هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

زاها حدید کنار گذاشته شد

کد مطلب: 3230
 در شرایطی که پروژه استادیوم ملی توکیو هم اکنون برای بازنگری متوقف شده و صحبت از طرح جایگزین برای این مجموعه در میان است‌، گروه معماری زا‌ها حدید از ادامه پروژه کنار گذاشته شد‌.
تنها دو هفته پس از دومین فراخوان شورای ورزشی ژاپن برای پیشنهادات جدید استادیوم ملی‌، معماران زا‌ها حدید و همکار‌شان «نیکن سکی» از این مسابقه خارج شدند‌. این اتفاق در حالی روی می دهد که دولت ژاپن فرصتی دوباره به معماران زا‌ها حدید داده بود تا طرحی "مقرون به صرفه" برای ادامه روند ساخت این پروژه پرهزینه ارائه کنند‌.
درحالی که چندی پیش« شینزو آبه»نخست وزیر ژاپن از توقف ساخت استادیوم ملی ژاپن و بازنگری در طراحی مجدد آن به دلیل افزایش سرسام آور هزینه‌ها خبر داده بود‌، اما نگرانی‌ها در خصوص میزبانی این کشور از رقابت های المپیک موجب شده تا وضعیت این بنا همچنان موضوع اصلی گفتگو‌ها و تیتر روزنامه‌ها باشد‌.
در شرایطی که پروژه استادیوم ملی توکیو هم اکنون برای بازنگری متوقف شده و صحبت از طرح جایگزین برای این مجموعه در میان است‌، تادائو آندو‌، معمار ژاپنی که مسئولیت انتخاب و هدایت این طرح را بر عهده دارد‌، اخیرا در یک کنفرانس خبری قول داده تا راهی برای کاهش هزینه های بعدی ارائه کند‌.
زا‌ها حدید معمار مشهور عراقی‌– بریتانیایی که طراحی این پروژه را بر عهده داشته نیز پیش ازاین و در پاسخ به انتقاد‌ها‌، بالا بودن هزینه های ساخت وساز در ژاپن‌، همچنین زلزله خیز بودن این کشور و لزوم رعایت استانداردهای ایمنی پیشرفته در پروژه های معماری را عامل اصلی این افزایش هزینه عنوان کرده است.