هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   223   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سرمایه گذاری درمسکن پساتحریم

کد مطلب‌: 3141
درحالی که به امضا رسیدن توافق هسته ای دورنمای روشنی از اقتصاد داخلی نشان داد‌، اما هرچه از تاریخ توافق دورتر می شویم آن چنان که بایدوشاید رغبتی در فعالان ساخت وساز و به طورکلی سرمایه گذاران داخلی بازار مسکن مشاهده نمی شود‌.
در کنار آن‌، سهم ناچیز دولت در سرمایه گذاری های بخش مسکن ازیک طرف و سهم قابل ملاحظه هزینه تأمین مسکن در بودجه خانوار منجر به این شده تا پروسه تولید مسکن و ساخت وساز به یک استراحت طولانی برود‌. اگرچه پیش‌تر وزیر راه و شهرسازی علت رکود به وجود آمده را هرج ومرج در حوزه سیاست گذاری و مداخله بی اندازه دولت های گذشته در بازار مسکن عنوان کرد که نتایج آن ناهنجاری هایی همچون اغتشاش در حوزه تأمین مالی مسکن بوده‌است‌، اما آیا موانعی ازاین دست برطرف شده‌است‌.
به گزارش پیام ساختمان‌، این بی رغبتی در سرمایه گذاری در شرایطی است که طبق پیش بینی کارشناسان در فاصله 11 سال آینده‌، جمعیت کشور ۱۶درصد افزایش می یابد و از ۷۵ میلیون نفر کنونی به ۸۷ میلیون نفر می رسد؛ اما نرخ رشد خانوار‌ها حدود ۳۳ درصد خواهد بود‌. با این وجود‌، همچنان تسهیلات بانکی به بخش مسکن در کمترین حالت ممکن پرداخت می شود و در برخی حوزه‌ها همچون بافت فرسوده به طورکلی متوقف شده‌است‌.
اما حالا وزیر راه و شهرسازی از ایجاد زمینه های سرمایه گذاری خارجی در انواع بخش های حمل ونقل و مسکن‌، خبر داده و گفته است‌: ۱۲۱ پروژه سرمایه گذاری در انواع بخش‌ها عرضه می شود که این پروژه‌ها معادل حدود ۲۵ میلیارد یورو است‌. ازجمله در حوزه عمران و بهسازی شهری سه پروژه بزرگ و در حوزه توسعه شهرهای موجود سه پروژه طراحی شده که بناست به سرمایه گذاران خارجی و داخلی معرفی شود‌.
آخوندی مبنای اصلی کار را مشارکت بخش عمومی و بخش خصوصی عنوان کرده‌است‌. البته علی رغم آنچه مسئولان در برهه های مختلف زمانی از سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی عنوان می کنند‌، همچنان در مسیر خود با سنگلاخ هایی همراه‌است که حضور این بخش را کمرنگ می کند‌.
بخش خصوصی توان رقابت را از دست داده
معاون توسعه فناوری و ساخت شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن‌، در گفتگو با پیام ساختمان‌، در خصوص کمرنگ بودن رقابت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری های در بخش مسکن معتقد است‌: در سال های قبل و در دوران ایجاد حباب قیمتی عده ای به دنبال سودهای کلان بودند و سفته بازان بازار را تحت تأثیر قرار می دادند اما سازنده واقعی به دنبال رونق کسب وکار خود و به دست آوردن سود واقعی است‌. در وضعیت فعلی و به دلیل رکود‌، گرچه یک پروژه ساختمانی به طورمعمول 24 ماه زمان برای اتمام آن نیاز دارد اما با توجه به پیش فروش واحد‌ها‌، سازنده می تواند کمبود نقدینگی را جبران نموده و زودتر از زمان معین پروژه را تحویل دهد‌.
متأسفانه با افزایش هزینه های زیرساخت مثل انشعابات‌، عوارض شهرداری و‌.‌.‌. که هر سال رخ می دهد و نیز افزایش قیمت زمین و ابلاغیه جدید قانون پیش فروش ساختمان‌، بخش خصوصی توان رقابت را ازدست داده‌است و تنها امید آن دارد تا سیاست های دولت بتواند به رونق بازار کمک کند‌.
محسن قالیچه باف یزدی با اشاره به سازوکارهای حمایت از واحدهای تولیدی و جذب سرمایه های داخلی در بخش مسکن اظهار کرد‌: در درجه اول حمایت دولت از سازندگان مسکن به صورت تسهیلات ساخت با بهره کم و تبدیل آن به فروش اقساطی‌، کمک به تأمین روش های مالی از قبیل صکوک استصناع و صندوق های زمین و ساخت‌، مستثنی نمودن قانون هائی مثل قانون پیش فروش ساختمان برای انبوه‌سازان و یا شرکت های ساختمانی که سهام آنها در بورس و فرابورس عرضه شده‌، ازجمله راهکارهای حل این مسئله‌است‌.
وی معتقد است‌: مهم ترین بخش در اقتصاد کشور که قابلیت جذب بالای سرمایه گذاری را دارد‌، مسکن است‌. اگرچه در وضعیت رکود فعلی که تقاضای سفته بازی از بازار مسکن حذف شده‌است‌، تقاضای مصرفی و سرمایه گذاری نیاز به تحرک دارد که در بخش تقاضای مصرفی هنوز متقاضیان منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و به این باور نرسیده‌اند که قیمت مسکن به کف رسیده‌است‌.
