هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

زیبایی را فراموش نکنید

کد مطلب:3224
«کارلا جوکابا» معمار برزیلی برنده جایزه "آرک ویژن" در سال ۲۰۱۳ و نامزد دریافت جایزه "شلینگ" در ۲۰۱۴، با گذشت تنها کمی بیش از سه دهه از زندگی‌اش طیف وسیعی از پروژه‌های اجتماعی و فرهنگی را در برزیل تجربه کرده است. او همچنین بخشی از فعالیت‌هایش را به برگزاری نمایشگاه و سخنرانی در فضای آکادمی ازجمله در دانشگاه‌های هاروارد، تورنتو و مدرسه معماری کلمبیا معطوف کرده که نشان از توجه او به مباحث نظری و اندیشه‌های معمارانه دارد. همه اینها کنجکاوی در خصوص اصولی که در معماری به آنها اعتقاد دارد، همچنین برنامه‌های پیش روی او را بیشتر می‌کند."دیزاین بوم" نشریه الکترونیکی معماری، هنر و تکنولوژی به‌تازگی گفت‌وگویی را با این طراح ترتیب داده که شاید تا اندازه‌ای به این کنجکاوی‌ها پاسخ دهد.
چه عاملی را زمینه اصلی گرایش و سپس تبدیل شدنت به یک معمار می‌دانی؟
مادربزرگم که یک هنرمند بود و خیلی از وقتش را در کتابخانه‌های هنری می‌گذراند، عامل اصلی توجهم به طراحی شد. طی تعطیلاتی که با او می‌گذراندم به‌تدریج مجذوب معماری هم می‌شدم اما هنوز علاقه اصلی‌ام نبود و مطالعه‌ای تفننی بود. وجود یک مدرسه معماری پرسروصدا در نزدیکی خانه‌مان هم عامل مهمی بود تا اینکه درنهایت تصمیم به ثبت‌نام در آنجا گرفتم.
در شکل‌گیری اصول و فلسفه شخصی کدام تجربه‌ها به یاری‌ات آمدند؟
موسیقی و نواختن پیانو، همچنین تلاش مستمر من برای درک فرهنگ ژاپنی و بیشتر از اینها انسان‌شناسی، هایکو و نقاشی. همین‌طور "اکتاویو پاز"، "کلود لوی استروس" و "رولان بارت" در این مسیر تأثیر خودشان را حک کرده‌اند.
به‌طورکلی، مهم‌ترین توانایی خود در عرصه طراحی را در چه می‌بینی؟
مشاهده دقیق، ارزیابی امکانات و کار با آنها. من همواره به امکاناتی که در منطقه هدف معماری بالقوه وجود دارد دقت داشته‌ام؛ برای مثال در مناطق کوهستانی از سنگ که ماده اصلی آنجا است در طراحی بهره برده‌ام. اصولاً احساس می‌کنم ماده کارم باید متفاوت و هماهنگ با اقلیم‌های مختلف باشد؛ بنابراین مشخصاً در همان مکان شروع به جستجوی آن می‌کنم. چیزی که درجایی پنهان است و من باید کشفش کنم.
در کار معماران و طراحان امروز چه چیزی را بیشتر تحسین می‌کنید؟
در آثار "بنیتز سولانو" در پاراگوئه نوآوری و تجربه‌های خاص با آجر، تراوت "آنجلو بوچی" در طراحی ساختمان مدرسه‌ای در سائوپائولو، و "سجیما کازویو" را همیشه و در حال تحسین می‌کنم.
از پروژه‌های هیجان‌انگیزی که این روزها در دست داری برایمان بگو.
سال آینده برای اولین بار برای رقابتی در ریو (پایتخت برزیل) دعوت شده‌ام اما بخصوص برای پروژه آسایشگاه و مرکز مراقبت از کودکان که در برزیل پیش رو دارم بسیار هیجان‌زده هستم.
تلاش برای معمار شدن چیزی هست که بتوانی به جوانان برزیلی توصیه کنی؟
توصیه نمی‌کنم مگر اینکه دراین‌باره بسیار باانگیزه و پرشور باشند.
و بالاخره سرلوحه یا شعار مشخصی برای ارائه به خوانندگان داری؟
 کارتان را ادامه بدهید و زیبایی را فراموش نکنید.