هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   223   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شــما رأی بدهیــد، من قـــول می‌دهــم

 کدمطلب:3164
یک کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌های معتبر اظهار کرده: با توجه به برهم‌کنش عوامل متعدد مؤثر در بخش مسکن، پیش‌بینی زمان دقیق ورود این بازار به رونق ممکن نیست؛ چراکه تحرک هریک از این عوامل به‌تنهایی نمی‌تواند نوید رونق این بخش باشد. باید تا اواخر تابستان سال آینده منتظر بمانیم و از هم‌اکنون نمی‌توان تحلیل کرد که بازار مسکن دقیقاً چه زمانی وارد رونق می‌شود.
توضیح تکمیلی: حُسن بازار مسکن این است که در آن «برهم‌کنش عوامل متعدد مؤثر» وجود دارد که آن را پیش‌بینی‌ناپذیر می‌کند و درنتیجه شما می‌توانید تنها با گفتن «از الآن نمی‌توان تحلیل کرد، باید منتظر آینده بمانیم»، کارشناس اقتصاد مسکن شوید.
یک کارشناس مسائل اقتصادی دیگر نیز در گفتگو با همین خبرگزاری گفته: برخی اقتصاددانان معتقدند حبابی به عمر 30 سال در بازار مسکن ایران به وجود آمده و هر روز احتمال ترکیدن آن افزایش می‌یابد.
توضیح تکمیلی: واقعاً الآن نیاز به توضیح تکمیلی هست؟ شما جمله به این واضحی را نمی‌گیرید تقصیر کارشناسان مسائل اقتصادی است؟.
حیران در حیران
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری از زمین‌خواری گسترده و با پشتوانه در «حیران» خبر داده و گفته: از ۱۶۰ هکتار محدوده گردنه حیران تنها ۶ هکتار مسکونی بوده که البته این ۶ هکتار هم برای روستاییان بود. ساخت‌وسازها با طرح هادی روستایی مطابقتی ندارد و تخلفات هم داخل محدوده طرح هادی روستای حیران و خارج از این محدوده انجام‌شده است، به نظر می‌رسد که این تخلفات در زمان وقوع، کنترل نشده و همین موضوع باعث گسترش زمین‌خواری در این منطقه شده است. اینکه چه دلیلی باعث شده تا کنترلی برای زمین‌خواری در این منطقه انجام شود، واقعیتی تلخ است اما می‌دانیم که در زمان زمین‌خواری‌های گسترده در این بخش، هیچ نظارت و یا برخوردی با عاملان آن نشده است. مردم عادی برای زمین‌خواری ریسک نمی‌کنند، چون احتمال برخوردهای دولتی را می‌دهند، اما وقتی عده‌ای با پشتوانه، زمین‌خواری‌های گسترده را انجام می‌دهند، مردم عادی هم وارد می‌شوند.
باور بفرمایید اگر این سخنان را آقای دکتر پیروز حناچی نگفته بود من یکی که جرات نداشتم آنها را جایی بازگو کنم، چون ترجیح می‌دهم برای حفظ حریم طرح‌های هادی در این مورد حرفی نزنم، ولی متأسفانه شکی در این نیست که این طرح هرچه شده باشد، قطعاً موفق نشده از اراضی ملی حفاظت کند. این موضوع زمین‌خواری هم به حدی تکان‌دهنده بوده که شاهدان عینی گفته‌اند مسئول نظارت بر اجرای طرح هادی در منطقه حیران به همین خاطر سه بار تکان خورده است. یعنی می‌خواهم بگویم این‌طوری نیست که آن طوری نباشد؛ چیزهای دیگری هم می‌خواهم بگویم که نمی‌گویم.
هواتون رو دارم
تبلیغاتِ انتخاباتِ هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی استان‌ها، بعد از ماه‌ها حبس بدون ملاقاتی، آزاد شد. بلافاصله بعدازاین اتفاق، یکی از کاندیداهای گروه «...» در میتینگ تبلیغاتی خود گفت: به من رأی بدهید، به جان خودم اگر رئیس شوم هواتون رو دارم.
وی که در سخنان خود محض محکم‌کاری «شأن» را دو بار جمع بسته و از اصطلاح شئونات استفاده می‌کرد خطاب به «آنها» گفت: آنها شئونات ما را رعایت نمی‌کنند، آنها می‌خواهند من و تو ما نشویم، صنعت ساختمان ما می‌تواند به ابرقدرت تبدیل شود اگر آنها بگذارند که ما به‌جایی برسیم.
