هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازار مصالح ساختمانی – هفته دوم مهرماه 94

کد مطلب: 3222
بررسی‌ قیمت مصالح پرمصرف ساختمانی نشان می‌دهد  قیمت‌ها در این بازار همچنان در حال کاهش است.به‌عنوان‌مثال آهن و محصولات فلزی به‌عنوان پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی هفته گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.به نظر می‌رسد همان‌طور که مسئولان وزارت راه و شهرسازی از عدم افزایش قیمت مسکن و مصالح ساختمانی در سال 1394 خبر می‌دادند، این پیش‌بینی محقق شده است.
بررسی‌ها بیانگر آن است که با فرارسیدن روزهای پایانی فصل معاملات مسکن و کند شدن فعالیت‌های ساختمانی به دلیل فرارسیدن فصل سرما همچنان شاهد کاهش قیمت مصالح ساختمانی خواهیم بود. این روزها اگر سری به بازار مصالح ساختمانی زده باشید، به‌طور ملموس این موضوع را می‌توانید حس ‌کنید. به‌گونه‌ای که رکود در بازار مصالح ساختماني و ساخت‌وساز تمامي افرادي كه با اين مصالح سروکار دارند را در بلاتكليفي قرار داده است.
همچنین جذابیت سایر بازارها و نقدشوندگی سریع سرمایه در آنها موجب شده تا بازار مسکن به‌نوعی با خروج سرمایه مواجه شود و به مشکلات بازار مصالح دامن بزند. در حال حاضر بازار مصالح تقریباً در اختیار خريد‌هاي مصرفي است و اگر معامله‌ای انجام می‌شود برحسب اجبار است و متقاضیان با رویکرد کالای سرمایه‌ای ضمن بلاتکلیفی در این بخش، سیاست انتظار در پیش‌گرفته‌اند.
در ادامه بازار مصالح ساختمانی در هفته دوم مهرماه را بررسی می‌کنیم. لازم به توضیح است که قیمت‌های ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی جهت اطلاع مخاطبان نشریه آمده است.
سیمان
علی‌رغم آزاد شدن قیمت سیمان باز هم شرکت‌های سیمانی معتقدند که هنوز با کاهش سودآوری و عدم امکان توسعه و نوسازی صنعت سیمان روبه‌رو هستند و با توجه به اینکه صنعت سیمان کشور طی چند سال گذشته با سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده به هفتمین تولیدکننده و پنجمین صادرکننده دنیا رسیده و به‌تنهایی 2 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل داده است؛ بنابراین درصورتی‌که حفظ این موقعیت مدنظر باشد، باید افزایش نرخ قیمت سیمان بیشتر و زودتر از این اعمال می‌شد.
متولیان صنعت سیمان تاکنون با برگزاری جلسات مشترک با فعالان این بخش و حمایت مسئولان از تولیدکننده و مصرف‌کننده اعلام کردند آزادسازی قیمت‌ها باید در همه جوانب و صنایع باشد تا زمینه تولید و اشتغال فراهم شود، چراکه از مهم‌ترین عوامل مؤثر در توسعه این صنعت متعادل کردن قیمت‌ها و تناسب بین بهای تمام‌شده و فروش محصول است.
بنا بر گفته کارشناسان در‌حال‌حاضر قیمت سیمان دولتی حدود 30درصد افزایش، سیمان در بازار آزاد بین 30 تا 40درصد کاهش و قیمت گچ و آجر هم بین 10 تا 20درصد کاهش نسبت به ماه‌های ابتدای سال داشته است.
شن و ماسه
شن و ماسه اهمیت زیادی در ساختمان‌سازی دارد و از اصلی‌ترین مصالح ساختمان‌های بتنی است و نقش پررنگی در مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر عوامل طبیعی دارد. ساختمان‌هایی که در آنها از شن و ماسه استفاده‌شده مقاومتی به‌مراتب بالاتر از ساختمان‌های آجری و حتی فلزی دارند.
علاوه بر این شن و ماسه ازجمله مصالحی است که نه‌تنها در ساختمان‌های بتنی به‌کرات مورداستفاده قرار می‌گیرد، بلکه نقش پررنگی در پی‌ریزی انواع ساختمان‌ها و به‌ویژه ساختمان‌های چندطبقه‌ای دارد.
ساختمان‌های آجری نیز به شن و ماسه برای ملات نیاز دارند. همچنین از شن و ماسه برای نصب موزاییک و کاشی، دانه‌بندی روی زمین برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، حفاظت از لوله‌ها و تأسیسات، شیشه‌سازی و ریخته‌گری استفاده می‌شود.
