نسل جدید گچ‌پاش

شمار نشریه : 224

کد مطلب: 3240
حدود ۷۵% مصرف گچ در ساختمان مربوط به روکش دیوارها، تهیه ملات‌های گوناگون و گچ‌بری است. همچنین از دیواره‌های گچی جهت جداسازی بین دو فضا در ساختمان استفاده می‌شود که دارای خواص اکوستیکی است. علاوه براین از ملات گچ‌وخاک نیز ترکیبی بسیار مناسب برای پوشش‌های ساختمان به‌وجود می‌آید.
امروزه در صنعت گچ‌کاری شاهد تحولاتی در ساختار و عملکرد هستیم، یکی از این تحولات، ظهور گچ پلیمری و دستگاه‌های گچ‌پاش است که کاربردهای بسیار فراوانی دارد و به‌عنوان یک پوشش نوین در جهان شناخته شده است. سال‌هاست در اروپا تولید و توسط دستگاه گچ‌پاش و گچ‌پاششی (spray plaster) به روش مکانیزه و با سرعت روی دیوار پاشیده، مسطح و صاف می‌گردد، درحالی‌که در ایران گچ به روش سنتی و به‌تدریج همراه با ضایعات فراوان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
پاشیدن گچ به روش سنتی روی سطح کار دارای ضایعات فراوانی است و این امر باعث از بین رفتن محصول و افزایش هزینه‌های اجراست؛ اما گچ پلیمری پاششی دارای امتیازات بسیار خوبی در این زمینه است و نواقص گذشته را تا حدود بسیار زیادی رفع کرده است.
این گچ پس از پاشش همانند بتن سخت و مقاوم می‌شود. بستری بدون موج داشته و دارای اختلاف سطحی نزدیک به صفر است. در مقابل رطوبت بسیار مقاوم بوده و همچنین تا حد قابل‌ملاحظه‌ای در مقابل حرارت مقاومت نشان می‌دهد با استفاده از گچ‌پاششی مرحله گچ‌وخاک از ساختمان حذف‌شده و سقف ساختمان را مستقیماً روی خود سازه یا سقف کاذب مانند رابیتس با سرعت بالا پوشش می‌دهد. گچ پاششی روی متریال مختلف از جمله آجر، بتن، فوم، سفال، سیمان و لیکا و هبلکس و… قابل اجراست. در ادامه با ذکر این نکته که مطالب عنوان‌شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه ماشین‌آلات گچ‌پاش بوده و الزاماً نظرات نشريه نیست به بررسي بازار و كيفيت اين كالا خواهيم پرداخت.
اردشير امين‌زاده مدیرعامل ماشین‌سازی كلار معتقد است: گچ‌پاش توليدي اين شركت علاوه بر گچ می‌تواند ملات ریزدانه را نيز بر ديوار بپاشد. وي با بیان اینکه محصولي خاص براي بازار توليد كرده كه نمونه مشابه ندارد، گفت: آنچه به‌عنوان بتن‌پاش به بازار عرضه می‌شود تنها ملات‌پاش است كه دانه‌بندی ماسه آن بين صفر تا 6 است و چون كمتر از هشت است بتن حاصله ملات يا بتن ریزدانه غير باربر است.
دستگاه‌های پاششی برای صنعتی‌سازی
امين‌زاده در ادامه افزود: دستگاه گچ‌پاشی که ما ساخته‌ایم طرح و سیستم متفاوتی با همه دستگاه‌های مرسوم در بازار دارد به‌طوری‌که مخزن خود دستگاه میکسر است و می‌توان با ریختن گچ و به میزان موردنیاز آب در همان مخزن عمل میکسر را انجام داد و سپس پاشش صورت گیرد.
وی گفت: در حقیقت این نوع دستگاه‌ها به خاطر صنعتی شدن ساختمان تا حدودی مطرح‌شده‌اند. البته گفتنی است که در ایران تقریباً کاربرد چندانی ندارد. دلیل این عدم اقبال گرانی گچ‌های پلیمری و پایین بودن دستمزد طرح‌های سنتی است ولی در کل می‌توان گفت عوامل دیگری هم دخیل هستند.
امین‌زاده اظهار داشت: چند سالی است در این زمینه فعالیت می‌کنیم و مدل‌های متفاوتی را تولید کرده‌ایم ولی در حقیقت چندان پیشرفتی در این صنعت در کشور صورت نگرفته است.
وی در خصوص تجهیزات به کاربرده شده در این دستگاه‌ها گفت: تمامی تجهیزات شرکت ما داخلی است و صددرصد کلیه قطعات را در خود شرکت تولید می‌شود، اولین تولیدکننده دستگاه‌های پاششی تر در ایران هستیم.
