معیارهای انتخاب آبگــرمکن

شمار نشریه : 225

کد مطلب : 3066
 گروه تأسیسات: در ماهی قرارگرفته‌ایم که بسیاری از ساختمان‌ها برای تجهیز خود به وسایل گرمایشی به بازار تأسیسات و فروشگاه لوازم‌خانگی رو می‌آورند. البته در برخی از مناطق شمالی کشور نیز از هم‌اکنون وسایل گرمایشی خود را سرویس کرده و استفاده می‌‌کنند. تنوع جغرافیایی این کشور پهناور موجب شده ماه و فصل مشخصی برای شروع گرما و سرما در آن وجود نداشته باشد. خوشبختانه در مورد وسایل سرمایشی و گرمایشی تنوع محصولات خوبی در کشور وجود دارد و برندهای و مارک‌‌های خوب در بازار یافت می‌شود که آبگرمکن نیز یکی آنهاست. حساسیت‌های زیادی در مورد میزان مصرف و ایمنی این محصول وجود دارد اما با رعایت اصولی می‌توان خرید مناسبی داشت. بهتر آن است قبل از خرید در مورد انواع آن مطالعاتی را انجام دهید.
معیارهای انتخاب یک آبگرمکن مناسب
1.مصرف بهینه:
 اگر می‌خواهید در طول سال هزینه کمتری بابت مصرف گاز بپردازید، آبگرمکنی انتخاب کنید که با مصرف کمتر گاز، آب گرم موردنیاز شما را تأمین کند، توجه کنید که میزان مصرف گاز آبگرمکن‌های دیواری روی برچسب انرژی آن مشخص شده است. آبگرمکن‌های دیواری نسبت به انواع ایستاده گاز کمتری مصرف می‌کنند. درصورتی‌که شما از گاز کپسولی استفاده می‌کنید یا اینکه از آبگرمکن در جایی استفاده می‌کنید که ممکن است برای مدت چند روز یا چند هفته از آن استفاده نشود (مثل ویلاها) استفاده از آبگرمکن‌های جرقه‌زن بدون شمعک را پیشنهاد می‌کنیم. این آبگرمکن‌ها در زمان باز شدن شیر آب سیستم جرقه‌زن دستگاه را روشن می‌کند و بلافاصله آب گرم در اختیار شما خواهد بود.
2.اندازه مناسب:
 اگر می‌خواهید از فضای خانه بهتر استفاده کنید، آبگرمکنی انتخاب کنید که با فضای خانه متناسب باشد. نصب یک آبگرمکن بسیار بزرگ در آشپزخانه کوچک مناسب نیست. علاوه بر آن آبگرمکنی انتخاب کنید که با اشغال فضای کمتر، آب گرم موردنیاز شما را تأمین کند.
3.خدمات مطمئن:
 تمام لوازم‌خانگی بعد از مدتی احتیاج به تنظیم و تعمیر دارند. هنگام خرید به مدت ضمانت و خدمات پس از فروش توجه کنید و آبگرمکنی انتخاب کنید که به‌راحتی بتوانید با شرکت سازنده آن تماس بگیرید. فراموش نکنید که نصب، بازرسی و تعمیر لوازم‌خانگی گازسوز کاری است تخصصی و بایستی توسط سرویس‌کار مجاز و متخصص انجام شود.
4.سوخت تمیز و ارزان:
 اگر هزینه و دسترسی به سوخت برای شما اهمیت دارد، هنگام خرید به نوع سوخت آبگرمکن توجه کنید. به‌طور متداول، آبگرمکن‌ها در انواع گازی، نفتی و برقی عرضه می‌شود. گاز در مقایسه با سایر سوخت‌ها، سوختی تمیز و ارزان است که در اکثر نقاط کشور ما در دسترس است.
5.ایمنی:
 اگر ایمنی خانواده‌تان برایتان اهمیت دارد و می‌خواهید با خیالی آسوده از آب گرم استفاده کنید، آبگرمکنی انتخاب کنید که علاوه بر سیستم‌های ایمنی استاندارد، به شیر اطمینان و کلید حرارتی نیز مجهز باشد. دقت و سخت‌گیری در انتخاب لوازم‌خانگی، ایمنی خانه و خانواده شما را تضمین می‌کند.
6.دوام دستگاه:
  نشان استاندارد ملی روی آبگرمکن نشانگر دوام و کیفیت دستگاه است. داشتن استاندارد ملی برای تمام دستگاه‌های گازسوز و داشتن برچسب انرژی برای تمام آبگرمکن‌های دیواری الزامی است. همچنین تأیید سازمان‌های معتبر داخلی و خارجی دیگر، مانند استاندارد کیفیت اروپا (CE) کیفیت بالای دستگاه را نشان می‌دهد.
7.آب گرم فوری و مستمر:
اگر می‌خواهید به‌محض باز کردن شیر آب، آب گرم داشته باشید، آبگرمکنی انتخاب کنید که آب را فوری و در هنگام استفاده گرم کند. به‌این‌ترتیب، هیچ‌وقت معطل گرم شدن آب نمی‌شوید. همچنین آبگرمکنی را انتخاب کنید که آب گرم دایمی در اختیار شما قرار دهد. پیشنهاد می‌کنیم در این حالت از آبگرمکن با مخزن بزرگ یا آبگرمکن دیواری با ظرفیت حرارتی بالا استفاده کنید.
8.مناسب برای فشار کم:
 فشار آب در مناطق مختلف متفاوت است. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که فشار آب در آنجا پایین‌تر از حد معمول است، آبگرمکنی انتخاب کنید که با فشار کم آب نیز کار کند. اگرچه برای راه‌اندازی آبگرمکن‌های کم‌فشار نیز حداقل فشار آب ضروری است چراکه در غیر این صورت آبگرمکن روشن نخواهد شد. در صورت امکان می‌توانید آبگرمکن مخزنی ایستاده استفاده کنید.