هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شازده معماری مدرن ایران درگذشت

عبدالعزیز فرمانفرمائیان، شازده معماری مدرن ایران، پنجشنبه 31 خرداد 1392 در اسپانیا درگذشت و پیکر او در پاریس به خاک سپرده شد.

عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار معاصر ایرانی، استاد دانشگاه تهران و از بنیان‌گذاران نظام مهندسی جدید در ایران بود. او در سال 1299 درخانۀ عبدالحسین فرمانفرما رجل سیاسی دورۀ مظفری به دنیا آمد و پس از فارغ التحصیلی در 1930 از دانشگاه بوزار پاریس به ایران بازگشت و در کنار دیگر برادرانش که همگی از بنیان‌گذاران سازمان‌های مدرن در ایران بودند؛ وارد حوزۀ معماری و شهرسازی شد و شروع به فعالیت کرد.

ابتدا گاراژ خانۀ پدری، دفتر معماری او برای طراحی خانه‌های اقوام و دوستان شد. اما پس از استخدام در دفتر دانشگاه تهران و همکاری با با مهندس آفتاندلیانس، سیحون و غیائی در یکی از آتلیه‌های دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحت ریاست مهندس فروغی به کار تدریس پرداخت. در نهایت با تاسیس دفتر فرمانفرمائیان و همکاران و انجام پروژه‌هایی چون استادیوم ورزشی آزادی، ساختمان شرکت نفت، مسجد دانشگاه تهران، ساختمان وزارت کشاورزی، برج‌های سامان، برج‌های ونک پارک، ساختمان بورس، دانشکده دامپزشکی، کاخ مادر سعدآباد، کاخ نیاوران، ساختمان اداری صدا و سیما، سبک خاص فرمانفرمائیان به دست آمد.

ورود به فعالیت‌های طراحی شهری و شهرسازی در سال‌های 1346 گسترۀ فعالیت این مهندس مشاور را گسترش داد و آن را به اولین مهندس مشاور بین‌المللی در ایران تبدیل کرد. مشهورترین فعالیت اش در این حوزه نیز تهیۀ نقشۀ جامع شهر تهران با همکاری ویکتور گروئن و بنیانگذاری نظام مهندسی در ایران بود.