چینی بهداشتی

شمار نشریه : 223

کد مطلب: 3146
همه ما روزانه از محصولات چيني بهداشتي به‌دفعات در منزل، محل كار، مساجد، مدارس، رستوران‌ها، هتل‌ها و ... استفاده می‌کنیم؛ اما ممكن است مشخصات يك چيني بهداشتي خوب را ندانيم. اين سؤالی است كه اغلب در مواقع خريد بعضي از مشتريان چيني بهداشتي از خود می‌پرسند و گاهي بدون توجه به ویژگی‌های آن اقدام به خريد يك محصول چيني بهداشتي می‌کنند. لذا در این شماره بازار کالاهای ساختمانی چینی بهداشتی را بررسی می‌کنیم. آنچه در ادامه این گزارش می‌خوانید نظرات فعالان تولید و عرضه چینی بهداشتی است و پیام ساختمان از بیان نظر موافقان و مخالفان استقبال می‌کند.
خدمات پس از فروش مهم‌ است
خداداد مدیرعامل شرکت وارداتی لورنزا با بیان اینکه قبل از هر چیزی در هنگام خرید محصولات جهت بررسـي كـيفي محصولات چيني بـهداشتي می‌بایست آنها را از لحاظ ظاهري و عملكردي موردتوجه قرار داد گفت: جهت بررسـي كـيفي محصولات چيني بـهداشتي می‌بایست آنها را از لحاظ ظاهري و عملكردي موردتوجه قرار داد محصـــولات چيني بهداشتي عمدتاً شامل انواع توالت‌های فرنگي، بيده، انواع روشويي و پایه، توالت‌های ايراني، زيردوشــي ها و انواع متعلقات هستند.
خداداد در ادامه افزود: مشخصاتي كه مشتري در هنگام خريد چيني بهداشتي از لحاظ ظاهري بايد موردتوجه قرار دهد عبارتند از:
شفافيت لعاب: اين خاصيت لعاب كه در اثر استفاده از مواد مرغوب و شرايط پخت مناسب ايجاد می‌گردد موجب درخشندگي و زيبايي هرچه بيشتر قطعه می‌گردد. ميزان آن به‌طور دقيق از ميزان برگشت نور تابيده شده به قطعه قابل‌اندازه‌گیری است. همچنين اگر قطعات مختلف را در زير نور كافي قرار دهيم با چشم معمولي قابل‌مقایسه و انتخاب است. وضوح تصوير انعكاسي از يك شي‌ء معيار مناسبي براي شفافيت قطعه است.
  سطح لعاب: يك سطح لعاب مرغوب، سطحي است كه وقتي در زير نور كافي بدان نگاه می‌کنید، كاملاً صاف، بدون موج و فاقد ناهمواري يا فرورفتگي و برآمدگی‌های قابل‌لمس باشد. لعابي كه داراي اين موارد است عمدتاً جرم‌گیر بوده و پس از استفاده مكرر به‌سختی تميز می‌گردد.
وی در پاسخ به اینکه ترک‌های موجود روی محصول چینی بهداشتی چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد، اظهار داشت: هنگام خريد يك قطعه تمام زواياي آن را موردبررسی قرار داده و از نبود کوچک‌ترین ترک‌ها اطمينان حاصل نماييد. زيرا وجود حتي يك ترك بسيار كوچك، ممكن است به‌مرورزمان پيشرفت نموده و موجب شكسته شدن قطعه گردد.
   ترک‌های بسيار ريز (مويي) روي لعاب این‌گونه ترک‌ها عمدتاً با چشم قابل‌مشاهده نبوده و تنها با كشيدن ناخن روي سطح لعاب می‌توان به وجود آنها پي برد. اين ترک‌ها می‌تواند به شكل ترک‌های ممتد و بلند يا تارعنکبوتی باشد كه بر اثر شوك حرارتي يا عدم تطابق ضريب انبساط حرارتي بدنه و لعاب رخ دهد.
این کارشناس در خصوص اهمیت میزان جذب آب در چینی بهداشتی گفت: جذب آب يك قطعه چيني بهداشتي طبق استاندارد بین‌المللی می‌بایست كمتر از 0.5 درصد باشد. اين قضيه مخصوصاً براي توالت‌های زميني و فرنگي اهميت می‌یابد. چون در تمــاس مستقيم با فضــولات بوده و درصورتی‌که جذب آب آنها بالا باشد، باعث تجمع آلودگي، بوي بد و ايجاد محيطي غیربهداشتی می‌گردد. حتي ممكن است به دلیل جذب آب و انبساط بدنه باعث ايجاد ترك و شكست قطعه به‌مرورزمان گردد. يكي از آسان‌ترین روش‌هایی كه به‌طور نسبي می‌توان ميزان جذب آب قطعات چيني بهداشتي را با هم مقايسه كرد چكاندن يك قطره آب روي قسمت لعاب نخورده بدنه و مقايسه سرعت نفوذ آب در بدنه است. سرعت بالاي نفوذ آب درون بدنه نشان‌دهنده بالا بودن ميزان جذب آب قطعه است و اين قطعه انتخاب مناسبي براي توالت‌های ايراني و فرنگي نخواهد بود.
این مدیرعامل در خصوص معایب چینی‌های بهداشتی گفت: در خصوص معایب چینی‌های بهداشتی می‌توان به پيچيدگي قطعات، افتادگي قطعات، سوراخ سوزني، آلودگی‌های سطحي اشاره کرد که هرکدام را باید به‌صورت مجزا تشریح کرد.
