افزایش قیمت مسکن در بازار های مسکن جهانی

شمار نشریه : 224

ترجمه : نادر زکالوند
کد مطلب: 3184
بنابر بررسی‌های اخیر کارشناسان راهنمای جهانی املاک قیمت ها در، بازار مسکن در بیشتر مناطق دنیا - اروپا، آمریکا و بخش‌هایی از آسیا - روبه افزایش است. در این تحلیل آمده است که از 5 بازار قوی مسکن، سه مورد آن در اروپا قرار دارد.
بازار مسکن در اروپا
ایرلند
قیمت خانه مسکونی در ایرلند همچنان رو به افزایش است و پیش‌بینی می‌شود که تا انتهای سال 2015، 10.81 درصد افزایش داشته باشد. در واقع محدودیت در عرضه خانه در بسیاری از شهرهای ایرلند موجب افزایش قیمت خانه در این کشور شده است. در مناطق شهری، عرضه و تقاضای مسکن همخوانی نداشته و عرضه بسیار کم مسکن به‌ویژه در مناطق شهری، منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.
استونی
بعد از ایرلند، استونی دومین کشور اروپایی است که با افزایش قیمت مسکن مواجه شده است. در تالین پایتخت این کشور متوسط قیمت خانه‌های مسکونی تا 8.99 درصد افزایش نشان داده است.
ایسلند
حباب قیمت خانه در ایسلند از سال 2008 به دنبال بحران مالی اروپا و کنترل قانونی ارز به وجود آمد و این افزایش قیمت، همچنان روند صعودی خود را طی می‌کند و در حال حاضر نسبت به سال گذشته 6.19 درصد افزایش نشان داده است.
از دیگر بازارهای اروپایی مسکن که افزایش قیمت داشته‌اند می‌توان به رومانی ( 4.83 درصد ) ، نروژ ( 4.26 درصد)، بریتانیا ( 4.11 درصد )، آلمان ( 3.93 درصد ) سوئیس 2.76درصد و هلند 2.11 درصد) اشاره کرد.
اما در برخی از کشورهای اروپایی بازار مسکن نه‌تنها کاهش قیمت داشته بلکه تا حدی با رکود نیز مواجه بوده‌اند. کشورهایی مانند
اوکراین
به دلیل بحران اقتصادی و سیاسی در این کشور قیمت خانه‌های مسکونی نوساز تا 10.64 درصد سقوط نشان داده که این مسئله ناشی از بالا رفتن نرخ سود تحمیلی به‌منظور مبارزه با ابرتورم موجود در اوکراین بوده است.
یونان 3.88 درصد کاهش و اسپانیا، 3.56-درصد، قبرس 3.18- درصد، زاگرب بزرگ‌ترین شهر کرواسی 2.42-درصد کاهش قیمت نشان داده‌اند. رکود و کاهش قیمت بازار مسکن در اسپانیا و کرواسی نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر از کشورهای اروپایی دیگر و در حد ناامیدکننده بوده است.
بازار ملک در بریتانیا به دلیل اینکه ثبات بیشتری در آنجا دیده شده، امن‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاران خارجی است .
بازار مسکن در آسیا
کشورهای آسیایی در بازار مسکن در دو جهت مخالف در حرکت هستند. بدین منظور که در برخی از آنها با افزایش و در برخی دیگر با کاهش قیمت مواجه هستیم.
از دو بازار مسکن قوی در آسیا می‌توان به هنگ‌کنگ و فیلیپین اشاره کرد:
هنگ‌کنگ
قیمت خانه‌های مسکونی در هنگ‌کنگ اگرچه به دلیل اقدامات آرام‌کننده دولت تا حدی پایین بود اما دوباره با قدرت بیشتری بازگشته و 16.43 درصد افزایش نشان داده است.
فیلیپین
قیمت متوسط واحدهای آپارتمانی در ماکاتی تا 6.61 درصد افزایش نشان داده، در واقع نسبت به سال گذشته 0.91 درصد افزایش داشته است.
