هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   224   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بانک مسکن از پرداخت وام به انبوه‌سازان شانه خالی کرد!

  کد مطلب: 3289
علی رغم تفاهم قبلی، بانک مسکن از پرداخت تسهیلات 100 میلیون تومانی به  انبوه سازان کشور شانه خالی کرد.
مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با تکذیب پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن با سود ۱۴ درصد به انبوه‌سازان گفت: این وام تنها به برخی مشتریان خاص این بانک و با نرخ سود ۲۴ درصد پرداخت می‌شود.
محمدحسن مرادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با تکذیب خبر اعطای وام ۱۰۰ میلیون تومانی به انبوه‌سازان که از سوی جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در نشست خبری این تشکل صنفی مسکن عنوان‌شده بود، اظهار کرد: این بانک به‌هیچ‌عنوان برنامه پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن با سود ۱۴ درصد را ندارد. این موضوع تنها در حد مذاکره بوده است.
مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به تسهیلاتی که بانک مسکن به انبوه‌سازان مسکن می‌دهد، اظهار کرد: اگرچه رقم این تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد است، اما نرخ سود آن ۱۴ درصد نیست و این وام را با نرخی که شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برای نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی (۲۴ درصد)‌ تعیین کرده است، به انبوه‌سازان می‌دهیم.
این کارشناس ارشد نظام بانکداری افزود: از دیگر شرایط دریافت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی بانک مسکن به ازای هر واحد مسکونی از سوی انبوه‌سازان، داشتن گردش مالی بالا در بانک است که شامل انبوه‌سازانی می‌شود که رسوب حساب داشته باشند. وی با بیان اینکه این برنامه از ابتدای امسال اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: از دیگر اشتباهات رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در تشریح این وام، اعلام قابل واگذار بودن این وام از سوی انبوه‌ساز به خریدار است؛ ‌درحالی‌که بر اساس قوانین بانک مسکن تنها ۳۵ میلیون تومان از وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن قابل‌انتقال به خریدار است و ۶۵ میلیون تومان مابقی در دست انبوه‌ساز باید بماند.