صرفه جویی در انرژی با درزگیری

شمار نشریه : 225

کد مطلب: 3314
نفوذ هوای بیرون به داخل ساختمان یكی از عمده‌ترین دلایل كاهش آسایش ساكنین است. این مشكل در همه ساختمان‌ها(نوساز و قدیمی) می‌تواند وجود داشته باشد و مصرف سوخت را تا 25 درصد بالا ببرد. نفوذ هوا به داخل ساختمان در مواقع زیر روی می‌دهد:
 هنگامی‌که هوای گرم بالا می‌رود، هوای سرد از لای درزها وارد ساختمان می‌شود و جای آن را می‌گیرد. وجود سقف‌های بلند و نورگیرها و نیز باز بودن دودكش شومینه‌ها می‌تواند این پدیده را تشدید كند. نیروی باد سبب می‌شود كه هوا با فشار از لابه‌لای درزها وارد ساختمان شود. بخاری‌ها با سوزاندن هوای داخل ساختمان و فرستادن آن از راه دودكش به بیرون، موجب مكیده شدن هوای سرد بیرون به داخل ساختمان می‌شوند. همچنین هواكش‌ها، كانال‌های كولر و دریچه‌های تهویه هوا كه گاهی در ساختمان‌ها نصب می‌شوند، باعث خروج هوای داخل ساختمان می‌گردد و سپس جای آن ‌را هوای بیرون می‌گیرد.
انسداد مجاری نفوذ هوا
برای این كار راه‌های گوناگونی وجود دارد؛ بسیاری از درزها را با نگاه كردن می‌توان یافت. برای این كار دورتادور درها و پنجره‌ها را خوب نگاه كنید و به دنبال درزهایی بگردید كه نور از میان آنها پیداست. هنگامی‌که باد می‌آید خوب گوش كنید و ببینید اطراف درها و پنجره‌ها زوزه می‌كشد یا نه. ببینید در كنار درها و پنجره‌ها و شومینه، حركت هوا را احساس می‌كنید یا نه. وجود چنین حركتی نشان‌دهنده این است كه هوا از آن نقطه وارد ساختمان می‌شود. به حركت پرده‌ها توجه كنید. یك شمع روشن یا یك نوار خیلی باریك كاغذی را به محلی كه به آن شك دارید، نزدیك كنید. در صورت لرزش شعله یا نوار كاغذی مطمئن خواهید شد كه در آن قسمت، هوا به داخل ساختمان نفوذ می‌كند.
 درزگیری درها و پنجره‌ها
فاصله بین در و چهارچوب آن باید کاملاً درزبندی شود. در مورد پنجره‌ها نیز درز بین قسمت بازشو و چهارچوب باید گرفته شود. برای این كار می‌توان از درزگیر استفاده كرد. درزگیرها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و قیمت آنها معمولاً بسیار پایین است. ساده‌ترین نوع این درزگیرها كه بسیار هم ارزان هستند، از یک‌لایه ابر كه بر روی یك نوار چسب نصب شده‌اند، تشكیل می‌شوند. عمر این درزگیرها كوتاه است و بعد از یك یا دو سال باید تعویض شوند. درزگیرهای مرغوب‌تری نیز تولید می‌شوند كه البته قیمتشان كمی بالاتر است، ولی به‌مراتب بیشتر عمر می‌كنند. نكته مشترك در مورد تمام درزگیرها این است كه همگی در طی مدت عمرشان چندین برابر قیمت خود در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌كنند. درنتیجه استفاده از آنها بسیار مفید است. درزگیرها انواع دیگری نیز دارند كه فعلاً در كشور ما تولید نمی‌شوند. این درزگیرها متناسب با محلی كه قرار است نصب شوند، اشكال مختلفی دارند. جنس این درزگیرها می‌تواند از ابر، پلاستیك یا لاستیك باشد. برخی از درزگیرها توسط پیچ به پشت در یا پنجره متصل می‌شوند. این درزگیرها توسط چسبی كه در پشت خود دارند به‌راحتی دور در یا پنجره نصب می‌شوند. از درزگیرهای چسب‌دار فقط در جاهایی می‌توان استفاده كرد كه سطوح زیر چسب صاف باشد و چسب بتواند روی آن بچسبد .برای گرفتن درزهای خیلی پهن دور پنجره‌ها یا درها ممكن است به كمك یك نجار یا آهنگر نیاز باشد ولی مطمئن باشید این كار به زحمتش می‌ارزد. درزگیری درها یا پنجره‌های كشویی معمولاً مشكل‌تر است. برای این كار درزگیرهایی ساخته‌شده‌اند كه بر روی چهارچوب پیچ می‌شوند و روی درزها را می‌پوشانند.  اگر می‌خواهید یك پنجره یا در نو بخرید حتماً نوعی را انتخاب كنید كه درزگیر توسط خود سازنده روی آن نصب‌شده باشد.
نصب فنر بر روی درها
اگر درهایی كه به هوای آزاد یا به فضاهای گرم نشده (مانند راه‌پله، انبار و پاركینگ) باز می‌شوند، بسته نشوند، به هوای سرد اجازه می‌دهند كه وارد ساختمان شود و به‌این‌ترتیب مقدار زیادی حرارت را هدر می‌دهند. باید توجه داشت كه هدر رفتن حرارت یعنی بالا رفتن هزینه‌ها و افزایش آلودگی محیط‌زیست. فنرهایی كه به‌طور خودكار در را می‌بندند در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و این فنرها با بستن در، مانع از هدر رفتن حرارت می‌شوند.
پر کردن منافذ و شكاف‌ها
جاهایی كه احتمال وجود شكاف و منفذ در آنها خیلی زیاد است، عبارتند از: كانال‌های كولر و اطراف آنها، دور چهارچوب درها و پنجره‌ها، اطراف لوله‌های آب و گاز و فاضلاب، اطراف كولرهای آبی و گازی نصب‌شده بر روی دیوار یا پنجره، بین دیوارها و اجزای غیر بنایی مانند اجزای چوبی سقف و ...
 برای پر كردن شكاف‌ها و منفذها می‌توان از گچ استفاده كرد. در جاهایی كه مستقیماً با هوای باز در تماس هستند یا گچ خوب به آنها نمی‌چسبد می‌توان از درزگیرهای سیلیكونی كه در بازار وجود دارند، استفاده كرد.
مدیریت هوای خانه
درست است كه نفوذ هوا به داخل ساختمان هم هزینه‌ها را بالا می‌برد و هم آسایش ساكنین را می‌گیرد، اما مقدار كمی از آن برای ایجاد هوای سالم در داخل ساختمان ضروری است چراكه باید هوای تازه برای تنفس ساكنین به‌اندازه كافی وجود داشته باشد و علاوه بر آن آلودگی‌های ایجادشده در داخل ساختمان مانند دود سیگار، دی‌اکسید كربن، بخارهای ایجادشده در آشپزخانه و... نیز از محیط زندگی خارج شوند .تهویه در خنك كردن ساختمان در تابستان نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا در بسیاری از مواقع به‌ویژه شب‌ها هوای بیرون از هوای داخل خنک‌تر است. راه چاره این است كه نفوذ هوا به داخل ساختمان را در كنترل خود درآوریم و به هوا فقط در هنگامی‌که لازم است، اجازه ورود بدهیم. برای این منظور ابتدا تمام درزها و منافذ غیرقابل‌کنترل را مسدود می‌كنیم، سپس به كمك وسایلی چون هواكش‌های قابل‌کنترل، درها و پنجره‌های بازشو هوا را در مواقع لازم تهویه می‌كنیم.