محصولات جدید صنعت ساختمان در نمایشگاه

شمار نشریه : 163


گروه گزارش:نمایشگاه صنعت ساختمان باید مکان عرضه محصولات جدید باشد و اکثر متخصصان و دست‌اندرکاران این صنعت برای آشنایی با فناوری‌ها و محصولات جدید به نمایشگاه می‌آیند.من هم برای تهیه گزارشی دراین‌باره و شنیدن اظهارات نظر شرکت‌کنندگان درباره نمایشگاه به سمت غرفه‌های مختلف رفتم.

رباتی که آجر را حمل می‌کند

داخل غرفه خیلی شلوغ است.شرکت چندین دستگاه مختلف در صنعت ساختمان اختراع کرده که توانسته نظرم را جلب کند. دکتر حمیدرضا ایرانی مدیرعامل گروه صنعت آجر می‌گوید:هلدینگ ما متشکل از تولیدکنندگان،سازندگان ماشین‌آلات،تأمین‌کنندگان قطعات و دانشگاهیان با هدف احیای صنعت آجر در سال 1390 فعالیت خود را شروع کرده است.اعضای این گروه شامل کارخانجات آجر ماشینی عدل و کیمیای عدل قم،شرکت فنی مهندسی ماد،کارگاه صنعتی بهین نیرو،شرکت محکم کار است.

ایرانی گفت:آخرین محصول ما طراحی رباتی است که آجر را بارگیری و تخلیه می‌کند.نام این دستگاه ربات rb12 است و قیمت آن 80 میلیون تومان است که بسته به کارخانه سازنده آن گاهی این مبلغ به حدود 100 تا 110 میلیون تومان نیز می‌رسد. وی ادامه داد:دستگاه دیگری نیز اختراع کرده‌ایم که جریان یکنواختی تولید می‌کند و ضایعات آجر را به صفر می‌رساند.همچنین الواتر انبار پالت یکی دیگر از دستگاه‌های ماست که در بسیاری از کارخانه‌ها انبار کردن آجر کار مشکلی است اما دستگاه اختراعی ما همه آجرها را در فضایی کوچک و ظرفیتی نامحدود بار می‌کند و مشابه خارجی هم ندارد.

مدیرعامل گروه صنعت آجر ادامه داد:یکی از مشکلات ساختمان‌سازها این است که آجر سفال یک نوع مصالح حجیم و سبک است که اگر بخواهند از آن استفاده نموده یا آن را جلوی ساختمان دپو کنند یا حمل کنند، هم ضایعات زیادی دارد و هم خطرات جانی . در این راستا گروه ما برای اولین بار آجر و سفال را روی پالت بسته‌بندی کرده و یک دستگاه پالت بردار اختراع کردیم که حمل پالت ها را آسان نموده است و در ساختمان‌ها نیز با استفاده از جرثقیل پالت سفال را بالا می‌برند.

دکتر ایرانی در پایان گفت:یکی دیگر از کارهایی که ما انجام داده‌ایم این است که برای افزایش کیفیت آجر کارخانه‌ها ، سمینارهای دوره‌ای صنعت آجر را در شهرهای قم،مشهد،سمنان قزوین برگزار کردیم که در این سمینارها ، راهکارهای افزایش بهره وری بررسی شد.

 

سیستم‌های اندازه‌گیری انرژی

 

 

مهندس طباطبایی مدیر بخش انرژی وتاسیسات گروه صنایع گیتی پسند درباره فلسفه تولید جدیدترین محصول شرکت می‌گوید: محاسبه دقیقه هزینه‌های مصرف آب، برق و گاز در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری که از سیستم‌های مرکزی استفاده می‌کنند تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی متولیان ساخت و بهره‌برداران شده است. بیشتر افرادی که در اینگونه ساختمان‌ها زندگی می‌کنند اغلب تجربه ناخوشایندی از بروز مشکلاتی بین ساکنین در هنگام پرداخت قبوض آب، برق و گاز داشته‌اند. این موضوع باعث شده است؛ علیرغم مزایای سیستم‌های مرکزی از نظر کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و هزینه‌های بهره‌برداری، اغلب سازندگان ساختمان‌ها و بهره‌برداران تمایل به استفاده از سیستم‌های مستقل داشته باشند. غافل از اینکه استفاده از سیستم‌های مستقل علاوه بر کاهش آسایش و ایمنی ساکنان، به طور مستقیم بر افزایش قیمت تمام‌شده ساختمان و افزایش مصرف انرژی نیز تأثیر دارد. وی ادامه داد:سیستم اندازه‌گیری انرژی راه‌حل مناسبی برای محاسبه دقیق هزینه‌های آب مصرفی و انرژی ساختمان‌های چند واحدی است. این محصول قابلیت اندازه‌گیری میزان آب سرد و گرم مصرفی و میزان انرژی سرمایشی یا گرمایشی هر یک از واحدهای یک مجتمع را دارد.

