هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

همه آنچه باید از دستگاه تصفیه آب بدانید

کد مطلب: 3310
استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی روشی مؤثر برای ارتقای سطح کیفیت آب آشامیدنی است. بسیاری از آلودگی‌های موجود در آب مانند نیترات ، فلزات سنگین، کلر، سختی آب، ذرات ناشی از پوسیدگی لوله‌ها که گاه با چشم دیده نمی‌شوند و ... توسط فیلترهای آب حذف می‌شوند؛ اما تمام سیستم‌های موجود در بازار به‌طور کامل مؤثر نیستند.
حذف آلاینده‌های محلول در آب
مسلم است که مهم‌ترین هدف شما، حذف ناخالصی‌ها، آلاینده‌ها و سموم حل‌شده در آب است و به همین دلیل قصد خرید یک آب تصفیه‌کن را دارید. جالب است بدانید که شایع‌ترین آلاینده‌ای که می‌بایست از آب آشامیدنی خود حذف کنید، کلر و محصولات جانبی آن یعنی تری‌هالومتان‌هاست. علاوه بر این گازهای شیمیایی حل‌شده در آب نیترات و سرب نیز می‌بایست از آب آشامیدنی شما حذف شوند؛ اما واقعیت این است که بسیاری دیگر از سموم و ترکیبات مضر ممکن است در منطقه شما وارد آب شده باشند که بدون آزمایش دقیق شیمیایی و فیزیکی آب قادر به شناسایی آنها نیستید؛ بنابراین بهتر است به دنبال یک محصول کامل باشید تا قادر به حذف تمامی ناخالصی‌هایی که می‌شناسید یا نمی‌شناسید از آب آشامیدنی شما باشد.
آنچه خیال شما را کاملاً راحت می‌کند، یک آب‌تصفیه‌کن پنج مرحله‌ای است که مجهز به فیلترهای زیر باشد:
فیلترهای الیافی (معمولاً دو عدد)  برای حذف ذرات معلق نظیر گل‌ولای، شن و ماسه، ذرات ناشی از پوسیدگی لوله‌های آب، زنگ آهن و ...
فیلترهای کربن فعال (معمولاً دو عدد)  برای حذف کلر، تری هالومتان‌ها، گازهای شیمیایی محلول در آب، طعم و بوی نامطبوع آب و ...
فیلتر اسمز معکوس (RO) برای حذف سموم و ترکیبات حل‌شده در آب نظیر سختی آب، نیترات، فلزات سنگین مثل سرب، آرسنیک، کادمیوم و ...
  قیمت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی
قیمت سیستم‌های آب‌تصفیه‌کن، به‌طور گسترده‌ای متفاوت است. در واقع قیمت این سیستم بستگی به عوامل مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 – تعداد و نوع فیلترهای به‌کاررفته در دستگاه
2 – کیفیت تجهیزات و قطعات محصول
3 – طراحی و شکل ظاهری محصول
معمولاً قیمت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مناسب و بهداشتی از 300 هزارتومان به بالا هستند. ارزان‌ترین دستگاه‌ها، سیستم‌های سه و چهار مرحله‌ای است که فاقد سیستم اسمز معکوس بوده و گران‌ترین دستگاه‌های آب تصفیه‌کن خانگی، سیستم‌های مجهز به فیلتر اسمز معکوس هستند که البته در بین آنها نیز با توجه به طراحی و شکل ظاهری دستگاه، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود.
فیلترها می‌بایست هر 6 ماه یک‌بار تعویض شوند که با پرداخت هزینه‌ای اندک (حدود 30 هزارتومان) می‌توان این فیلترها را تعویض نمود.
 تعمیرات و نگهداری دستگاه
اگر یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت و استاندارد خریداری کنید، نگرانی چندانی از بابت خرابی دستگاه و هزینه‌های آن نخواهید داشت. از طرفی نرخ خرابی دستگاه‌های تصفیه آب استاندارد و با کیفیت بسیار بسیار پایین است و از سوی دیگر این دستگاه‌ها شامل گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر نیز هستند که خیال شما را راحت‌تر می‌کند.
تنها نکته‌ای که باقی می‌ماند تعویض به‌موقع فیلترها است. اگر یک بار در این خصوص توسط سرویس‌کاران معتبر آموزش ببینید، خودتان هم می‌توانید فیلترها را تعویض کنید.
5 باور غلط  
در سال‌های اخیر آب‌شیرین‌کن‌ها جایگاه خود را در آشپزخانه خانواده‌ها پیداکرده‌اند؛ اما هنوز هم از برخی از مردم نسبت به‌ضرورت این سیستم‌ها تردید دارند. مطالعات نشان می‌دهد این تردید به دلیل باورهای اشتباهی است که غالباً به دلیل اطلاعات نادرست در ذهن مردم وجود دارد. در اینجا به 5 باور اشتباه درباره دستگاه‌های آب‌تصفیه‌کن خانگی اشاره می‌کنیم:
آب شهری نیاز به تصفیه آب ندارد!
