هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بـرجـام دروازه رونـق سـاختمـان

 کد مطلب: 3523
سرانجام پنجشنبه گذشته قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» توسط رئیس مجلس، برای اجرا به رئیس‌جمهور ابلاغ شد.
این ابلاغیه پس‌ازآن صورت گرفت که دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کرد:« مصوبه مجلس در خصوص «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» بدون هیچ‌گونه تغییری به تأیید شورای نگهبان رسیده است.»
به‌این‌ترتیب ماراتن مرحله پیش از اجرای طرح برجام به پایان رسید و اکنون نوبت به اجرای آن رسیده است. از سوی دیگر مدتی قبل طرح برجام از سد کنگره امریکا گذشته بود و قراربود دوشنبه ۲۷مهرماه به امضای رئیس‌جمهور امریکا برسد.
در این شرایط در کشور ما، مردم و مسئولان مترصد آثار و نتایج مثبت و احیاناً منفی اجرای این طرح هستند. در این میان فعالان و متولیان و دست‌اندرکاران بخش مسکن و ساختمان، و نیز رشته‌ها و رسته‌های پرتعداد مرتبط با این بخش می‌خواهند بدانند که آیا به‌راستی اجرای چنین طرح پر سروصدا و دامنه‌داری در پایان بخشیدن به رکود طولانی بازار مسکن و ایجاد رونق دوباره آن تأثیری خواهد داشت و به همین دلیل جزییات مرحله‌به‌مرحله طرح برجام را- البته غالباً با امیدواری- دنبال می‌کنند.
اما واقعیت این است که مقوله مسکن بخشی از اقتصاد هر کشور و نیز کشور ماست که نقش پیشران و شاخص و طلایه‌دار سایر بخش‌های اقتصادی را بازی می‌کند. بنابراین چنانچه برجام و اجرای زمان‌بندی‌شده آن بتواند اقتصاد کشور را که در شرایط حاضر در وضعیتی نامطمئن و کم ثبات قرار دارد، از طریق مکانیزم های اصولی و الگوها و پارادایم‌های منطبق با شرایط بومی مملکت به تحرک و پویش وادارد، در آن صورت می‌توان امیدوار بود که بخش مسکن هم در مدار رونق و توسعه قرار خواهد گرفت.
دراین‌باره یک کارشناس و فعال بخش مسکن اعتقاد دارد:« اقتصاد مسکن به اقتصاد کل کشور وابسته است و اگر تحولاتی در این بخش ایجاد شود، مسکن هم دچار تحولاتی می‌شود، در غیر این صورت بازار مسکن بدون تغییر باقی می‌ماند.
ایرج رهبر در همین ارتباط می‌افزاید: تصویب کلیات طرح برجام فرصت مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی است و این عوامل می‌توانند نجات‌بخش بازار مسکن باشند.
 رئیس‌جمهور هفته گذشته در یک گفتگوی زنده تلویزیونی، با تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های جدید دولت برای احیای رونق اقتصادی، مهم‌ترین برنامه‌های مربوط به حوزه‌های روابط خارجی، مسائل منطقه‌ای و سایر مسائل اقتصادی و اجتماعی را با مردم در میان گذاشت.
دکتر  روحانی در این برنامه درباره برجام گفت: هفته آینده پایان 90 روز و آغاز اجرایی شدن برجام است که البته می‌توانستیم اجرایی شدن برجام را زودتر آغاز کنیم. در این زمان نیز دو طرف باید اقدامات خود را آغاز کنند که تا نهایی شدن این تعهدات و اقدامات یکی دو ماه طول خواهد کشید که درنهایت تحریم‌ها برداشته می‌شود و فضای جدیدی پیش روی ملت ایران قرار می‌گیرد.
 روحانی در تشریح وضعیت اقتصادی پس از توافق هسته‌ای نیز گفت: در توافق و مذاکرات هسته‌ای یکی از نکاتی که از آغاز مطرح بود و اهمیت داشت، مسائل اقتصادی بود. نه از دید آنکه اقتصاد چه روندی در کشور دارد بلکه به خاطر آنکه حربه‌ای که دشمن در اختیار گرفته بود و در زمینه فشار به مردم ایران از آن استفاده کرد حربه اقتصادی بود.
وی دراین‌باره افزود: پیام من به ملت ایران این خواهد بود "باید همه برای یک جهش تولید و رشد اقتصادی و شکوفایی اقتصادی آماده شویم." بنابراین و بر اساس وعده‌ای که دکتر حسن روحانی به‌عنوان سکاندار کشتی اقتصاد ایران در شرایط پرتلاطم جاری داده است باید منتظر گشایش اقتصادی در همه جهات و ازجمله بخش مسکن باشیم. اما آیا واقعیت به همین سادگی است که رئیس‌جمهور اذعان دارند؟ برای پاسخ به این پرسش ناچار از طرح یک موضوع هستیم. نفس ارتباط در میان جوامع گوناگون امری پسندیده و مقبول است و اساساً ارتباط، زیرساخت توسعه و پیشرفت است، اما سالیان درازی است که کشور ما در شرایط تحریم از سوی قدرت‌های بزرگ اقتصادی و سرمایه‌داری دنیا قرار دارد و همین امر شرایط سخت و ناگواری را برما تحمیل کرده است؛ هرچند در همین شرایط بارقه‌ها و حتی حرکت‌های تحسین‌برانگیزی از سوی متخصصان و مبتکران کشورمان در جهت کمک به تکنولوژی و اقتصاد مملکت صورت گرفت و به‌نوعی یک اقتصاد مقاومتی و درون‌زا پایه‌ریزی شد، اما همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد اساس توسعه و پیشرفت ارتباط است.
برجام از آن حیث که امکان ورود سرمایه و تکنیک کشورها و جوامع برخوردار خارجی را به کشور فراهم می‌کند و موجبات آشنایی فعالان بخش‌های مختلف صنعتی و فنی با آخرین دستاوردها و فناوری‌های معاصر، ازجمله در بخش مسکن همچون صنعتی سازی و انبوه‌سازی را ممکن می‌سازد، می‌تواند مثبت و تحول‌آفرین باشد. البته با این پیش‌شرط که اولاً طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عزت و حرمت آحاد مردم در شرایط ورود فن، تکنولوژی و سرمایه حفظ شود و ثانیاً امکان بومی‌سازی این تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها در مملکت وجود داشته باشد و ما صرفاً مجری ایده‌های صاحبان سرمایه و تکنیک‌های وارداتی نباشیم که بارها رئیس جمهور خود بر آن تاکید کرده اند.
ازاین‌رو برجام می‌تواند برای ما به‌مثابه دروازه ورود به دوران جدید اقتصادی و ای‌بسا به تعبیر رییس‌جمهور، «یک جهش و شکوفایی اقتصادی» و به‌تبع آن رونق و توسعه بخش ساختمان و مسکن باشد.