هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مثلث رونق در حال شکل گیری است

کد مطلب‌: 3361
گروه ساخت وساز‌: تعداد پروانه های ساختمانی به شدت کاهش یافته و اهالی صنعت ساختمان که از نزدیک در جریان امور قرار دارند‌، بیش از هرکسی این رکود را لمس می کنند‌. واقعیت بازار این است که ساختمان همچون چند سال گذشته خریدار ندارد چراکه قدرت خرید مردم به شدت افت کرده‌است‌. در این شرایط بیشتر دارایی سازنده تبدیل به ساختمان شده که فروش نمی رود‌. بنابراین توان اجرای پروژه های جدید را ندارد‌. اما برخلاف این اصل‌، در برخی نقاط شهر شاهد هستیم که ساختمان سازی انجام می شود‌. سؤال این است که این ساختمان سازی با چه انگیزه ای صورت می گیرد‌؟ آیا فروش ساختمان با قیمت فعلی که خریدار تعیین می کند‌، سودآور است‌؟ یا اینکه مسائلی دیگر در میان است‌؟ پیام ساختمان در ادامه تهیه سلسله گزارش هایی از پروژه های ساختمانی سطح شهر سراغ سازنده‌ها رفته و از آنها در مورد چرایی ساخت وساز‌شان سؤال کرده‌است‌.
نوسازی برای نیاز مصرفی
حوالی میدان خراسان ساختمانی قدیمی توسط کارگران در حال تخریب است‌. نزدیک‌تر می روم و در میان گردوخاک سازنده را پیدا می کنم‌. از گردوخاک فاصله می گیریم و از دلیل ساخت وساز در این روز های رکود می پرسم‌. او پاسخ می دهد‌: من مالک ساختمان هستم‌. این ساختمان حدود 35 سال قدمت دارد و عن قریب بود که روی سرمان خراب شود‌، به همین خاطر تصمیم گرفتم برای نجات جانم آن را نوسازی کنم‌.
وی ادامه می دهد‌: اینجا زمین گیر نمی آید؛ البته تمام تهران این مشکل را دارد‌. به همین خاطر هر کس شروع به نوسازی می کند باید تا حد امکان که قانون اجازه می دهد‌، ساخت وساز کند‌. ما هم مجوز چهار طبقه را از شهرداری گرفتیم‌. البته توانایی ساخت همه طبقات را ندارم‌. فعلا اسکلت تمام طبقات را نصب می کنم اما دوطبقه می سازم‌. بعدا که پول دستم آمد کاملش می کنم‌.
سپس مالک با ابرو های پرپشت خاک گرفته‌اش به آپارتمانی که روبه روی خانه‌اش بود‌، اشاره کرد و گفت‌: مالک این آپارتمان سازنده‌است‌. خیلی به من اصرار می کرد که بیا به صورت مشارکت در ساخت ساختمانت را نوسازی کنیم‌. تمام هزینه‌ها از من؛ طبقات نصف‌– نصف‌. گفتم معلوم نیست که چه کسانی می خواهند در دوطبقه بالای سر من ساکن شوند‌. فردا روز که بچه های من در این دوطبقه ساکن شوند‌، ممکن است همسایه بد از خانه فراری‌شان بدهد‌. همین شد که به جیبم نگاه کردم و دیدم که می توانم خودم نصف آن را نوسازی کنم‌. نصف دیگرش را هم بعدا می سازم‌.
توجیه اقتصادی با تغییر کاربری
بعد از شنیدن سخنان مالک قبلی که هدفش از ساخت وساز رفع نیاز بود‌، سراغ پروژه دیگری در نزدیکی میدان شهدا می روم‌. ساختمانی که در حال ساخت است و کارگران مشغول خالی کردن مصالح ساختمانی هستند‌. سراغ سازنده را می گیرم‌. خودش هم بین کارگران باانرژی بالایی در حال کار است‌. پس از انجام کار در گوشه ای سر صحبت را باز می کنیم‌. بسازوبفروش خوش رو قبل از پاسخ دادن به ما انتقاد کرد و گفت‌: این روز‌ها اخبار خوبی در مورد بسازوبفروش‌ها نمی شنویم‌. پشت سر هم مصاحبه می کنند و می گویند مجری باید ذی صلاح باشد‌. انگار هر چه بلا سر ساختمان آمده تقصیر ماست‌. دیر یا زود می خواهند ما را از عرصه ساخت وساز بیرون کنند‌. کسی هم نیست که از ما دفاع کند‌. خدا اموات شما را بیامرزد که از ما سراغ می گیرید‌. یعنی واقعا مهندسان آن قدر به مشکل خورده‌اند که با بیکار کردن ما می‌خواهند چرخ زندگی‌شان بچرخد‌؟‌!
بعد از اتمام گلایه‌ها به سؤال ما که چرا ساخت وساز می کنید‌، پاسخ داد‌: با توجه به اینکه زمین کمتر وجود دارد‌، سازندگان در صورت پیدا کردن زمین خالی باید حداکثر استفاده را از آن ببرند‌. حداکثر استفاده هم یعنی استفاده تجاری از یک زمین مسکونی‌.
وی ادامه داد‌: حدود دو سال پیش زمینی را با کاربری مسکونی خریداری کردم‌. استفاده از این زمین برای ساخت وساز مسکونی سودی نصیب بنده نمی کرد به همین خاطر تصمیم گرفتم هر طور شده با شهرداری بجنگم تا کاربری تجاری بگیرم‌. حدود دو سال خودم را به هر دری زدم و در نهایت با تغییر کاربری و البته پرداخت پول مشکل را حل کردم چراکه ساخت وساز تجاری هنوز هم سودآور است‌. علاوه بر این با کاربری تجاری توانستم میزان تراکم را هم افزایش دهم و خدا رو شکر ساخت و سازش می صرفد‌. البته برای سایر نهاد‌ها مانند شهرداری‌، دارایی‌، ثبت‌، نظام مهندسی و‌.‌.. هم می‌صرفد‌.
ساخت وساز به امید رونق
یکی از کوچه های اطراف چهارراه استانبول سومین و آخرین ساختمانی است که سوژه گزارش ما می شود‌. مالک این ساختمان معتقد است‌: رونق ساخت وساز در راه‌است و چند ماه دیگر قیمت‌ها آرام آرام بالا می رود‌. وی اظهار داشت‌: همین پول های بلوکه شده ای که وارد کشور می شود به همراه فروش بیشتر نفت و وام هایی که قرار است تا انتهای سال پرداخت شود‌، مثلث رونق ساخت وساز را تشکیل می دهند و قطعا قیمت‌ها هم تا حدودی که مورد رضایت سازنده باشد‌، بالا می رود‌.
مالک افزود‌: تا آن موقع به دلیل اینکه سازنده‌ها نقدینگی زیادی ندارند‌، ترجیح می دهند به صورت مشارکت در ساخت با مالک و یا مشارکت در ساخت با چند سازنده کار کنند‌.
از او می پرسم که اگر تا یک سال دیگر هم همین رکود پایدار باشد‌، تکلیف سازنده‌ها چیست که پاسخ داد‌: اگر برفرض محال این رکود بعد از یک سال دیگر هم باقی باشد‌، آن وقت سازنده مجبور است برای جلوگیری از ضرر بیشتر ساختمانش را به بازار عرضه کند؛ هرچند که سودی به دست نیاورد.