هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   225   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ارزش وام مسکن 10برابر می شود

کدمطلب 3386
مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: در صورت توافق بانک مسکن با انبوه‌سازان برای پرداخت وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی، ارزش وام به قیمت مسکن که هم‌اکنون حدود ۵ درصد است ۱۰ برابر می‌شود و به حدود ۵۰ درصد می‌رسد.
حسین عبده تبریزی  با اعلام این مطلب اظهار کرد: بانک مسکن در نظر دارد وام ۲۰ میلیون تومانی تعمیرات را به ۸۰ میلیون تومان خرید مسکن اضافه کند و یک وام ۱۰۰ میلیونی به سازندگان بدهد.وی با اشاره به هزینه ساخت یک واحد ۷۰ متری در شهر تهران افزود: به‌طور مثال ساخت یک واحد ۷۰ متری در تهران با احتساب قیمت زمین، مصالح و دستمزد حدود ۲۰۰ میلیون تومان است که اگر وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی محقق شود نسبت ارزش وام به ارزش مسکن که طی سال‌های اخیر بسیار کم شده و حدود ۵ درصد است تقریباً ۱۰ برابر می‌شود و گشایشی در این بخش ایجاد خواهد کرد.
مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تأمین منابع مالی بخش مسکن دو وجه کلی دارد، گفت: یک وجه مربوط به خرید و وجه دیگر مربوط به ساخت مسکن است. ‌وزارت راه و شهرسازی معتقد است که بازار منابع مالی خرید مسکن که به آن بازار رهن گفته می‌شود بازار کوچکی است و باید بزرگ شود تا مردم بتوانند راحت‌تر، با نرخ‌های معقول‌تر و پیش‌پرداخت‌های کوچک‌تر اقدام به خرید واحد مسکونی کنند.
عبده تبریزی تأکید کرد: وزارت راه و شهرسازی تلاش می‌کند تا این مسئله از طریق منابع بانک مسکن و سایر بانک‌ها تحقق پیدا کند.وی درباره ساخت مسکن گفت: منابع بانک‌ها خیلی محدودشده، بازار هم ضعیف شده و پیش‌فروش صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل ساخت مسکن نسبت به سه چهار سال گذشته کمتر شده است.