هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تکنولوژی را جایگزین فروش نفت کنیم

کد مطلب: 3403
گروه ساخت‌وساز: باوجوداینکه توسعه روزافزون دانش بتن به‌عنوان پرمصرف‌ترین مصالح ساختمان ضرورتی انکارناپذیر است که باید توسط دانشگاه‌ها پیگیری شود اما واحد‌های مرتبط با این مصالح استراتژیک ساختمانی تنها در حد یک یا دو واحد تدریس می‌شود و به همین خاطر بسیاری از دانشجویان تخصص لازم را پس از فارغ‌التحصیلی ندارند. برای پوشش این ضعف دانشگاه‌ها، انجمنی به نام بتن تشکیل شد که علاوه بر برگزاری مسابقات دانشجویی هر ساله همایشی در 16 مهرماه به مناسبت بزرگداشت استاد احمد حامی تحت عنوان روز بتن برگزار می‌کند. امسال هم سیزدهمین همایش روز بتن با حضور جمعی از مسئولان، صنعتگران، اساتید دانشگاه و دانشجویان برگزار شد.
یادی از استاد حامی
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور در این همایش گفت: استاد احمد حامی باوری عمیق به مهندسان در پیشرفت جامعه داشتند و معتقد بودند مهندسان باید همواره ارزش‌آفرینی کنند. همچنین ایشان همواره توصیه می‌کردند که باید به منابع غیرنفتی در توسعه تکیه کنیم. موضوعی که متأسفانه مورد بی‌توجهی واقع‌شده و امروز که درآمد حاصل از نفت به یک، چهارم چند سال گذشته رسیده، اقتصاد تحت تأثیر قرارگرفته است. اگر می‌خواهیم از این وضعیت خلاص شویم باید تکنولوژی را جایگزین فروش نفت کنیم.
وی با بیان اینکه بدهکاری دولت نشان می‌دهد که باید راهکار‌های دیگری غیر از تزریق مالی دولت جستجو کنیم، افزود: بتن تأثیر بسیار زیادی در افزایش بهره‌وری پروژه‌های عمرانی دارد. چرا که بیش از 5 میلیارد دلار گردش مالی سالانه این صنعت است. اگر بتوانیم 10 درصد بهره‌وری ایجاد کنیم می‌توان 500 میلیون دلار صرفه‌جویی کرد.
آرماتور و بتن بی‌کیفیت
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه بیش از 20 میلیون تن تولید سیمان در کشور مازاد بر نیاز داخلی است، خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز شاهد رقابت ناسالمی بین برخی تولیدکننده‌ها هستیم و هر کدام با کاهش قیمت که کاهش کیفیت را به همراه دارد، سعی در ایجاد بازار‌های بیشتری برای خود دارند. علاوه بر این بسیاری از آرماتور‌هایی که برای مصرف در ساختمان‌ها تولید می‌شود، فاقد استاندارد لازم بوده و ساختمان‌ها را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.
80 سال سابقه تولید سیمان داریم
شکرچی‌زاده با بیان اینکه بیش از 80 سال از تولید سیمان در کشور ما می‌گذرد و باید سیمان ما با حداکثر کیفیت تولید شود، اضافه کرد: امروز دانش بتن در کشور ما رشد قابل‌توجهی داشته است و صنعتگران باید از این دانش بهره ببرند. درحالی‌که مقاومت بتن‌های مصرفی در کارگاه‌های ساختمانی حدود 20 تا 25 مگاپاسکال است، شاهدیم که سردر دانشگاه تهران با استفاده از بتن با مقاومت 35 مگاپاسکال برخوردار است.
وی در پایان با ابراز خرسندی از فعالیت مرکز در تدوین مقررات ملی ساختمان و همچنین آیین‌نامه بتن ایران گفت: همزمانی تدوین مبحث 9 مقررات ملی ساختمان (بتن) و آیین‌نامه بتن ایران می‌تواند بسیاری از مشکلات و تداخل‌های گذشته را برای جامعه مهندسی حل کند.
بر اساس این گزارش هرمز فامیلی، رئیس انجمن بتن در ابتدای این مراسم گزارشی از فعالیت چندساله انجمن به حضار ارائه کرد.