طباطبایی درباره روش کار این سیستم می‌گوید:برای محاسبه میزان مصرف آب و انرژی، به هر واحد یک سیستم اختصاص می‌یابد. نکته مهم در استفاده از این محصول آن است که لوله‌کشی آب سرد و گرم مصرفی و سیستم‌های سرمایش و گرمایش ساختمان می‌بایست از محل مشاعات وارد واحد شوند.

 

تایل های pvc

 

 

محسن نکو مهر مدیرعامل شرکت شیک فرم درباره جدیدترین محصول خود می‌گوید: نیـاز بـازار مـا را بـر آن داشـت کـه بـرای اولـین بـار تـایـل هـای 60*60 تـمـام PVC را بـه صـنعت سـاختـمان کـشور مـعرفی و عـرضـه نماییم . وی ادامه می‌دهد:تـرکـیب بـهینه و مـبتکرانـه ایـن تـایـل هـا تـحولـی نـویـن و سبک تازه‌ای را در سـیستـم سقف‌های کـاذب بـه وجـود آورده است ،بـه گـونـه‌ای کـه نـواقـص و محدودیت‌های تایل‌های گـچی و فـلزی را بـر طـرف نموده و نمای زیبایی به ساختمان می‌دهد.

مهم‌ترین شاخصه‌های این تایل ها عبارتند از:مـقاومـت دائـمی در بـرابـر آب،ساختار و ترکیب مناسب،انـطباق کامـل بـا محیط‌های بـهداشتی، ضد حریق و غیرقابل اشتعال،وزن متعادل،عایق صوتی و حرارتی دارای طرح‌های منحصربه‌فرد و متـنوع،ضد حشره و جوندگان موذی . همچنین جنبه اقـتصـادی آن نیز قابل ذکر است.

نکو مهر درباره محصول دیگر شرکت می‌گوید:امروزه نیاز به محصولاتی منطبق با اصول ساختمان‌سازی مدرن و فن آوری های نوین ، که 3 مقوله مهم سبک سازی،سرعت عمل و کاهش هزینه‌ها را در نظر بگیرند، بیش از پیش ملموس گردیده است.از این رو ما نگرشی نوین در عرصه پوشش نمای داخل و خارج ساختمان را با کمال مباهات به صنعت ساختمان کشور معرفی کرده‌ایم. وی ادامه می‌دهد:این سبک جدید از پوشش که از جنس پلی‌پروپیلن (pp) می‌باشد، در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت و جذابی قابل تولید است.پلی‌پروپیلن نوعی ماده پلیمری است که نسبت به pvc دارای برتری‌های زیادی می‌باشد که از جمله می‌توان به مقاومت بالاتر آن در برابر مواد شیمیایی،درجه سختی و استحکام بیشتر،پایداری بیشتر در برابر تغییرات دمایی و دارای ساختاری عاری از مواد مضر و سمی ،سهولت نصب ، عدم نیاز به رنگ‌آمیزی ، مشخص نبودن نقاط اتصال پیچ به سازه زیرین، قابلیت جمع‌آوری و مونتاژ شدن آسان، ترمیم قسمت‌هایی که بر اثر ضربات فیزیکی آسیب‌دیده‌اند و عدم نیاز آن به زیرسازی و مصالح ساختمانی دیگر نظیر سیمان ماسه،چسب و ... اشاره کرد.

 

لوله‌هایی که اکسیده نمی‌شوند

 

 

مهندس جهانگیر چشمه‌ای مدیر فروش شرکت لوله سبز چابهار درباره محصولی که به نمایشگاه عرضه کرده است، می‌گوید: شرکت ما مفتخر است لوله و اتصالات PPRC را جهت ممانعت از خروج منابع ارز و ایجاد اشتغال ، محصولی به قیمت مناسب‌تر نسبت به اجناس خارجی در اختیار هم وطنان ایرانی قرار داده و با توسعه و گسترش انبوه تولید ، فراتر از مرزها به دیگر کشورها صادرات داشته باشد. وی ادامه داد:ویژگی محصول ما این است که بر خلاف لوله‌های فلزی و گالوانیزه اکسیده نمی‌شود، زنگ نمی زند و خوردگی آن کم است و مواد قلیایی و اسیدی از داخل آن به راحتی قابل عبور است .ضمن اینکه عمر لوله‌های ما نیز بیش از 50 سال است. وی درباره خدمات ارائه‌شده در نمایشگاه گفت:بیشتر غرفه سازان برای اینکه قرارداد ببندند تبلیغات فراوانی می‌کنند ولی وارد عمل که می‌شویم کیفیت کارشان به لحاظ مکانیزم ساخت و ظرافت‌کاری در سطح پایینی است .

مدیر فروش شرکت لوله سبز چابهار از مسئولان استاندارد گلایه کرد و گفت:در بازار محصولات ما به جای رفاقت یا رقابت، عداوت وجود دارد و کنترل کیفی در این لوله‌ها انجام نمی‌شود و کارخانه‌ها با هر موادی که دلشان می‌خواهد مواد را تولید می‌کنند و صنعت را دچار چالش کرده و تمام شرکت‌ها نیز زیر سؤال می روند.