شن و ماسه یکی از معادنی است که به دلیل ارتباط مستقیم محصولاتش با عملیات عمرانی کشور در صورت افزایش پروژه‌ها، وضعیت فروش آن رونق می‌یابد و با کاهش و رکود پروژه‌های عمرانی و صنعت ساخت‌وساز وضعیت فروش این معادن نیز وارد رکود می‌شود.
با توجه به دوره سه‌ماهه اول سال 1394 که نشان از کاهش 30 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی نسبت به مدت مشابه سال 1393 دارد، بازار شن و ماسه نیز وارد رکود گردید. هرچند که خوش‌بینی نسبت به رونق بعد از توافقات همچنان در بازار وجود دارد ولی با توجه به ریسک‌گریزی عموم مردم در شرایط فعلی اقتصاد انتظار رشد و رونق در سال 94 اندک است و اگر هم رشدی در شش‌ماهه دوم سال به وقوع بپیوندد با توجه به کاهش 30 درصدی تعداد پروانه‌های صادره از سوی شهرداری‌های کشور تعدیل خواهد گشت.
در بازار این روزهای شن و ماسه، ماسه ملاتی (خاک‌دار) مخلوط خاک و ماسه 13.000 تومان و ماسه ویژه بنایی فله‌ای 15000 هزار تومان خریدوفروش می‌شود که نسبت به هفته‌های گذشته تغییر محسوسی نداشته است

میلگرد و تیرآهن
به‌واسطه رکودی که در بازار فولاد حکم‌فرماست، اغلب تولید‌کنندگان در قیمت‌های اعلامی تغییری ندادند. فعالان بازار می‌گویند حجم فروش بسیار پایین بوده و وضعیت در بازار فولاد بحرانی است و باید سریع‌تر برای برون‌رفت از وضعیت فعلی اقدامی صورت بگیرد. این روزها تجار و فعالان بازار آهن روزهای سختی را سپری می‌کنند. به اعتقاد آنها رکود به جزء جدایی‌ناپذیر بازار تبدیل‌شده و اکثر معاملات نیز با سود کم و برای نگه‌داشتن آنها در بازار انجام می‌شود.
البته در روزهای آخر این هفته مقداری نوسان قیمت در بازار مشاهده شد اما به حدی نبود که بتواند بازار را به تحرک دربیاورد. در این مدت قیمت تیرآهن ذوبی در وزن‌های سبک و سنگین تا سقف 2/2 درصد در بازار آزاد رشد کرد و بهای میلگرد تولیدی فولادسازان خصوصی هم بین 5 تا 10 تومان نسبت به هفته گذشته بیشتر شد. به اعتقاد فعالان بازار به نظر می‌رسد کمبود عرضه محصولات فولادی یکسری کارخانه‌های خاص در بازار آزاد عامل رشد ناچیز قیمت‌ها بوده است.
پیش‌بینی می‌شود در آینده نیز روند کاهش قیمت‌ها در بازار آهن‌آلات، فولاد و مقاطع ساختمانی ادامه داشته باشد چراکه هم‌اکنون بازار ساخت‌وساز دچار رکود گردیده و تقاضا برای خرید مصالح ساختمانی بسیار اندک است. البته در بازار تیرآهن برای چندمین هفته قیمت این کالا با ثبات نرخ در بازار تهران معامله شد هرچند که مدتی است بهای تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان یا سایر تولیدکنندگان مشابه نوسان قیمت را تجربه می‌کنند ولی در نهایت ضعف تقاضا و همچنین کمبود نقدینگی، باعث شده تا افزایش ادامه‌دار قیمت این کالا در بازار راکد فولاد، متوقف‌شده و یک فاز باثبات تجربه شود. به نظر می‌رسد احتمال مهاجرت نقدینگی از بازار تیرآهن به میلگرد تقویت‌شده باشد، زیرا با افزایش قیمت دلار و همچنین عدم کاهش جدی قیمت شمش، ممکن است میلگرد پس از ماه‌ها کاهش قیمت، وارد یک فاز افزایشی شود.
کارخانه‌های میلگرد ذوب‌آهن و ظفر بناب، میلگرد A2 و A3 را به ترتیب 10 و 20 تومان کاهش دادند و برخی شرکت‌ها، میلگرد A3 سایز 8 و 10را با 20 تومان کاهش قیمت اعلام کردند.