ما از صدا و سیما گلایه داریم

شمار نشریه : 163


گروه گزارش: مشاور ویژه دبیر کل اتاق تعاون مرکزی کشور معتقد است علیرغم زحمت‌های زیادی که اتاق تعاون برای برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی صنعت ساختمان در کیش و تهران کشیده است، مقامات و مسئولان کشور و نیز رسانه ها اقدامات درخوری انجام نداده و به نوعی نسبت به تلاش‌های تعاونگران بی‌تفاوتی و بعضاً دوگانگی در پیش گرفته‌اند. در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان با مهندس بابک وثوقی، گفتگوی کوتاهی داشتیم که ماحصل آن را در پی می خوانید:

پیام ساختمان :ارزیابی شما از وضعیت برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان چگونه است؟

حقیقت این است که در چند سال گذشته چیزهایی که مد نظر تعاونگران بوده، انجام نشده است.

پیام ساختمان :مثلاً چه چیزهایی؟

یکی از خواسته‌های ما افزایش زمان برگزاری نمایشگاه بوده که همچنان در حد سه تا چهار روز است.

به نظر شما زمان نمایشگاه چه قدر باید بشود ؟

باید حدود 10 روز باشد و مسئولان برای این موضوع فکری بکنند .چرا نمایشگاه به این بزرگی باید فقط چهار روز برگزارشود؟ ما نمایشگاه صنعت ساختمان در کیش را هم قبل از نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در تهران داشتیم که به نحو عالی برگزار شد. در نمایشگاه صنعت ساختمان در تهران حدود 20 کشور خارجی حضور داشتند ولی در نمایشگاه کیش 70 کشور . حجم بازدیدکننده در کیش علیرغم مشکلات رفت‌وآمد فوق‌العاده بود ولی متأسفانه نمایشگاه کیش هم سه روز بیشتر نبود.

پیام ساختمان :به غیر از زمان نمایشگاه، چیز دیگری هم مد نظر شما بوده که انجام نشده است؟

مشارکت رسانه‌ها در پوشش دادن نمایشگاه صنعت ساختمان ضعیف بود . با توجه به حجم و بزرگی نمایشگاه می‌توان گفت؛ اصلاً پوشش خبری وجود نداشت. شبکه تهران طی دو سه شب فقط یک اشاره خیلی کوتاه چند ثانیه‌ای کرد و حتی مسئولان اتاق تعاون و مقامات بازدیدکننده از بخش دولتی و بخش خصوصی را اصلاً نشان نداد. ما از صدا و سیما و سایر رسانه‌ها گلایه داریم.

پیام ساختمان :ممکن است رسانه‌ها بگویند کوتاهی از روابط عمومی اتاق تعاون و شرکت نمایشگاه بین‌المللی است که امکانات انعکاس اخبار را فراهم نکرده‌اند؟

اگر رسانه‌ها در مسیر انعکاس اخبار به مشکلی برخورد کرده‌اند که به ضعف عملکرد ما بر می‌گردد و آن را نه فقط به خود ما که می‌توانند در همه جا مطرح کنند ولی اگر کوتاهی از رسانه‌هاست ما توقع داریم برخورد قانونی شود. ما از دو ماه قبل اطلاع‌رسانی کرده بودیم که چنین نمایشگاهی هست ولی هیچ رسانه‌ای نیامد که بگوید خبرنگار ما در نمایشگاه به چه چیزها و امکاناتی نیاز دارد.

حضور مقامات و مسئولان در نمایشگاه را چطور دیدید؟

ما از مقامات و مسئولان هم گلایه داریم. باید مجلسی‌ها و نمایندگان مردم بیشتر به نمایشگاه می‌آمدند. دوستان در وزارت امور خارجه و مسئولان مملکتی باید می‌آمدند . ما هیئتی اقتصادی را از حدود 20 کشور خارجی به نمایشگاه آوردیم ولی چطور مسئولان خبردار نشده‌اند؟ در وضعیت تحریمی که ما داریم حضور این هیئت‌ها خیلی مغتنم بود ولی متأسفانه آقایان نیامدند با این هیئت‌ها گفتگو و مذاکره کنند. همین عملیات را اگر اتاق بازرگانی انجام دهد مشوق می‌گیرد چون توانمند است و راهکار ارائه کرده، ولی به اتاق تعاون که می‌رسد کار ضعیف برگزار می‌شود! این دو گانه برخورد کردن در تفکر مسئولان که با عینک بدبینی به اتاق تعاون نگاه می‌کنند عیب بزرگی است که امیدواریم در دولت جدید این نگاه وجود نداشته باشد.