‌ها لحاظ شده، گفت: انتخابات روشن است و مواد قانونی صراحت دارد و هیئت‌های اجرایی وجود دارند که از مراجع استعلام می‌کنند و صلاحیت کاندیداها از جهت شهرت در اخلاق حرفه‌ای و ... بررسی می‌شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به عدم حضور اعضای شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی در اسامی منتخبان هیئت‌مدیره ۲۸ استان کشور با اشاره به اینکه انتخابات باید به اتمام برسد تا بتوان در این مورد تصمیم کلی گرفت، گفت: شورای مرکزی احکامی سه‌ساله دارد و مبنای قانونی این است که شورای مرکزی هیئت‌مدیره‌های استانی را نمایندگی کند. به همین منظور باید فرصت بدهیم تا انتخابات به اتمام برسد و اسامی قطعی شوند.
زمان اعلام نتایج انتخابات نظام‌مهندسی
مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی از تعیین 31 حوزه اخذ رأی در تهران خبر داد و گفت: نتایج انتخابات هفتمین دوره انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان در 3 استان تهران، گیلان و فارس با پایان یافتن زمان اخذ رأی از سوی هیئت اجرایی و نظارت بر انتخابات کشور حدود دو هفته دیگر اعلام می‌شود.
منوچهر شیبانی اصل نیز در حاشیه بازدید از محل رأی‌گیری در حوزه انتخابیه دانشگاه شهید بهشتی افزود: طبق ماده 70 آیین‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات نظام‌مهندسی بعد از اخذ رأی، مهلت 5 روزه‌ای جهت دریافت شکایات توسط هیئت‌های اجرایی تعیین‌شده است. پس‌ازآن نیز به مدت یک هفته هیئت اجرایی استان و نمایندگان دستگاه نظارت بر انتخابات به بررسی شکایات می‌پردازند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر آماری از میزان مشارکت اعضای هیئت‌مدیره دوره ششم سازمان نظام‌مهندسی برای کاندیداتوری در این دوره از انتخابات وجود ندارد، گفت: مسئله فعلی تفاوت نتایج اولیه آراء است که به‌محض قطعی شدن نتایج از سوی استان‌ها، میزان تفاوت آراء اعلام خواهد شد.
رئیس دستگاه نظارت بر انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان عنوان کرد: در هفتمین دوره از انتخابات نظام‌مهندسی بیشترین تعداد مشارکت در رأی‌گیری، متعلق به استان مازندران و بالاترین میزان درصد مشارکت در رأی‌گیری نیز متعلق به استان ایلام است.
شیبانی با بیان اینکه حضور مهندسان برای بار دوم در رأی‌گیری این دوره از انتخابات نشان‌دهنده تعهد و اهمیت مهندسان نسبت به سازمان و وظایف آنان است، تأکید کرد: افزایش تعداد ائتلاف و گروه‌های انتخاباتی در این دوره از انتخابات نسبت به دوره‌های گذشته نشان‌دهنده افزایش رقابت مهندسان به‌ویژه در استان تهران است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران نیز گفت: با توجه به بازدید از 4 شعبه اخذ رأی، میزان استقبال رأی‌دهندگان همانند هفته گذشته رضایت‌بخش بود.