ژاپن
بازار مسکن ژاپن نیز به لطف بسته محرک اقتصادی نخست‌وزیر ژاپن افزایش نشان داده است. در توکیو متوسط قیمت واحدهای آپارتمانی تا 6.13 درصد ، 2.68 درصد بیشتر از سال گذشته، رشد داشته است.
تایلند
قیمت بازار مسکن در تایلند رشد آهسته‌ای نشان داده و اگرچه این بازار در سه ماهه اول سال، 1.12 درصد کاهش داشته است، در حال حاضر 3.72 درصد افزایش نشان می‌دهد.
کره جنوبی
شاخص قیرمت خرید خانه در کره جنوبی نیز 2.03 درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان داده است .
بخش دیگر آسیا که با کاهش قیمت روبه‌روست:
سنگاپور
بازار مسکن سنگاپور کاهش قیمت نشان داده و طبق بررسی‌های کارشناسان راهنمای جهانی املاک این کشور در هفت سه‌ماهه پی‌درپی کاهش قیمت داشته و 3.38 درصد تنزل نشان داده است.
اندونزی، ویتنام نیز به ترتیب 1.74 درصد و 0.27 درصد کاهش قیمت داشته‌اند.
سقوط قیمت خانه‌های چین کند شده و شاخص قیمت خانه‌های کلیدخورده شانگهای 0.12 درصد کاهش داشته است. در حقیقت سال گذشته قیمت خانه‌های مسکونی شانگهای نسبت به زمان فعلی، 3.37 درصد افزایش قیمت داشت که این روند امسال مشاهده نشد.
اما بیشترین کاهش در قیمت خانه در امارات متحده عربی و دبی (11.72- درصد) ، روسیه (11.13- درصد) و اکراین ( 10.64-درصد) گزارش شده است.
بازار املاک در دبی به یکی از بی‌ثبات‌ترین بازارهای مسکن در دنیا تبدیل شده است. این بازار بین سال‌های 2008 تا 2011 بدترین کاهش قیمت (53 درصد) را داشت و در سال‌های 2012 تا 2014 اندکی بهبود یافت اما اکنون دوباره با کاهش قیمت روبه‌روست.
آمریکای شمالی
بازار مسکن در این کشور نسبت به سال گذشته افزایش نشان داده و به 4.39 درصد رسیده است. البته قیمت خانه در 20 شهر مهم این کشور تا پایان سال افزایش بیشتری نشان خواهد داد.
کانادا
بازار مسکن در این کشور به دلیل اقدامات آرام‌کننده دولت و اقتصاد انقباضی همچنان قوی باقی مانده است و در یازده شهر مهم قیمت خانه‌های مسکونی تا 4 درصد افزایش نشان داده است. البته بیشترین افزایش در شهر ونکوور گزارش شده است.
نیوزیلند
متوسط قیمت خانه در نیوزیلند نسبت به سال گذشته 5.19 درصد افزایش داشته است. اقتصاد نیوزیلند نسبت به سال گذشته، 3.2 درصد رشد کرده و تورم در این کشور نسبتاً پایین است.
آفریقای جنوبی
شاخص قیمت آپارتمان‌های متوسط نسبت به سال گذشته فقط 0.6 درصد افزایش داشته است. انتظار می‌رود که اقتصاد آفریقای جنوبی تا پایان امسال 2 درصد بهبود نشان دهد و رشد اقتصادی روی بهبود بازار این مسکن اثر مطلوبی به‌جا بگذارد.
برزیل
قیمت خانه‌های برزیل به دلیل رکود اقتصادی و کم شدن ارزش پول رایج کشور همچنان رو به تنزل است و به دلیل رسوایی فساد مالی در شرکت دولتی نفت پتروبراس در برزیل مردم اعتمادشان را به دیلما روسف، رئیس‌جمهورشان، از دست داده‌اند. این کشور امسال وارد رکود شد و شرکت‌های بزرگ تولیداتشان را کم یا متوقف و بسیاری از کارمندانشان را نیز اخراج کردند. به همین دلیل وضعیت بازار مسکن در برزیل چندان مطلوب نیست. در سائوپالو، قیمت خانه تا 3.5 درصد کاهش نشان داده است.