هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

یک بام و دو عوارض

کد مطلب‌: 3354
گروه ساخت وساز‌: سالانه 800 هزار ازدواج در کشور ثبت می شود و این جمعیت جوان نیاز مبرمی به خانه دارند؛ بنابراین تقاضای مصرفی بالایی وجود دارد و با توجه به میزان ساخت وسازهای صورت گرفته‌، عطش بازار حالا حالا‌ها رفع نمی شود و فقط ممکن است تأمین نیاز‌ها تحت شرایطی مانند کاهش توان اقتصادی مردم به زمان دیگری موکول شود؛ در چنین اوضاع و احوالی که خرید کاهش یافته سازندگان چاره ای جز کاهش ساخت وساز ندارند اما این به معنای تعطیلی کار نیست‌. بسیاری از کسانی که قدرت اقتصادی دارند‌، اقدام به خرید و ساخت خانه می کنند چون می دانند نیاز به عرضه دیر یا زود خودش را نشان می‌دهد؛ به ویژه اینکه رفع تحریم‌ها و رونق اقتصادی بیش از هر زمان دیگری مطرح شده‌است‌. قطعا هر کس که بخواهد ساخت وساز کند‌، باید یک راست سراغ شهرداری برود؛ بنابراین شهرداری تنها جایی است که می توان تمام عوامل و دست اندرکاران ساخت وساز از جمله‌، مالک‌، مجری‌، ناظر و‌… را یکجا دید و از نزدیک در جریان بسیاری از چالش‌ها قرار گرفت‌. به همین دلیل پیام ساختمان در هر شماره گزارشی از مراجعات مردم به مناطق 22 گانه شهرداری تهران تهیه می کند‌. گزارش این شماره را با هم می‌خوانیم‌:
تغییر کاربری عجیب
اولین مخاطب ما مردی شیک پوش با کراوات قرمز بود که پله‌ها را بالا می رفت و از پشت عینکش نگاهی به پرونده‌ای در دستش می انداخت‌. از او دلیل مراجعه‌اش را پرسیدم که پاسخ داد‌: بنده یک خانه باغ قدیمی دارم که از پدرم به ارث رسیده‌است‌. عمر این خانه و درختان آن حدود 40 سال است اما 20 سال است که مورداستفاده قرار نگرفته‌، در نهایت تصمیم گرفتم این خانه قدیمی را تخریب و به جای آن یک ساختمان مسکونی با متراژ بالا احداث کنم‌. خانه را که خراب کردیم متوجه خشک شدن اغلب درختان شدیم‌. بنابراین تصمیم گرفتیم با همکاری شهرداری این درختان را هم قطع کنیم و با توجه به بازدید شهرداری منطقه خشک بودن آنها تأیید شد‌.
وی افزود‌: همین که درختان را قطع و زمین را آماده ساخت وساز کردیم‌، سراغ گرفتن پروانه رفتیم‌. اما اتفاقاتی افتاد که ما را متحیر کرد‌. شهرداری منطقه عنوان می کند که بخشی از باغ که تخریب شده و قرار است تبدیل به ساختمان شود‌، تغییر کاربری از فضای سبز به مسکونی به حساب می آید و مالک باید پول آن را جدا از بخش مسکونی پرداخت کند‌. در حالی که درختان با اجازه و بازدید شهرداری تخریب شدند‌. حالا ما مانده ایم و پول هنگفتی که باید پرداخت کنیم‌.
سه ماه برای مجوز
رضا ارباب رجوع دیگری است که با خبرنگار پیام ساختمان گفتگو کرد‌. وی گفت‌: حدود سه ماه‌است که دنبال مجوز ساخت وساز هستم اما نتیجه ای عایدم نشده‌است‌.
