مقررات ایمنی برق کشی

شمار نشریه : 225

کد مطلب : 3311
ازجمله مراحل مهم و درعین‌حال حیاتی ساختمان‌سازی طراحی و نصب درست لوازم تأسیساتی است. برق اما داستان دیگری دارد. این حامل انرژی برای اینكه در تمام نقاط ساختمان قابل‌استفاده و در دسترس باشد به‌ناچار باید از مسیرهای مشخصی عبور كند. مهندسان تأسیسات برقی به این مسئله واقف هستند و تقریباً بعد از مرحله سفت‌كاری و سقف‌زنی ساختمان وارد عمل شده و با طراحی نقشه، مقدمات لازم را فراهم می‌كنند. هدایت برق از كنتور به تمام واحدهای ساختمان نیازمند دقت نظر و محاسبات دقیق است این اصل مهم در كنار موضوع استفاده از تجهیزات مناسب انتقال و دریافت رسانای برق، شرط ایمنی ساختمان است.
بر اساس استانداردها و مقررات ایمنی، در ورودی هر ساختمان باید چراغی نصب‌شده باشد كه با كلیدی از داخل كنترل شود، اما علاوه بر توصیه‌ها و مقررات، كلیدهای دیواری ساختمان باید طوری سیم‌كشی شده باشند كه وقتی از در عقب یا جلوی ساختمان داخل و خارج می‌شوید و یا از همكف به طبقات بالا می‌روید بدون اینكه هیچ‌گاه در تاریكی باشید، چراغ‌های پشت سرتان را روشن بگذارید. اگرچه هزینه اولیه برای نصب كلید به تعداد كافی كمی بیشتر است، ولی راحتی و ایمنی آن ارزش این كار را دارد.
سیم رابط
هیچ‌گاه سیم رابط سیار را از زیر فرش یا قالیچه رد نكنید زیرا می‌تواند باعث بروز آتش‌سوزی شود. هرگز سیم رابط سیار را در فضای باز كف قرار ندهید زیرا علاوه بر مسئله لیز خوردن روی آن، ممكن است به علت له شدن زیر پا آسیب ببیند و برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی ایجاد كند. تحت هیچ شرایطی سیم رابط سیار را روی دیوار نكشید. بهتر این است كه از سیم رابط سیار به‌جز موارد موقتی استفاده نكنید. طبق مقررات، کوچک‌ترین اندازه سیم قابل‌مصرف در خانه‌های مسكونی نمره 5/1 است كه با كلید اتوماتیك 10 آمپر (فیوز 10 آمپر) حفاظت می‌شود. استفاده از سیم بزرگ‌تر یعنی درخشندگی بیشتر چراغ‌ها، تلفات كمتر توان به‌صورت حرارت در سیم‌ها و سوختن كمتر فیوزها.
مكان پریزها
در تعیین محل پریزها دقت كنید تا در پشت وسایل پنهان نشوند. در مورد نور دائم سقف برای پذیرایی بزرگ تعداد پریزها را با در نظر گرفتن فاصله افقی 5/2 متر تعیین كنید. اگر آشپزخانه دو در ورودی دارد، جنس سرپیچ باید از چینی باشد. حتی اگر در حال حاضر از اجاق‌برقی استفاده نمی‌كنید، عاقلانه است كه یك عدد پریز وسایل سنگین با مدار مستقل همزمان با اجرای تأسیسات اولیه برای این منظور نصب شود زیرا هزینه اجرای آن بعدها خیلی بیشتر خواهد بود. برای وسایلی مانند لباسشویی اتوماتیك، خشک‌کن، فریزر بزرگ صندوقی و وسایل مشابه در آشپزخانه باید یك پریز با مدار مستقل نصب شود. هیچ نقطه‌ای دور كف اتاق بیشتر از 5/1 متر با یك پریز فاصله افقی نداشته باشد این حداقل تعداد است، به‌ویژه اتاق پذیرایی باید پریزهای بیشتری داشته باشد.
در زیر زمین تعداد كافی پریز برای وسایل بزرگ مانند ماشین لباسشویی اتوماتیك، موتورهای كارگاه خانگی و كاربردهای مشابه نصب كنید. برای آرایش یا اصلاح كردن، دو عدد چراغ، یك عدد در هر طرف آینه، موردنیاز است و چراغ‌های فلورسنت برای این منظور مناسب هستند. یك عدد پریز با رله حفاظت جریان نشتی زمین در نزدیكی دستشویی برای ریش‌تراش برقی و ...، موردنیاز است. نصب پریز دیگری در جای دیگری مناسب خواهد بود، ولی از نصب پریز در نزدیكی دوش اجتناب كنید.
نصب لامپ‌ها
لامپ را روی سقف و یا بالای درب كمد نصب كنید. این لامپ باید طوری نصب شود كه لباس‌ها یا وسایلی كه در آنجا انبار یا آویزان شده‌اند، حداقل 55 سانتی‌متر از لامپ یا 15 سانتی‌متر از حباب حاوی لامپ رشته‌ای توكار یا چراغ فلورسنت روكار، فاصله داشته باشند. برای هر راه‌پله، یك چراغ در نظر بگیرید به‌طوری‌که تمام راه‌پله‌ها روشن باشند ضمناً از كلیدهای تبدیل استفاده كنید به‌طوری‌که چراغ هم از بالای راه‌پله و هم از پایین آن قابل روشن و خاموش كردن باشد. در نظر گرفتن چراغ در بیرون درهای ورودی عقب و جلوی ساختمان با كلید كنترل در داخل ساختمان كاملاً ضروری است. در اتاق‌های دودر كلید دیواری باید تبدیل باشد تا چراغ از هر طرف قابل‌کنترل باشد.
معمولاً بالا بردن عمر لامپ كار ساده‌ای است، كافی است آن را با ولتاژی كمتر از ولتاژ تعیین‌شده لامپ روشن كنید. اما بهتر است بدانید‌؛ طول لامپ‌های فلورسنت مورداستفاده در منازل بین 50 تا 150 سانتی‌متر، با توان مصرفی 20 تا 65 وات است. رایج‌ترین نوع آن لامپ فلورسنت 40 وات به طول حدود 120 سانتی‌متر است. به‌طورکلی، اصول اساسی عملكرد همه انواع لامپ‌های فلورسنت، یكسان است: ولتاژ بسیار بالا برای روشن نمودن لامپ با یك بالاست برای محدود نمودن جریان تا حد مناسب.
سخن آخر اینكه‌؛ در تهیه نقشه تأسیسات برق، وسایلی را كه از حالا تا 15 سال دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند در نظر داشته باشید، مانند پلوپز برقی، آبگرمكن برقی، وسایل خنک‌کننده برقی و حتی وسایلی كه اكنون در بازار نیستند. این پیش‌بینی‌ها را بكنید و عملیات سیم‌کشی را خوب اجرا نمایید كه نتیجه كار همیشگی خواهد بود.