پيچيدگي قطعات: اين عيب در اثر مواد نامرغوب و پخت نامناسب ايجاد می‌گردد و راه تشخيص آن نگاه كردن به قطعه از زواياي مختلف است. يك قطعه چيني بهداشتي می‌بایست كاملاً متقارن باشد. اين عيب براي دستشویی‌ها از قرار گرفتن صحيح آنها روي پايه يا كابينت جلوگيري می‌کند. همچنين پيچيدگي يك توالت فرنگي موجب ايجاد اشكالاتي در نصب و عملكرد آن می‌گردد. اين عيب در نصب ساير قطعات نيز مشهود خواهد بود و همچنين ممكن است باعث ايجاد آب ماندگي و رسوب جرم و املاح در بعضي قطعات گردد.
افتادگي قطعات: هنگامی‌که به قطعه نگاه می‌کنید می‌بایست تمام سطوح قطعه با هم موازي باشند. افتادگي قطعه ضمن ايجاد ظاهري نامناسب، می‌تواند در عملكرد قطعه نيز تأثير نامطلوب داشته باشد. همچنين ايجاد هرگونه انحراف در خطوط صاف قطعه نيز می‌تواند حاكي از وجود اين نقيصه باشد.
   سوراخ سوزني: عيب سوراخ سوزني كه در محصولات چيني بهداشتي جزء شایع‌ترین عيوب است عبارت است از: سوراخ‌های سوزني بسيار ريز و قابل‌مشاهده روي سطح لعاب كه سبب افت شفافيت و ناصافي گرديده و همچنين عامل اصلي در جرم‌گیری قطعه است.
آلودگی‌های سطحي: عمدتاً بر روي سطح لعاب ممكن است آلودگی‌هایی به‌صورت خال‌های مشكي، سبز يا ناخالصي مشاهده گردد كه از كيفيت ظاهري قطعه كاسته و در مورد اخير (ناخالصي) می‌تواند موجب تجمع آلودگی‌ها و رسوب جرم در حين مصرف شود.
وی در ادامه افزود: از موارد دیگری که در هنگام خرید باید به آن توجه شود بهداشتي بودن قطعات است به‌طوری‌که نقاط بيشتري از آن لعاب خورده است. بهتر است حتي مناطقي كه در معرض ديد نيستند هم لعاب خورده باشند (مثل لبه آبريز توالت‌های ايراني و فرنگي). چون لعاب عامل اصلي بهداشتي بودن قطعه است و لعابي بهداشتي است كه داراي پخت بهينه و حداكثر ساختار شیشه‌ای باشد. براي تشخيص نسبي اين خاصيت، می‌توانید مداد يا ماژيك وايت برد را روي آن كشيده و سپس با دستمال پاك كنيد. اگر بدون برجا گذاشتن هیچ‌گونه اثري پاك شود، نشان‌دهنده بهداشتي بودن سطح لعاب است...
   خداداد نصب صحیح محصولات چینی را از عوامل مؤثر بر کیفیت و عمر محصول دانست و گفت: نصب صحيح محصول جزء عوامل مؤثر بر عملكرد و زيبايي آن است كه بهتر است توسط شخصي ماهر، از طرف تولیدکننده يا نماينده آن انجام پذيرد. همچنين پاسخگويي تولیدکننده در مورد هر گونه نقص فني يا شكست يا نقص عملكردي محصول و در صورت لزوم تعويض آن با يك قطعه سالم، می‌تواند از معيارهاي انتخاب محصول باشد.
این کارشناس در مورد  توالت‌های فرنگي گفت: يك توالت فرنگي مناسب می‌بایست با حداقل ميزان آب، حـداقل زمان، بدون صدا، بدون ترشح و با قدرت مكش كافي، بيشترين جرم را از درون كاسه تخليه نمايد. لذا هنگام خريد، توضيح اين مشـخصات را از فروشنده بخواهيد يا آنها را در بروشـور راهنما جستجو نماييد.
وی در خصوص بسته‌بندی مناسب محصولات چینی گفت: قطعات چيني، قطعاتي ترد بوده و بنابراین بسته‌بندی آن بايد به‌گونه‌ای باشد كه در هنگام حمل‌ونقل كمترين آسيب را ببيند، به‌ویژه به دلیل اينكه ممكن است در اثر آسيب ترک‌هایی ايجاد شود كه در هنگام خريد و نصب مشاهده نگرديده و به‌صورت تأخيري قطعه را دچار شكست نمايد.
  خداداد خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین مواردی که در کشور ما رعایت نمی‌شود بحث خدمات محصولات تولیدی است.
وی در خصوص برندهای خارجی موجود در بازار گفت: عمده برند خارجی موجود در ایران مربوط به کشور چین است و به‌صورت محدود چینی بهداشتی کوهرآمریکاست. محصولات آمریکایی کوهراز کیفیت مناسبی برخوردارند. لازم به ذکر است برخی شرکت‌های چینی هم این برند را تحت لیسانس امریکا تولید می‌کنند که آنها هم محصولات باکیفیتی است.
از برندهای موجود در بازار ایران که تقریباً در همه فروشگاه‌ها موجود است و دارای کیفیت مناسبی هم هست می‌توان به محصولات شرکت لورنزا و توتی اشاره کرد .
قیمت محصولات بر اساس خواسته و نیاز مشتری و با توجه انتخابی محصول تعیین می‌شود. رنج قیمتی محصولات چینی بهداشتی تقریباً از 500 هزار تومان به بالاست. از بین برندهای چینی محصولات چینی شرکت توتی از توتی از 500 هزار تومان تا 1300 میلیون تومان است. قیمت محصولات شرکت لورنزا از مبلغ 680 هزار تومان شروع و تا 5 میلیون و نیم است. بالاترین مبلغ مربوط به شرکت آمریکایی کوهر است که از 2 میلیون شروع تا 7 میلیون تومان است.