هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چرا از تسهیلات انرژی نو استقبال نشد؟

کد مطلب: 3308
حدود یک سال پیش موضوع تسهیلات نصب تجهیزات انرژی نو توسط هوشنگ فلاحتیان، معاونت برق وزارت نیرو مطرح‌ شد و تبلیغات گسترده‌ای برای نصب پنل‌‌های خورشیدی خانگی به راه افتاد در نتیجه متقاضیانی به ادارات برق سراسر کشور برای اطلاع یا دریافت این تسهیلات مراجعه کردند ولی اعطای وام بلاعوض 4.5 میلیون تومانی با استقبال گسترده‌ای از جانب مردم روبه‌رو نشد.
البته نمی‌توان گفت طرح خورشیدی کردن بام خانه‌ها شکست خورده اما به دلایلی که در رأس آنها نیز قیمت بسیار پایین برق در کشور است طرح یک‌میلیون بام خورشیدی در ایران محقق نخواهد شد.
ارزانی قیمت برق
قیمت برق تا حدی ارزان است که مردم پرداخت پنج میلیون تومان به‌صورت یکجا برای اینکه ماهانه حدوداً ۲۷ هزار تومان از هزینه برق آنها کاسته شود را مقرون‌به‌صرفه نمی‌دانند. با احتساب سود بانکی برای پرداخت هزینه 5 میلیون تومانی برای نصب سیستم‌های فوتوولتائیک خانگی ماهانه می‌بایست دو برابر هزینه برق فعلی پرداخت شود، به عبارتی ماهانه 55 هزار تومان هزینه سرمایه‌گذاری برای داشتن برق خورشیدی خواهد بود تا 27 هزار تومان از هزینه فعلی کاسته شود.
دراظهارنظرهایی جداگانه حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو و همچنین هوشنگ فلاحتیان، معاونت برق وزارت نیرو دلیل عدم استقبال از سلول‌های فوتوولتائیک خانگی را ارزانی برق دانسته‌اند، به گفته فلاحتیان در زمان ثبت‌نام برای نیروگاه برق خورشیدی خانگی: «برق در ایران فوق‌العاده ارزان است و طبیعی است شروع چنین فعالیتی زمان‌بر می‌شود.»
به مشترکین گفته شده سیستم یک کیلوواتی خورشیدی با هزینه ۹ میلیون تومان بر بام خانه‌های شما نصب می‌شود که ۴٫۵ میلیون تومان آن را دولت می‌دهد. آنچه گفته نشده است اینکه مصرف آنها چند کیلووات ساعت است و اینکه این سیستم چقدر از مصرف آنها را شامل می‌شود. مضاف بر این در درازمدت این سیستم از نظر عددی چقدر به سود مصرف‌کننده است و هزینه تعمیرات و نگهداری از این تکنولوژی نو در بازار ایران چقدر است.
مردم نسبت به هزینه‌های کم شده ناشی از نصب پنل‌های خورشیدی دیدی نداشته و نمی‌توانند درک درستی از رقم و قیمت برق در هر دو حالت داشته باشند. از نوع تبلیغات صورت گرفته نمی‌توان فهمید کل برق آنها از این به بعد رایگان خواهد شد یا فقط بخشی از آن را جبران می‌کند. مردم در اینکه تعرفه‌های برق آنها چطور محاسبه خواهد شد نگران بوده و مطمئن نیستند که بتوانند با نصب نیروگاه خورشیدی خانگی هزینه‌های خود را به‌طور قابل‌توجهی کم کنند.
کیفیت پایین تجهیزات وارداتی
گفتمان غالب بازار ایران ارزانی است و کیفیت در مرحله بعدی قرار دارد. این موضوع در بین واردکنندگان تجهیزات سلول‌های فتوولتائیک نیز صدق می‌کنند و برخی از واردکنندگان ضعیف‌ترین تجهیزات چینی را به بازار ایران وارد می‌کنند. تبلیغ منفی برای انرژی نو، اینکه مشخص نیست تجهیزات اعطایی توسط ادارات برق با چه تضمینی نصب می‌شوند و چند سال گارانتی دارند.
شرکت‌های توزیع نیروی برق خود از طرف مردم با شرکت‌های مشخصی وارد مذاکره شده و متقاضیان موظفند از همین شرکت‌ها نیروگاه خود را خریداری و نصب کنند و لذا شرکت‌های توزیع که خود به‌جای مردم تصمیم گرفته و آنها را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم وادار به استفاده از این تکنولوژی پاک می‌کنند. شرکت‌های توزیع از گارانتی ۲۰ ساله می‌گویند ولی تضمین مشخص و قابل استنادی نمی‌دهند که تا بیست سال چگونه از این نیروگاه‌ها بهره‌برداری و استفاده می‌شود.
اجرا نکردن بهتر از اجرای نادرست
بیشترین دغدغه فعلی در زمینه نحوه اجرای این طرح است چراکه اجرای نادرست آن و نارضایتی مردمی برای همیشه آنها را نسبت به نیروگاه‌های خورشیدی بدبین خواهد کرد. با توجه به اینکه نیروگاه‌های خورشیدی خانگی در سراسر کشور نصب‌شده  و خیلی از مشترکین با آن آشنا می‌شوند منتظر خواهند ماند تا نتیجه آن را در پشت‌بام‌های نصب‌شده ببینند و لذا تصمیم آینده آنها به‌شدت متأثر از نتیجه پیاده‌سازی طرح فعلی است.
اجرای نادرست آبگرمکن‌های خورشیدی در برخی از پارک‌ها باعث شده بود که فرهنگ‌سازی جواب عکس داده و مردم را نسبت به این آبگرمکن‌ها بدبین کند.
در صورت اجرای درست طرح خورشیدی کردن بام منازل در آینده به‌راحتی می‌توان مردم را دوباره تشویق به نصب نیروگاه خورشیدی کرد و اجرای درست طرح، فرهنگ‌سازی خوبی را در پی خواهد داشت. لذا وزارت نیرو باید تمام تلاش خود را کرده تا به بهترین شکل ممکن این طرح پیاده شود در غیر این صورت ادامه آن در آینده بسیار سخت خواهد بود.