هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری مدرن


تالار بازل

گروه معماری و دکوراسیون: تالار جدید نمایشگاه بازل به عنوان موضوعی مهم در طراحی شهری به منظور توسعه اطراف محله کلین بازل، درخور توجه می‌باشد.اثر فوتوگرافیک و استثنایی "هافتن" و "کرو" بر ساختمانی بسیار مدرن و مناطق نمایشگاهی مطلوبی تاکید می کند و نشان‌دهنده این است که چگونه این طراحی‌های مرتبط باهم ، انعطاف‌پذیری را برای حوادث گوناگون تضمین می‌کند. تمرکز سالن‌های نمایشگاهی در اطراف میدان‌های نمایشگاهی ، هدف کلیدی کارآفرینی رهبری نمایشگاه بازل در توسعه‌های آتی می‌باشد.

 

مدرسه ژان مولین

این پروژه برنامه یک مجتمع آموزشی با 10 کلاس ابتدایی و 5 کلاس برای اطفال را دنبال می‌کند.شیبی در طبقه اول مهدکودک ، ساختمان منحنی شکل را که اجازه می‌دهد تا نور خورشید به زمین برسد، از مدرسه ابتدایی جدا می‌کند. دو منحنی از بتن سفید فضایی سرشار از کشش را احاطه کرده و به دور آن از بینابین فضاها حرکت می‌کند.

از نظر شهری ، نواحی خاص تشکیل‌دهنده مدرسه یک گذار مداوم از یک واحد شهری و خانه‌های ساده کوچک می‌باشد.اهالی مونتارژی به مسابقه این پروژه به دلیل پتانسیلی که در شهر به عنوان یک فرم آزاد ولی کنترل شده و بهینه دارد، علاقه‌مند شده بودند.خط اتصال با طبقه ، از یک شیب بزرگ ساخته شده که در نتیجه آن دانش‌آموزان در بازی ماجراجویانه زمین شرکت می‌کنند. از نظر محیطی ، مصالح اجراشده در مدرسه جوابگوی عملکردشان می‌باشند. بتن سفید تمیز پوشش نهایی را تشکیل داده ، سنگ‌فرش چوبی ، قاب سقف از فولاد و خود سقف تماماً از گیاهان مخصوص ساخته شده است.معماران این اثر ریچارد و اسکلرهستند و این بنا در فرانسه قرار دارد . 

بیمارستان حیوانات + A

طراحی داخلی بیمارستان حیوانات + A درحالی‌که مبلمان کاربردی متناسب با برنامه‌ها را پیشنهاد می دهد، به این امر مبادرت می‌کند که چه چیزی ارزش یک طرح خاص را که در 53 مترمربع می‌تواند ساخته شود، داراست. این پروژه چالشی حیاتی برای ایجاد مکانی سرگرم‌کننده و وسیع برای حیوانات اهلی بود و شامل 5 اتاق کلینیک می‌باشد. یک دغدغه اصلی این بود که تصویر بنا از خیابان، نمادی از بیمارستان + A به مانند زبان طراحیِ خاصی باشد که همه فضا را در 53 مترمربع تأمین می‌کند. سالن و منطقه سرگرم‌کننده حیوانات اهلی برای ایجاد فضای عمومی تا حد امکان وسیع شده‌اند.قفسه‌های خاصی که از تخته چند لایه کاج شسته سفید ساخته‌شده ، فضا را به محدوده عمومی شامل ؛ سرگرمی و فضای تالار و محدوده خصوصی شامل ؛ اتاق‌های کلینیک تقسیم‌بندی می‌کند. عملکرد قفسه‌ها به عنوان محل نگهداری حیوانات اهلی و وسایل آنها ، نمایش‌دهنده فضاست ، ضمن اینکه ویژگی‌های سرگرم‌کننده‌ای برای حیوانات اهلی با توجه به موقعیتشان داراست که باعث می‌شود اتاق‌های کلینیک 10 سانتی متر بزرگ‌تر و به احتمال زیاد در پاسخ به نیازهای نهفته حیوانات طراحی شوند.قفسه‌های چوبی چند عملکردی که تمام فضای عمومی را پوشانده ، فضا را بسیار گرم کرده و به همراه سیستم روشنایی فضا را منطقی ، زیبا ، با شکوه و درعین‌حال دینامیک کرده است. معماران این بنا Jhg و شرکا می باشند و در سئودائمون ، سئول ، کره قرار دارد .