البته هیچ‌کس منکر زحماتی که در تصفیه‌خانه‌های سازمان آب برای پالایش آب کشیده می‌شود نیست؛ اما نکته اینجاست که نه‌تنها در ایران، بلکه در هیچ کشور دیگری ناخالصی‌های محلول در آب مثل سختی و سنگینی آب، املاح حل‌شده در آب و ... از آب جدا نمی‌شوند چراکه هزینه جداسازی ناخالصی‌های محلول در آب بسیار بالاست و نیاز به فن‌آوری‌های پیشرفته مثل تکنولوژی اسمزمعکوس دارد. با توجه به اینکه حجم زیادی از آب شهری صرف مصارف غیرآشامیدنی می‌شود لذا عاقلانه نیست که تمام آب مصرفی شهری با هزینه‌های هنگفت تصفیه کامل شود و ناخالصی‌های حل‌شده در آن حذف شود. علاوه بر این پوسیدگی و زنگ‌زدگی لوله‌های شهری نیز عامل دیگری است که باعث آلودگی نسبی آب شهری می‌گردد. کارشناسان معتقدند با حذف این ناخالصی‌ها و همچنین حذف ذرات ناشی از پوسیدگی لوله‌ها از آب آشامیدنی، می‌توان آبی باکیفیت بالاتر را برای مصرف آشامیدنی تهیه کرد.
دستگاه‌های تصفیه آب خانگی همان حلقه گمشده‌ای هستند که با حذف ناخالصی‌های محلول و حذف سختی و سنگینی از آب شهری آبی سبک، سالم و گوارا را در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهند که کیفیتی به‌مراتب بالاتر دارد.
با حذف سختی و سنگینی آب، بدن دچار کمبود املاح معدنی می‌شود!
ابتدا بهتر است بدانید که به‌طورکلی املاح معدنی برای بدن انسان غیرقابل جذب و حتی مضر هستند و بدن انسان طوری طراحی‌شده است که این املاح را همانند سموم دفع کند که و در خصوص برخی از آنها مانند سدیم (که در نمک یافت می‌شود) قادر به دفع کامل آنها نیست. یکی از معروف‌ترین املاح معدنی که امروزه مضرات آن به اثبات رسیده، نمک است. کربنات کلسیم نیز یکی دیگر از ترکیبات معدنی است که باعث ایجاد جرم و رسوب در جداره کتری‌ها می‌شود؛ بنابراین املاح معدنی موجود در آب نه‌تنها برای بدن مفید نیستند بلکه گاه می‌توانند باعث ایجاد سنگ کلیه و دردمفاصل شوند. از طرفی همین املاح معدنی به آب طعم می‌دهند لذا هرچه آب ناخالص‌تر باشد، طعم و بوی آن نامطبوع‌تر است.
ترکیبات شناخته‌شده برای بدن انسان، ترکیبات آلی هستند که به‌وفور در غذاها، سبزیجات، میوه‌ها و ... یافت می‌شوند و هیچ نگرانی بابت کمبود این مواد در بدن وجود ندارد.
تعداد فیلترهای بیشتر نشانه کیفیت بهتر آب خروجی است!
آنچه کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه‌کننده آب را تعیین می‌کند، نوع فیلترها و تکنولوژی به‌کاررفته در آنهاست نه تعداد آنها. به‌جای دقت به تعداد فیلترها، درباره نوع عملکرد فیلترها بپرسید و ببینید که آیا با آنچه مدنظر شماست مطابقت دارد یا خیر؟.
جوشاندن آب جایگزین مناسبی برای دستگاه تصفیه آب خانگی است!
بسیاری از مردم گمان می‌کنند با جوشاندن آب کیفیت آن بهتر می‌شود و به‌نوعی آب تصفیه می‌شود؛ اما بهتر است بدانید که جوشاندن آب تنها در مواقعی که احتمال آلودگی میکروبی وجود دارد، مؤثر خواهد بود. مثلاً زمانی که در مواقع ضروری قصد داریم از آب برکه‌ها یا رودخانه‌ها استفاده کنیم ازآنجاکه قطعاً در این آب‌ها انگل، ویروس، باکتری و ... وجود دارد بهتر است به مدت 20 دقیقه آب جوشانده شود تا در اثر حرارت، میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا کشته شوند؛ اما این جوشاندن سموم محلول در آب مثل نیترات، ناخالصی‌های حل‌شده در آب، سختی و سنگینی ، فلزات سنگین و... را از آب حذف نمی‌کند. از طرفی ازآنجاکه آب لوله‌کشی شهری، کلرزنی می‌شود لذا نگرانی از بابت آلودگی میکروبی وجود ندارد و در نتیجه جوشاندن آن لازم نیست و کمکی به بهتر شدن کیفیت آب نمی‌کند.
 آب معدنی می‌تواند جایگزین آب تصفیه‌کن‌های خانگی باشد!
امروزه به اثبات رسیده که آب‌های معدنی اغلب دارای املاح و ترکیباتی هستند که بدن ما قادر به جذب آنها نیست. این ترکیبات در اندام‌های بدن رسوب‌کرده و عوارضی مانند سنگ کلیه، بیماری‌های قلبی و عروقی، عوارض فشارخون و ... را باعث می‌شوند. هنگامی که آب حاوی املاح معدنی نوشیده می‌شود، پس از سه دقیقه الی سه ساعت (بستگی به غلظت مواد معدنی موجود در آب) پدیده‌ای به نام Leukocytosis (افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون) اتفاق می‌افتد. این اولین واکنش بدن در وضعیت دفاعی بدن است.
ارائه دهنده مقاله: شرکت هیراب‌سان
آگهی در صفحه:32