هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیشگام معماری مـدرن ایـران

کد مطلب :  3238
حیدر قلی خان غیایی شاملو ، یکی از پیشگامان معماری نوین ایران است که در سال ۱۳۰۱ در تهران و در خانواده‌ای با اصالت  متولد گردید. وی در سال ۱۹۴۷ میلادی از دانشگاه تهران در رشته معماری فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۹۵۲ گواهی (DPLG) خود را از مدرسه هنرهای زیبای پاریس (بوزار) دریافت نمود. او در همین سال برنده جایزه " Prix de Vienne " شد.
غیایی در سال ۱۹۵۳ دفتر معماری خود را در تهران تاسیس نمود و در خلال این سال ها، پروژه‌های خصوصی فراوانی را به انجام رساند که منجر به انتخاب وی برای طراحی ساختمان مجلس سنای ایران شد. وی همچنین به عنوان استاد در دانشگاه تهران به تدریس معماری پرداخت (آتلیه غیایی) و چندین نسل از معماران را آموزش داد.
این معمار ایرانی  پس از انقلاب اسلامی به فرانسه مهاجرت کرد و چند سال بعد دفتر معماری جدیدی به همراه فرزندان خود در سانفرانسیسکو برپا نمود. او در ۱۵ شهریور سال ۱۳۶۴ در ویلای خانوادگی خود در آنتیب در جنوب فرانسه درگذشت.
   ساختمان مجلس سنای ایران که پس از انقلاب ۱۳۵۷ محل مجلس شورای اسلامی بود، ایستگاه راه‌آهن مشهد، ایستگاه راه‌آهن تبریز،سینمای مولن روژ (سینما سروش فعلی)، سینما رادیو سیتی، هتل استقلال تهران (هیلتون سابق) کاخ فرح آباد،بیمارستان مشهد،بیمارستان لویزان، خانه ایران در پاریس و بیش از ۳۰ ویلای شخصی از جمله آثار وی به شمار می روند .