اعتلای جایگاه مهندسی

شمار نشریه : 224

 کشور بزرگ و پرآوازه ایران قرن‌ها دارای پیشینه شگرف در توسعه معماری و شهرسازی بوده‌است و گذشتگان ما با فراست‌، تیزهوشی و بهره گیری از همه مواهب لایزال الهی و شناخت ظرفیت های محیطی‌، آثاری بدیع و ماندگار خلق نموده و همواره در مسیر عمران و آبادانی پیشتاز بوده‌اند‌. آثار باقی مانده از دوران مختلف تاریخ گویای غنای فرهنگی و انسانی این ملت سرافراز می باشد‌.
حال که با تلاش و همت دولت تدبیر و امید شرایط مناسبی جهت فعالیت در عرصه داخلی و جهانی فراهم شده‌است‌، جامعه مهندسین کشور فرصت را مغتنم شمرده و در این دوران جدید آماده ایفای نقش در تراز بین المللی می گردد و لازم است که با شناخت کامل از شرایط فعلی نسبت به انتقال تجاربی که طی قرن‌ها کسب نموده‌است و استفاده از ظرفیت سایر کشور‌ها در عرصه توسعه و عمران بکوشد‌.
از سازوکارهای این مهم تقویت سازمان و نهادهای مردمی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به عنوان یکی از بزرگ ترین تشکل های بخش خصوصی می تواند در این عرصه نقش آفرینی نماید‌.
هم اکنون که مهندسین در آستانه انتخابی سرنوشت ساز به منظور تعیین اعضای هیئت مدیره قرار دارند‌، جا دارد هدایت سازمان را به افرادی بسپارند که شأن و منزلت این قشر فرهیخته را حفظ و تقویت نمایند‌.
در خاتمه امیدوارم که حضور پرشور و نشاط و باشکوه مهندسین در انتخابات سازمان موجب رشد و اعتلای مهندسی در کشور گردیده و با بهره گیری از خرد جمعی و ظرفیت افراد و صاحب نظر به اهداف ذکر شده نائل گردد‌.
مهندس حسین بیداریان همدانی
عضو انجمن مهندسین عمران ایران