هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هرجـایی سرمـــایه گذاری نکنید

کد مطلب: 3053
از آنجا که یکی از نیازهای مهم و اساسی در زندگی یک فرد یا خانواده تهیه مسکن و سرپناه مناسب است، لذا بدیهی است که بگوییم افراد، بخش عمده سرمایه مالی خود را در زندگی صرف این مقوله می‌کنند. حال این سرمایه‌گذاری به هر صورتی که باشد چه خرید و فروش، چه رهن و اجاره باید پاسخگوی نیازهای شما باشد یعنی علاوه بر قیمت مناسب، کیفیت مطلوب را نیز دارا بوده و متناسب با فرهنگ، سلیقه و روحیات فردی و خانواده‌تان باشد.
محله‌هایی که در منطقه دشت سیلابی یا روی یک گسل زمین‌لرزه قرار دارد یا اینکه در منطقه ساحلی که مستعد فرسایش است.
سایت فضای باز، یعنی مکان‌هایی که هرگز توسعه‌نیافته و ساخت‌وسازی در آن صورت نگرفته است، شامل زیستگاه‌های حساس، گونه‌های در معرض خطر، تالاب‌ها یا زمین‌های کشاورزی، مگر اینکه شما از مناطق اصلی را برای ادامه کشاورزی یا محافظت حفظ ‌کنید.
دامنه‌های شیب‌دار با شیب ۱۵درجه یا بیشتر که باید برای توسعه محله به‌سختی مسطح شود. مسطح‌سازی و توسعه دامنه‌های شیب‌دار می‌تواند باعث فرسایش خاک شود و افزایش روان ‌آب فاضلاب‌های سطحی شود که آلودگی آب‌ها، سیلاب، رانش بالقوه را در پی دارد.
البته زندگی در یک محل مناسب و باثبات مزایای متعددی دارد. می‌توانید صرفه‌جویی‌های مالی زیادی داشته باشد، مثلاً با کاهش مسافت رانندگی و در پی آن کاهش مصرف بنزین یا با اجتناب از ساخت زیرساخت‌های جدید و مسطح‌سازی گران‌قیمت مکانی که انتخاب کردید، می‌توانید جلوی هزینه‌های اضافی را بگیرید. بهره‌وری مکان می‌تواند منافع گسترده جمعی برای جامعه و محیط‌زیست مشترک ما داشته باشد، مانند کاهش وابستگی به خودرو، ترافیک و آلودگی هوا، حفاظت از بهداشت عمومی، بهداشت محیط‌زیست و آب‌وهوا، حفاظت از منابع طبیعی، زیستگاه و فضای باز.
نزدیک بودن ملک موردعلاقه خود به امکانات ضروری مانند مغازه‌ها، حمل‌ونقل عمومی، پارک‌ها، بیمارستان، مدرسه، محل کار، سالن ورزشی و غیره را موردبررسی قرار دهید.
هنگامی‌که یک آپارتمان را برای زندگی انتخاب می‌کنید، میزان حجم ترافیک در آن محله را بررسی کنید، ببینید آیا در زمان اوج عبور و مرور آن محل شلوغ خواهد شد یا نه؟ آیا شلوغی زیاد بر سبک زندگی شما تأثیری خواهد داشت؟ بنابراین قبل از خرید یا اجاره آپارتمان در زمان‌های شلوغ و پرترافیک مانند یک بعدازظهر، بازدیدی از ساختمان داشته باشید.
بررسی کنید که این ساختمان چند سال ساخت است؟ آیا امکانات این ساختمان نیاز به تعمیر یا جایگزینی دارد؟ بنابراین به‌شدت توصیه می‌شود که قبل از خرید اول یک گزارش معماری یا مهندسی از ساختمان تهیه کنید.
اقدامات امنیتی آپارتمان در چه سطحی است؟ مثلاً، هرکسی می‌تواند در آپارتمان رفت و آمد داشته باشد یا دوربین امنیتی در ساختمان کار گذاشته‌‌اند؟.
آیا این آپارتمان بالکن یا تراس دارد تا شما از تماشای آفتاب بعدازظهر لذت ببرید؟ یا اینکه آپارتمان‌های دیگر جلوی آپارتمان شما قرار دارد یا پشت به نور آفتاب قرارگرفته‌اید؟.
هزینه شارژ آپارتمان چه مواردی را در برمی‌گیرد؟ بسیاری از افراد هنگام خرید یک آپارتمان جدید به این جنبه فکر نمی‌کنند. به‌طورکلی هزینه شارژ مالیات شهرداری، مالیات بر دارایی، مالیات بر ارزیابی، پول آب، پول برق مشترک، آسانسور، استخدام کارگر برای تخلیه زباله‌ها یا نگهبان را دربرمی‌گیرد. ببینید هزینه شارژ این آپارتمان چقدر است؟ و چه مواردی را دربرمی‌گیرد؟ به‌عنوان‌مثال ممکن است هزینه پارک ماشین جدا حساب شود.
اگر ماشین دارید سؤال مهمی که باید بپرسید این است که آپارتمان پارکینگ اختصاصی دارد یا اینکه باید مبلغ اضافی برای پارکینگ بپردازید؟.
بعضی از آپارتمان‌ها کنتور آب و برق مشترک دارند، یعنی هزینه آب و برق هر واحد درصدی از کل مبلغ قبض است؛ بنابراین اگر کنتور شما و واحد بغلی یکی باشد یعنی هزینه بین این دو واحد نصف می‌شود. اگر واحد بغلی خالی باشد این به نفع شماست، اما اگر کنتور برق شما مشترک باشد قبض آب و برق به‌سرعت بالا می‌رود.
قفل شدن درها یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر خانه مسکونی است که باید موردتوجه قرار گیرد، اما در بسیاری از آپارتمان‌ها درها قفل نمی‌شوند یا اینکه خراب هستند.
در خرید یا اجاره یک واحد تنها نباید به قیمت و موقعیت آن توجه کرد، بلکه باید ببینید چه کسانی در همسایگی شما زندگی می‌کنند، در چه محدوده سنی قرار دارند؟ آیا بچه دارند؟ شما باید بررسی دقیقی از افرادی که در آپارتمان موردنظر شما ساکن هستند داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که مشخصه‌های جمعیت آنها نزدیک یا سازگار با سبک زندگی شماست.