وی افزود‌: مسئولان شهرداری عنوان می کنند که چون ساختمان شما در یکی از طرح های شهرداری واقع شده‌، باید بررسی کنیم که طرح موردنظر در چه سالی قرار است‌، استارت بخورد‌. شاید فکر کنید شهرداری به فکر جیب بنده‌است تا بعدا متضرر نشوم اما خیر‌. شهرداری به فکر جیب هیچ کس نیست‌. اگر بنده ساختمانم را نوسازی کنم‌، آنها مجبور خواهند بود به قیمت بالاتری خانه را بخرند‌. اصلا هم به بنده پاسخ نمی دهند؛ اگر هم بسازیم که جریمه می‌شویم‌.
جریمه برای قبض نیامده
مرد میان سالی به پیام ساختمان گفت‌: بنده وکیل و برادر مالک آپارتمانی هستم که حدود 30 واحد دارد و این آپارتمان‌ها را به چندین نفر اجاره داده‌است‌. موکل من خود‌شان ساکن سوئد هستند‌. زمانی که می خواست برود به آنها گفته عوارض شهرداری که آمد‌، به بنده اطلاع دهید تا از طریق وکیلم پول را به حساب شهرداری واریز کنم‌.
وی اظهار داشت‌: در طول این پنج سال هیچ وقت خبری از عوارض نوسازی 30 واحد آپارتمان نشد‌. مستأجران عنوان می کردند که عوارض را مأموران شهرداری به آپارتمان‌ها تحویل نداده‌اند‌. خلاصه اینکه یک روز یکی از مستأجران تماس گرفت و گفت مأمور شهرداری اخطاری در مورد عدم پرداخت عوارض نوسازی آورده‌است‌. وقتی از مبلغ پرسیده‌ایم‌، ایشان عنوان کرده‌اند که باید 7 میلیون تومان پرداخت کنید‌. در واقع اصل مبلغ حدود 5 میلیون تومان بوده که 2 میلیون تومان هم به عنوان جریمه به آن اضافه شده‌است‌. در حالی که هیچ کس تابه حال فیش عوارض نوسازی را در طول این مدت دریافت نکرده‌است‌. امیدوارم شهرداری این موضوع را پیگیری کند و حداقل جریمه عوارض را ببخشد‌.
یک بام و دو عوارض
محمدحسین یکی از مراجعانی بود که می گفت به حساب وکتاب شهرداری معترض است‌. «بنده برای ساختمان مسکونی ام پروانه ساخت گرفتم اما آنچه برای من جای بحث دارد‌، این است که چرا برادر من که در همسایگی ام ساکن است‌، حدود 1 ماه پیش مبلغی به مراتب کمتر از من پرداخت کرد در حالی که حتی متراژ و نقشه ساختمان ما هیچ تفاوتی با هم ندارد.
وی ادامه داد‌: امیدوارم شهرداری در این رابطه مرتکب اشتباه شده باشد‌. البته این ترس هم وجود دارد که به جای کاهش عوارض بنده‌، عوارض برادرم را افزایش دهند‌. با چند نفر که صحبت می‌کردم گفتند پولی که به حساب شهرداری برود‌، سخت برمی گردد‌.
این انصاف است‌؟‌!
محمدسعید آخرین ارباب رجوعی بود که خیلی سریع انگار که حرف‌هایش را از بر باشد‌، گفت‌: «بنده در حال ساختمان سازی هستم‌. مهندس ناظر در هر مرحله ساخت وساز بنده را تأیید و برگه را امضا نموده‌است‌. یکی از این مراحلی که بدون ایراد مهندس ناظر انجام شد مربوط به احداث ستون های بتنی بود‌. با این وجود زمانی که کار ستون‌ها به اتمام رسید و وارد مراحل بعدی کار شدیم‌، مهندس ناظر محترم با حضور در محل کار تأکید کرد که ستون های شما کج است و احتمال ریزش وجود دارد‌. شهرداری هم با استناد به همین گزارش جلوی ادامه کار ما را گرفته‌است و اصرار دارد که باید ساختمانتان را تخریب کنید‌. واقعاً این انصاف است؟!