وی افزود‌: در بخش تقاضای سرمایه گذاری نیز متأسفانه سیاست های دولت هنوز منجر به ایجاد و تحریک تقاضا نشده تا سرمایه گذار با خیال آسوده به بازار مسکن وارد شود‌. ضمن اینکه درآمدهای نفتی نیز افزایش نیافته و تسهیلات مسکن نیز مورد استقبال واقع نشده‌است‌. بنابراین سرمایه گذاران اندکی در این بخش به امید رونق در مسکن مبادرت به سرمایه گذاری و ساخت پروژه می کنند‌.
قالیچه باف با اشاره به عواملی که منجر به عدم رونق بخش تولید مسکن شده‌است‌، گفت‌: همان طور که گفته شد تقاضای مصرفی هنوز در انتظار کم شدن بیشتر قیمت‌هاست‌، از طرفی قدرت خرید هم به شدت کاهش یافته و رکود حاکم بر اقتصاد کشور در درجه اول مسکن را تحت تأثیر قرار داده‌است‌.
وی افزود‌: از پروژه مسکن مهر نیز نباید غافل شد چراکه خیلی از متقاضیان در انتظار تحویل واحدهای خود هستند و درهرصورت اثر خود را در افزایش عرضه گذاشته‌است‌.
معاون توسعه فناوری و ساخت شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن خاطرنشان کرد‌: نرخ سود بانک‌ها نیز بسیاری از سرمایه‌ها را جذب نموده و به دلیل ریسک کمتر تمایل مردم برای سپرده گذاری بلندمدت افزایش یافته‌است‌. گرچه این بخش به عنوان تقاضای مصرفی به حساب نمی آید اما در تحریک و رونق بازار مسکن مؤثر است‌.
راهکار جذب سرمایه های داخلی
برای جذب سرمایه های داخلی در این بخش چه باید کرد‌. غلامرضا حیدری کرد زنگنه‌، اقتصاددان‌، معتقد است‌: عوامل مختلفی برای عدم رونق بخش تولید می توان ذکر کرد‌، یک دلیل انباشت سرمایه‌است که دولت و بانک‌ها به نوعی این کار را می کنند‌.
به گفته وی مشکل دیگر حال حاضر بخش تولید عدم حمایت از تولید و نداشتن فرهنگ تولید در کشوراست که باعث جلوگیری از رشد بخش خصوصی شده و تأثیر منفی بر تولید می گذارد چراکه متأسفانه سیستم بانکی از تولید و تولیدکننده حمایت نمی کند‌.
کرد زنگنه افزود‌: من اعتقاد دارم بازارهای پولی و دولت همزمان اگر از تولید حمایت کنند رونق به بخش تولید باز می گردد و تولید نجات پیدا می کند‌. در شرایطی که بانک‌ها طبق قوانین بانکداری تا 40 درصد نمی توانند در بنگاه های اقتصادی سرمایه گذاری کنند‌، اما در حال حاضر 70 درصد سرمایه بانک‌ها در بخش بنگاه های اقتصادی سرمایه گذاری شده و خود آنها تبدیل به یک تاجر شده‌اند‌. از طرف دیگر تولیدکنندگان هم نمی توانند با این بهره های سنگین با بانک‌ها رقابت کنند‌.
محسن احتشام‌، عضو اتاق بازرگانی ایران نیز در این باره معتقد است‌: عواملی که جلوی توسعه و رونق کسب کار را گرفته‌، بخشی به دلیل قوانین مزاحم در فضای کسب وکار و بخش دیگر سیاست های تولیدی ناقص در این حوزه‌است و این عوامل دست به دست هم داده و باعث شده سرمایه گذار‌، سرمایه خود را در حوزه های دیگر به جز تولید به کار گیرد‌. به گفته وی‌، نوسان قیمت ارز و بالا بودن بهره بانکی انگیزه ای برای تولیدکننده و سرمایه گذار برای فعالیت در بازار باقی نمی گذارد‌.
وزارتخانه به دنبال فضای جدید سرمایه گذاری
بر اساس این گزارش وزیر راه و شهرسازی به دنبال ایجاد فضای جدیدی برای رشد و توسعه سرمایه گذاری با استفاده از مشارکت بخش خصوصی است اما به شرط آنکه پیش‌تر موفق به برداشتن موانع فعالیت این بخش شود‌. اقدامی که حتی خیلی سخت‌تر از جذب سرمایه و اجرای پروژه های بزرگ است‌! چراکه این روز‌ها با هر یک از سرمایه گذاران بازار ساخت وساز صحبت می کنید‌، از دغدغه هایی می گویند که نه تنها برخلاف وعده های دولت برطرف نشده‌، بلکه بر نگرانی های آن افزوده‌است‌.
فعالان بخش خصوصی علی رغم اعتقاد بر حضور سرمایه گذاران خارجی‌، نسبت به نگاه تبعیضی دولت به سرمایه گذار خارجی نگران اند که مبادا خواسته های بخش خصوصی داخلی نادیده گرفته شود‌. نمونه آن‌، پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران بخش خصوصی است که برای عدم پرداخت آن همچنان دغدغه‌ها باقی است‌.
همچنین‌، موضوع دیگری که دغدغه بسیاری از فعالان بخش خصوصی است این است که با وجود سیاست های کلی اصل ۴۴ و همچنین قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار‌، هنوز جایگاه بخش خصوصی و دولت مشخص نشده و بخش شبه دولتی هم در مقابل آنها قرار گرفته است.