هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مشکل مسکن را نمی توان تک بعدی حل کرد

کد مطلب: 3347
 انبوه‌سازی و صنعتی‌سازی توسط شرکت‌های معتبر و پاسخگو یکی از راه‌کارهایی است که علاوه بر  بهبود کیفیت ساخت وساز گامی نیز برای تولید مسکن ارزان‌قیمت و مسکن برای همه اقشار کشور برمی‌دارد. به همین مناسبت با فرزاد مخبری، انبوه‌ساز نمونه کشور از شهر آمل گفتگوی کوتاهی کردیم. ایشان پیشتر توسط کانون سراسری انبوه سازان ایران  به دلیل کیفیت برتر تولید مسکن در پروسه ای 6 ماهه مورد ارزیابی و تجلیل قرار گرفته بود. لازم به ذکر است که گرچه تمام معیارهای مسکن مناسب در مورد همه تقدیرشدگان رعایت شده بود اما ایشان در بخش تنوع در طراحی و معماری برتر برگزیده شدند.
پیام ساختمان: در انتخاب انبوه‌ساز نمونه کشور چه معیارهایی لحاظ شده است که شما واجد آن بوده‌اید؟
معیارهایی که کانون انبوه‌سازان کشور در نظر گرفته است، عبارتند از رعایت مقررات ملی ساختمان، استفاده از مصالح باکیفیت، استفاده از مصالح نوین، رعایت اصول مهندسی و ساختمانی و همچنین معماری ساختمان. در ساختمانی که من در شهر آمل ساخته‌ام این اصول رعایت شده، از مصالح باکیفیت نیز استفاده کردم و تست‌های کیفیت در مصالح این ساختمان صورت گرفته است. این معیارها و این بررسی معیار عمل برای کانون انبوه‌سازان قرار گرفته است که در بازدیدی که از ساختمان داشته‌اند بنده به عنوان انبوه‌ساز برگزیده کشور انتخاب شدم.
پیام ساختمان:مشکلات ساخت‌وساز در شهر آمل و خطه شمال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تامین مسکن دغدغه همه مردم ایران است و اگر بتوانیم مسکن را در مساحت مناسب در اختیار مردم قرار دهیم باری از دوش اقشار متوسط و پایین برداشته‌ایم. یکی از کارهای مرسوم که در کشورهای دیگر نیز تجربه شده، استفاده از فضاهای کوچک با رعایت اصول معماری و مصالح سبک و ارزان است، البته منظور من از ارزان مصالح بی کیفیت نیست بلکه تولیدکنندگان با مدیریت دولت باید مصالحی با قیمت مناسب تولید کنند که مشکل خانه‌دار شدن مردم رفع شود.
مضاف بر این مسائل که برای مسکن همه مردم ایران مشترک است، در خطه شمال اکثریت زمین‌ها حاصلخیز است و قابلیت کشاورزی دارند. به همین دلیل ساخت و ساز باید به گونه‌ای صورت بگیرد که حریم جلگه، جنگل و زمین‌های کشاورزی نیز حفظ شود. همچنین برای رونق کسب و کار منطقه و ارزان تمام شدن ساختمان باید از مصالح بومی در ساخت وساز استفاده شود.
پیام ساختمان: با توجه به قیمت بالای مسکن آیا مسکن اجاره‌ای را راهکاری برای حل مشکل مسکن مخصوصاً در میان قشرهای جوان می‌دانید؟
مسکن اجاره‌ای مسکنی موقت است و باید برای حل مشکل مسکن کاری زیربنایی انجام شود. اما هرچقدر به سمت خروج از تصدی‌گری دولت برویم بهتر است. البته دولت نیز برای کمک به حل مشکل مسکن اقشار متوسط و ضعیف باید وارد شود اما نمی‌توان این مشکل را به صورت تک بعدی حل کرد بلکه توان خرید مردم و تولید مسکن باید بالا برود.