به پــایــان کــار نمی‌توان اعتمــاد کرد

شمار نشریه : 223

کد مطلب‌: 3073
گروه ساخت و ساز‌: شاید اغلب مردم با این اصل که اداره هر شهر هزینه هایی دارد و باید در قبال دریافت خدمات عوارض بپردازند مشکل نداشته باشند زیرا در همه جای دنیا این روال است که شهرداری‌ها از شهروندان عوارض و مالیات دریافت می کنند تا خدمات رفاهی به آنها داده و پاسخگوی مشکلات‌شان باشد اما مشکل اساسی در نحوه خدمت رسانی‌، میزان عوارض و بسیاری از کاغذبازی‌هاست كه هنوز هم به شكل سنتی ادامه دارد‌. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هایش از مراجعات مردم به شهرداری‌ها سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهرداری تهران رفته‌است‌.
ناظر را هم قبول ندارند
به نزد ارباب رجوعی که به دیوار تکیه داده و به زمین خیره شده‌، طوری که انگار در حال بررسی و سبک سنگین کردن یک موضوع است می روم‌. متوجه حضور من می‌شود‌. خودم را معرفی می کنم و اسمش را می‌پرسم‌. می گوید‌: محسن و دلیل مراجعه‌اش را اینطور توضیح می دهد‌: شهرداری‌ها هیچ کس و هیچ نهادی جز خود‌شان را قبول ندارند‌. باوجود اینکه مهندس ناظر برای ساختمان بنده تعیین کرده‌اند و ای‌شان در گزارشی که به شهرداری ارائه کرده‌، به هیچ تخلفی اشاره نکرده‌است‌، اما شهرداری مدعی است بالکنی که ساخته‌اید‌، غیرقانونی است‌.
وی ادامه می دهد‌: در نهایت مجبور شدم به همراه یک کارشناس معماری به شهرداری مراجعه کنم و بالکن را که در نقشه تأییدشده آمده‌است‌، نشان بدهم‌. عجیب‌تر اینکه این بار ایراد می گیرند اصلا چه کسی نقشه شما را تأیید کرده‌است‌؟ یعنی به هر بهانه ای می‌خواهند آدم را گیر بیندازند‌. واقعا تکلیف بنده چیست‌؟ باید بالکنم را خراب کنم‌؟ پس تکلیف این همه مصالح و هزینه هایی که صرف آن کرده‌ام چه می شود‌؟ البته خود‌شان هم به هیچ عنوان دوست ندارند تخریب شود اما آنقدر پول می خواهند که هیچ وقت از بالکن خانه ات لذت نبری‌.
8 میلیون جریمه برای نصب کانکس
می گویند چشمان مسئولان شهرداری بسیار تیزبین است و کوچک ترین ساخت وساز را رصد می کند‌. این تیزبینی بدجوری یکی از ارباب رجوع شهرداری را نگران کرده‌است‌. وی به پیام ساختمان می گوید‌: ساختمان اداری بنده چهار طبقه‌است و نهایت تراکم مجاز را دارا می باشد‌. حدود یک ماه پیش برای نگهداری پرونده های قدیمی که از جریان کار خارج شده‌اند‌، تصمیم گرفتم یک کانکس در پشت بام ساختمان نصب کنم‌.
وی اضافه می کند‌: حالا شهرداری گیر داده که شما اضافه بنا دارید و باید جریمه بپردازید‌. واقعا یک کانکس 12 متری جزو طبقه به حساب می آید‌؟ حتی عنوان کردند حاضریم آن را برایت نصف طبقه تراکم حساب کنیم اما صرف نمی کرد‌. نهایتا تصمیم گرفتم کانکس را از پشت بام بردارم اما به این راضی نشدند و جریمه ای در حدود 8 میلیون تومان برای یک ماه نصب کانکس در پشت‌بام برایم در نظر گرفته‌اند‌.
پایان کاری برای تخلفات
واقعیت ساخت وساز امروز این است که به هیچ امضا و پایان کاری نمی توان اعتماد کرد چراکه بخش اعظم این گواهی‌ها در ازای پرداخت جریمه صادرشده و در واقع نمی‌تواند ملاک باشد اما درعین حال مجبور به دریافت آن هستید.
پیرزنی دست پیرمرد نابینایی را در دست گرفته بود‌، پله‌ها را آهسته بالا می‌رفتند‌. از آنها در مورد مشکل‌شان می پرسم‌. پیرزن با یک نگاه سرد پاسخ می دهد‌: دو ماه پیش پسرمان برای راحتی ما ساختمان قدیمی را فروخت و ساختمانی تازه ساخت برایمان خریداری کرد‌. هرچند ساختمان پایان کار دارد اما بااین وجود آنقدر مشکلات لاینحل دارد که تأسف می خورم چرا ساختمان 40 سال ساخت را گذاشتم و آمدم اینجا‌.
پیرمرد هم رو به من می کند و با لحنی صمیمی می گوید‌: شما مهندس عباسی را می شناسید‌. می خواهم پاسخ بدهم که همسرش می گوید‌: این بنده خدا باید از کجا بداند‌. پسرم‌! این آقای عباسی سازنده ساختمان ما بوده‌است‌. پیرمرد ادامه می دهد‌: من که چشمانم چیزی نمی بیند اما آن طور که همسرم می گوید تمام تخلفاتش را در ساختمان با پول خریده‌است‌. مثلا به مقاومت ستون‌ها ایراد گرفته‌اند که با جریمه رفع شده‌است‌. این گواهی پایان کار نیست؛گواهی تخلف است‌.
کار به جای پول
ارباب رجوع دیگرمان از پیمانکارانی است که سابقه طولانی در کار با شهرداری دارد‌. وی می گوید‌: برای شهرداری کار کرده‌ام اما 50 درصد پولم دست آنهاست‌. ظاهرا قرار هم نیست بدهند‌. دیروز یکی از مسئولان عنوان کرد کار بعدی‌تان را که گرفتید‌، تسویه حساب می کنیم‌. اینکه کار بعدی چه زمانی است‌، نمی دانم‌. در وضعیت حاضر هم که وضعیت کار خراب است‌، نمی توانیم به شهرداری فشار بیاوریم‌.
پرداخت مابه التفاوت دو سال پیش
عندلیب؛ شهروند دیگری است که حدود دو سال پیش مجوز تغییر کاربری را از شهرداری دریافت کرده‌است‌. وی به پیام ساختمان می گوید‌: با وجود اینکه دو سال از دریافت تغییر کاربری گذشته اما هفته پیش رسما کار ساخت وسازم را شروع کردم‌. بلافاصله شهرداری به من اخطار داد که کارتان را متوقف کنید‌. برای پیگیری به شهرداری آمدم‌. مسئول شهرداری می گوید‌: مجوز تغییر کاربری شما باطل شده‌است چون همان زمان (‌دو سال پیش‌) ساخت وساز نکرده اید‌. در نهایت متوجه شدم منظور‌شان این است که باید مابه التفاوت تغییر کاربری را نسبت به سال 92 پرداخت کرده و بعد شروع به کار کنم و در پایان اضافه می کند‌: خدا نکند سوزن شهرداری گیر کند.