هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مراقب چشمان ساختمان خود باشید

کد مطلب: 3212
معمولاً عمر پنجره‌های یو پی‌وی‌سی از عمر سایر اجزای ساختمان بیشتر است و با فرسوده شدن ساختمان در و پنجره‌های یو پی‌وی‌سی همواره درخشش و تازگی خود را حفظ می‌کنند .
برخی آلودگی‌های زیست‌محیطی، گردوغبار و باران موجب نازیبایی ظاهری در و پنجره دوجداره و همچنین عدم کارکرد مناسب محصولات UPVC می‌شوند. با رعایت برخی موارد در تمیز کردن در و پنجره UPVC و همچنین سرویس به‌موقع(در صورت مشاهده ایراد در درب و پنجره UPVC) می‌توان از به وجود آمدن بسیاری از این مسائل جلوگیری کرد.
طراحی ، تولید و نصب پنجره‌های uPVC با نهایت دقت و ظرافت انجام می‌گیرد تا طول عمر پنجره‌ها و کارایی آنها در بالاترین حد باشد، اما رعایت برخی از نکات باعث می‌شود کارایی و عمر این پنجره‌ها در حد بیشینه خود باقی بماند. اگر بخواهيد بيشترين بهره را از پنجره UPVC خود ببريد؛ رعايت برخي از نكات باعث می‌شود، كارايي و عمر اين پنجره‌های UPVC بیش‌ازپیش بالا رود، اما برای تحقق کامل این موضوع و برای بردن بیشترین بهره و بالا بردن کارایی و عمر این پنجره‌ها ؛ رعایت نکات زیر ضروری است :
• با توجه به تنوع حالت های بازشو در و پنجره UPVC، هنگام نصب نکاتی در خصوص نحوه استفاده و باز شدن آنها از طرف پرسنل نصب بیان می‌شود که دقت به آنها موجب پیشگیری از برخی مشکلات می‌شود. در فاصله‌های زمانی معین(زمان مذکور به آلودگی‌های محیطی و میزان استفاده از در و پنجره دوجداره بستگی دارد)، تمام قطعات مکانیکی و همچنین یراق‌آلات بازشو محصولات بهتر است روغن‌کاری گردد . روغن‌کاری باید توسط روغن‌های رقیق موجود مثل روغن چرخ‌خیاطی انجام شود.
• به‌منظور دوام بیشتر لاستیک‌های درزگیر پنجره‌ها ، چند ماه یکبار آنها را تمیز کنید. این عمل نرمی و انعطاف و تمیزی لاستیک‌ها را به ارمغان می‌آورد. در حین این عمل دقت کنید که لاستیک‌ها از جای اصلی خود خارج نشده باشند. برای تمیز کردن پنجره‌ها می‌توانید از مخلوط آب و صابون استفاده کنید که باعث می‌شود پنجره‌ها به خود گردوغبار نگیرند.
• از نزدیک کردن  شعله مستقیم آتش ، مثل آتش جوشکاری و ... به پنجره بپرهیزید.
• تغییرات آب و هوایی در طی فصول و تغییرات ابعادی مصالح ساختمانی براثر انبساط و انقباض ممکن است باعث شود که ابزار و یراق‌آلات پنجره از رگلاژ خارج شود که با تنظیم مجدد به حالت اولیه بازخواهد گشت. با توجه به تنوع یراق‌آلات در نظر گرفته‌شده، جهت پنجره‌های UPVC ، می‌بایست دستورالعمل‌های مفيدي كه از طرف سازنده در خصوص نحوه استفاده از آنها ارائه می‌گردد، به‌دقت مدنظر قرار گیرد تا در صورت بروز هرگونه مشكل، بتوان آن را برطرف كرد.
• اگر پس از نصب پنجره‌ها ، هنوز فعالیت‌های اجرایی ساختمان باقی‌مانده است ، باید لیبل روی پنجره‌ها کنده نشود تا از آسیب به پنجره‌ها محافظت کند. درصورتی‌که هنگام کندن آنها ، لیبل ها به پنجره چسبیده بودند ، می‌توان به‌سادگی از یک سشوار برای دمیدن به پنجره‌ها استفاده کرد و سپس لیبل ها را به‌راحتی جدا نمود.
• درصورتی‌که پیچ‌های دستگیره به‌مرور زمان کمی شل شد ، می‌توان با جابه‌جا نمودن دستگیره ، پیچ مربوطه را یافت و آن را سفت کرد.
• در هنگام فعالیت‌های بازسازی از قبیل نقاشی و سیمان‌کاری و ... لازم است روی پنجره‌ها را با پوشش مناسبی پوشاند تا آسیبی به پنجره‌ها نرسد. در صورت آلوده شدن پنجره‌ها لازم است به‌دقت پنجره را تمیز کرد تا وجود این مواد باعث کدر شدن سطح پنجره نشود.
• پارچه‌ای را كه جهت تميز نمودن پنجره‌ها انتخاب می‌کنید، می‌بایست بدون پرز باشد تا بتوان به‌راحتی سطوح پنجره UPVC را تميز كرد.
• اگر پس از نصب پنجره UPVC ، هنوز فعالیت‌های اجرايي ساختمان باقی‌مانده است، می‌بایست، كاور روي پنجره‌ها كنده نشود تا از آسيب به آنها جلوگيري كند. همچنين نبايستي اين كاورها به مدت طولاني بر روي پنجره‌ها باشند چراكه ممكن است اثر چسب تا مدت‌ها بر روي پنجره‌ها باقي بماند.
• برای مطمئن شدن از به‌کارگیری گالوانیزه داخل پروفیل‌های در و پنجره UPVC می‌توانید از آهن ربا استفاده کنید. در صورت عدم حصول اطمینان در اولین فرصت سازنده در و پنجره را مطلع سازید.
رعایت موارد مذکور در رابطه با تمیز کردن و مراقبت از پنجره‌ها، می‌تواند زیبایی و سلامت دائمی آنها را تضمین کند.