امین‌زاده در خصوص مقرون‌به‌صرفه بودن استفاده از این نوع دستگاه‌ها از مواد اولیه گفت: کاربرد گچ ساختمانی جهت سفیدکاری یا گچ و خاک به طریق دستی به دلیل گران بودن ساعت کاری و کافی نبودن سرعت گچ‌کاری به‌خصوص در پروژه‌های بزرگ در کشورهای مختلف موجب گردیده هر روز استفاده از گچ پاششی گسترده‌تر شود؛ لذا به این منظور ماشین گچ‌پاش ساخته شد. پایه اصلی گچ پاششی گچ خالص چند فازی یا گچ بتا است که با افزودنی‌های خاصی گچ کندگیرتر (گچ دیرگیر) می‌شود.
روش گچ‌کاری با گچ‌پاششی بیشتر برای فضاهای بزرگ مقرون‌به‌صرفه است. زمان‌گیری گچ پاششی برای کارهای بزرگ و سطوح بیشتر در نظر گرفته‌شده و با افزودنی نگه‌دارنده آب (کلویید هیدروفیل) از خارج شدن سریع آب محتوی در گچ جلوگیری به‌عمل‌آمده تا خمیر گچ خاصیت قابل کار بودن را دارا باشد.
امین‌زاده در خصوص مزایای این دستگاه‌ها نسبت به روش‌های سنتی گفت: در حقیقت این دستگاه‌ها چندمنظوره هستند و از نظر زمانی و مصرف مواد مقرون‌به‌صرفه هستند. مزایای آن عبارتند از:
• سرعت بالا در اجرا در حدود ۲۰۰ مترمربع در روز
• وزن کمتر به دلیل وجود پرلیت، استحکام بالاتر، مقاوم در مقابل خش
• دیرگیر بودن، مدت اولیه زمان‌گیرش ۱۰۰ دقیقه است.
• قابلیت انعطاف‌پذیری بالا نسبت به گچ معمولی
• این گچ پس از پاشش همانند بتن سخت و مقاوم می‌شود. بستری بدون موج و سطحی صاف دارد.
• در مقابل رطوبت و حرارت تا حد قابل ملاحظه‌ای مقاومت نشان می‌دهد.
• با استفاده از این گچ پاششی، مرحله گچ‌وخاک در ساختمان حذف می‌شود.
• در این روش گچ در یک مرحله مستقیماً روی مصالح سقف (تیرچه و بلوک) یا سقف کاذب (رابیتس) اجرا می‌گردد.
• روی متریال مختلف از جمله آجر، بتن، فوم، سفال، سیمان، لیکا و هبلکس قابل‌اجرا بوده و تا ضخامت ۱۰ سانتی‌متر نیز قابلیت اجرا دارد.
• گچ پلیمری پاششی ستون‌های بتنی و فلزی را مستقیماً پوشش می‌دهد.
• گچ معمولی در ضخامت بیش از 5/1 تا ۲ سانتیمتر ترک‌خورده و ظاهر نامناسبی پیدا می‌کند ولی گچ پلیمری پاششی • تا ضخامت ۱۰ سانتی‌متر قابل‌اجراست و ترک نمی‌خورد.
• سرعت اجرای گچ پلیمری نسبت به گچ عادی حدود ۵ برابر است یعنی ۲۵۰ مترمربع در روز فقط با یک دستگاه. این ویژگی بهترین ویژگی در صنعتی‌سازی ساختمان است.
• مقاومت فشاری گچ پلیمری در مقایسه با گچ عادی به ترتیب ۱۵۶ و ۷۰ کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع است.
• به‌خاطر اینکه گچ با سرعت و فشار روی دیوار پاشیده می‌شود تمامی درزها و ترک‌های دیوار پر می‌شود.
• چون گچ بسته‌بندی‌شده مستقیماً در دستگاه ریخته می‌شود ضایعات گچ به حداقل می‌رسد.
این مدیرعامل ا بیان اینکه برندهای ایرانی در مقایسه با خارجی تفاوتی ندارند، گفت: برندهای موجود در بازار ایران بیشتر مربوط به کشورهای آلمان، ترکیه و یونان است ولی در کل محصولات داخلی از محصولات خارجی چیزی کم ندارند و با توجه به اینکه از نظر قیمتی بسیار به‌صرفه هستند نسبت به دستگاه‌های خارجی بیشتر موردتوجه مصرف‌کننده‌ها قرار می‌گیرند.
وی در خصوص قیمت این دستگاه‌ها گفت: قیمت محصولات داخلی از 8 میلیون شروع و تا 22 میلیون تومان متغیر است. گفتنی است؛ دستگاه‌های ملات‌پاش هم با توجه به ظرفیت‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند. همچنین برندهای خارجی قیمت‌های متفاوتی دارند و تقریباً می‌توان گفت که دو تا سه برابر قیمت محصولات داخلی هستند.