این کاندیدا ادامه داد: من معتقدم تنها کسی که در زندگی حرفه‌ای‌اش اشتباه نکرده منم، البته من می‌توانستم دو تا مدرک دکترا هم داشته باشم ولی ترجیح دادم بسازوبفروشی کنم.
وی با بیان اینکه یک کتاب نیمه نوشته در خصوص صنعت ساختمان دارد که اگر چاپش کند، تمام ساختمان‌های جهان تکان می‌خورد گفت: مطمئناً آنها اجازه نخواهند داد که کتابم چاپ بشود، اگر یک در هزار مجوز می‌دادند حتماً تمامش می‌کردم.
وی که واقعاً خیلی دیپلماسی بود در ادامه خود افزود: شما به من رأی بدهید، من قول می‌دهم وضعم از این‌رو به آن تبدیل شود!
این منِ خوشبخت
فردی هستم که بر مراحل تهیه و تولید کالایی به‌طور مستمر نظارت می‌کنم. کالای مذکور پس از تولید متری پنج میلیون تومان به فروش می‌رود ولی بابت نظارت بر آن متری هفت هزار تومان به من می‌رسد. اینجانب موظفم تا زمانی که آن محصول استفاده می‌شود (مادام‌العمر) کیفیت آن را تضمین کنم ولی در ساخت آن از مواد و مصالحی استفاده می‌شود که کیفیت آنها را من تعیین نمی‌کنم، یعنی ممکن است استاندارد نباشد. همچنین در ساخت کالای موردبحث از کارگرانی استفاده می‌شود که تخصص در آن کار ندارند. بااین‌حال اگر محصول نهایی به خاطر مواد به‌کاررفته در آن و یا نداشتن تخصص کارگران سازنده، کیفیت لازم را نداشته باشد، اینجانب باید پاسخگو باشم. حالا شما بگویید من کیستم که این‌قدر خوشبختم؟.
وقتی فرهنگستان آگهی می‌دهد!
یک کاشانه 70 گزی با 2 ایوانگاه مجهز به آبزی‌دان و آبشویه فرنگی، هیمه‌سوز، آوابر، نورخان، چوب‌فرش و دیوارک بندی همراه با پردآویز، آرایه و سراچه مناسب با نورتاب سقفی و بالابر و دارای توقفگاه؛ واقع در خیابان بدون شدآمد در بهترین نقطه تهران به فروش می‌رسد.
کلمات و ترکیب‌های تازه:
کاشانه: آپارتمان؛ ایوانگاه: تراس؛ آبزی دان: آکواریوم؛ آبشویه: سیفون؛ هیمه سوز: شومینه؛ توقفگاه: پارکینگ؛ پردآویز: لوردراپه؛ آرایه: دکور؛ سراچه: سوییت؛ نورتاب: آباژور؛ آوابر: آیفون؛ نورخان: پاسیو؛ چوب فرش: پارکت؛ دیوارک: پارتیشن؛ شدآمد: ترافیک؛ بالابر: آسانسور
درمانگاه مهم‌تر است یا کلانتری؟
در خبرها آمده بود که وزیر بهداشت از روند ساخت مسکن مهر در کشور بدون احداث درمانگاه انتقاد کرده و گفته: هزینه کردن بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در مسکن مهر بدون ساخت درمانگاه و یا حتی یک‌تخت بستری و ساخت جاده‌های متعدد بدون در نظر گرفتن یک پایگاه اورژانس تنها بخشی از مشکلاتی است که در این زمینه با آن روبرو هستیم.
گویا جناب وزیر یادشان نیست زمانی نه‌چندان دورکه مسئولان فریاد می‌زدند همه را خانه‌دار می‌کنیم کسی به فکر درمانگاه نبود. حتی کسی به فکر مقاوم‌سازی هم نبود. همه با هم علیه فساد فریاد می‌زنند و مسکن مهر می‌ساختند و اصلاً به این فکر نمی‌کردند که مسکن مهر با این تنوع طبقه اجتماعی بیشتر از هر چیزی به پزشکی قانونی و کلانتری نیاز دارد تا درمانگاه.