ساختمان الیور

زبان قراردادی محدود بنا به عنوان پروژه‌ای برای دنیای به‌روز الیور به خدمت گرفته‌شده و پنجره‌های بزرگ نمایشی، این دنیای درونی را ارائه می‌دهد. دسترسی عمودی از طریق یک دستگاه پله بیضی شکل تماشایی به همراه گالری های باز ، نقطه کانونی ساختمان می‌باشد. مبلمان رنگی به عنوان یک وسیله جالب‌توجه به‌کار رفته و نقاطی از اتاق جلسات غیررسمی را پررنگ تر می‌کند. هماهنگ با روشی که سازه ساختمان ساخته‌شده ، مصالح نهایی متفاوتی چون سنگ ، چوب و پارچه به‌کاررفته است. معمار این بنا یورگا انگل است و مکان این بنا در رتندورف ، آلمان قرار دارد.

بدنه لاك‌پشتی

سه گروه بین‌المللی طراحی و معماری كلاسیك رومانی، موفق به احداث یك كارگاه كودك در مركز شهر Bucharest رومانی شدند كه در نخستین روز خود بیش از 50 كودك دانش‌آموز را در خود جای داده و مورد استقبال بسیاری از مربیان فرهنگی كشور رومانی نیز قرار گرفته است. این كارگاه در قالب بدن یك لاك‌پشت طراحی شده و می‌توان طراحی لاك این حیوان آرام را به‌وضوح در این پروژه فرهنگی مشاهده كرد. این پروژه به صورت خوابیده در سطح زمین قرار گرفته كه كودكان با استفاده از مشبك‌های لوزی‌شكل پوسته آن، وارد كارگاه بازی خود می‌شوند و می‌توانند به بخش‌های مختلف آن راه پیدا كنند. نكته قابل توجه اینجاست كه 14 ردیف افقی به‌همراه 14 ستون عمودی در قالب داخلی این كارگاه به‌كار گرفته شده‌اند كه این نمای داخلی بیش از 160 گزینه برای انتخاب بازی‌های تفریحی و ساخت وسایل بازی توسط كودكان را در خود جای داده است. همچنین قسمت مجزایی از محوطه داخلی این كارگاه كودك با استفاده از چوب‌های نیزه‌ای‌شكل به منظور ایجاد تفریح و سرگرمی‌های تحركی برای كودكان طراحی شده و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

خانه‌سازی در کانتونز

این بنا در ترس کانتونز(مادرید ) اسپانیا ساخته شده و به صورت حجم طولی پیوسته و منحصربه‌فرد بالای طبقه همکف قرار دارد. خطوط افقی زمینه‌ نما با دیوارهای آجری سیاه و سفید برجسته شده که بر نما غالب هستند. در نمای شمالی بالکن ها و تراس ها در نمای جنوبی قرار دارند. این پروژه ( حمایت از ساخت‌وساز) دو یا سه خواب دارد،186 خانه جعبه‌ای شکل ،279 فضای پارکینگ و تمامی سیستم های ضروری یک ساختمان برای عملکردی درست. این سازه به صورت یکی درمیان از طبقه همکف تا سقف، سعی دارد که خود را با خطوط توپوگرافی سازگار و شهرسازی را توسعه داده و محور شرقی غربی که بلندترین خط است را دنبال کند. شکل خطی آن به علاوه موقعیت آن روی محور طولی جغرافیایی سکونتی معقول، فضایی برای درخت‌کاری و باغچه و گردشگاهی با ابعاد بزرگ را امکان‌پذیر می‌سازد. طبقات زیر همکف این پروژه ساختمانی به سوی باغچه گسترش می‌یابند، تا تمام خانه‌ها و توقفگاه‌ها ابعاد لازم برای سکونت را به دست آورند.