رکـود، بی‌تـاثـیر بربـازار ملک‌های متراژهای پایین

شمار نشریه : 224

کد مطلب: 3205
طی سال های اخیر بازار مسکن با افزایش قابل توجه قیمت ها رو به رو بوده و بر همین اساس تقاضا برای خرید مسکن کاهش داشته و تعداد متقاضیان در بازار اجاره مسکن افزایش یافته است.اما در سال گذشته قیمت مسکن با افت قابل توجهی رو به رو شد و متقاضیان به دنبال کاهش قیمت بیشتر بودند و مالکان نیز حاضر به فروش مسکن با قیمت‌های موجود نبودند . این موضوع موجب افزایش رکود در بازار شد. این افزایش قیمت مسکن موجب شده تا مردم از خرید خانه های متراژ بالا منصرف شده و به سمت بازار مسکن هایی با متراژ پایین تر بروند و این موضوع باعث شده تا رکود در بازار خانه های متراژ پایین کمتر باشد.
هم اکنون در شرایطی که بازار مسکن در رکود به سر می برد و بسیاری از کارشناسان اعلام کرده اند:«اکنون بهترین فرصت برای خرید مسکن است» و متقاضیان نباید این فرصت را از دست بدهند‌، اکثر متقاضیان بازار مسکن در تلاش هستند تا واحدی خریداری کنند، در این بین آن دسته از افرادی که از وضعیت مالی مناسب برخوردار نیستند بیشتر از دیگران سعی دارند تا با کمک وام یک واحد بسیار کوچک خریداری کنند.
گزارش ها ميداني حاكي از آن است كه اين روزها همچون سال های قبل بازار خانه هاي با متراژ كم نسبت به سایر متراژها همچنان رونق دارد .براساس اين گزارش اين واحدها به دليل طرفداران زيادي كه دارد زود به فروش مي رسند و همين امرموجب رونق پيداكردن واحدها نقلي شده است و اغلب خریداران با سرمایه های بسیار کم برای خرید واحد مسکونی به مشاوران املاک مراجعه می‌کنند و انتظار دارند با کمک‌های جانبی که مالک در اختیار خریدارشان می‌گذارد، صاحبخانه شوند.این در حالی است که طی این چند سال اخیر نیز مسکنی تولید نشده است تا در آینده پاسخگوی نیازهای مسکن مصرفی مردم باشد.
آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق استان البرز است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه رسمی املاک می باشد: