هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

درای وال

کد مطلب : 3014
درای وال نوعی دیوار است که در فارسی به آن دیوار خشک گویند زیرا در ساخت این دیوار هیچگونه مصالح تر (مانند ملات ماسه سیمان و...)استفاده نمی‌شود .
این دیوار از یک سری ناودانی‌های عمودی و افقی تشکیل‌شده است که ابتدا ناودانی‌های افقی را در امتداد هم روی کف و سقف (توسط شاقول و یا تراز لیزر) توسط تفنگ گازی و میخ‌های فولادی پرچ می‌کنند و بعد ناودانی‌های عمودی را با فاصله40 الی 60 سانت(بستگی به کاربری دیوار ) درون ناودانی‌های افقی گذاشته و توسط پیچ‌های سرمته دار پیچ می‌کنند. به دلیل اتصالات مفصل این دیوار مقاوم در برابر زلزله است. در ادامه مطالب پیام ساختمان تحت عنوان کالای برتر با برخی تولیدکنندگان این محصول گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید . لازم به ذکر است نظرات تولیدکنندگان الزاماً نظریه پیام ساختمان نیست .
مزایای دیوار درای وال
سلطانی مدیرعامل شرکت آتی برج آفاق درباره دیوارهای درای وال به خبرنگار ما گفت: درای وال دیوار خشکی است که یک سری سازه کششی گالوانیزه در میان آن قرار می‌گیرد که اصطلاحاً به آن درای وال می‌گویند . پوشش گچی هم روی آن قرار می‌گیرد و همه به اسم کناف آن را می‌شناسند چون برند معروفی است.
وی با اشاره به اینکه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سیستم درای وال کاملاً رعایت شده ،گفت:این دیوار سبک و ضد زلزله است .همچنین بین این سازه‌ها چون فضای خالی ایجاد می‌شود این امکان را می‌دهد که عایق پشم سنگ و پشم‌شیشه در این سازه‌ها مورداستفاده قرار گیرد .ضمن اینکه با استفاده از این سیستم می‌توان 36 درصد وزن ساختمان را كاهش داد .
سلطانی به موارد استفاده از این نوع دیوار در پروژه‌های بزرگ اشاره کرد و گفت:در پروژه برج‌های روبه روی پارک چیتگر 50 درصد برج‌ها از این سیستم استفاده کرده‌اند و حدود 50 تا 60 درصد وزن ساختمان کاهش‌یافته است..
مقاوم در برابر زلزله
جعفری یکی از انبوه‌سازان سبکی زیاد( حدود یک‌پنجم دیوار معمولی) را ازجمله مزایای این دیوار برشمرد و گفت :این مزیت باعث می‌شود 10 الی 20 درصد صرفه‌جویی در اسکلت را به همراه داشته باشد.به‌عنوان‌مثال اگر یک اسکلت متوسط متری 250 هزار تومان هزینه داشته باشد استفاده از درای وال حدود متری 25 تا 50 هزار تومان در هر متر قیمت را کاهش می‌دهد که خود صرفه‌جویی بزرگی است.
وی سرعت اجرای بسیار بالا ،دوجداره بودن و عدم پرت حرارت و عایق صدا بودن،امکان بازیافت،تعمیرات بسیار آسان،مقاوم در برابر زلزله را ازجمله مزیت‌های این نوع دیوار دانست.
سلطانی درباره قیمت این محصول گفت:قیمت آن بستگی به نوع دیواری که می‌خواهد کار شود، دارد و در حال حاضر این محصول باقیمت‌های مختلفی ارائه می‌شود .مثلاً قیمت حال حاضر یک جداره تا سه جداره، با اجرا متری 40 تا 70 هزار تومان است.
نقاط ضعف درای وال
مهندس عطایی؛ مدیرعامل شرکت مهر ایرانیان درباره نقاط ضعف دیوار درای وال گفت : تولیدکنندگان در ایران به دلیل اینکه هنوز صنعت ساختمان حرفه‌ای نشده است پس از تولید محصول و ارائه آن به مشتری وی را رها می‌کنند و چگونه اجراشدن محصول برایشان مهم نیست.
وی افزود :شرکت کناف برای سیستم درای وال کتابچه مشخصات اجرایی دارد اما اجرا نمی‌شود درحالی‌که اگر درای وال مطابق مقررات اجرا نشود کارایی نخواهد داشت.
به گفته عطایی در کتابچه مقررات، فاصله شاسی کشی‌ها به‌صورت مشخص تعریف‌شده و 60 سانت به 60 سانتی‌متر است اما در ایران برای آنکه اقتصادی عمل کنند فاصله را یک متر به یک متر می‌گیرند که باعث می‌شود دیوار استقامت و ثبات لازم را نداشته باشد.ضمن اینکه بین دیوار همسایگی و محیط باید پشم سنگ با دانسیته مشخصی استفاده شود اما محصولی که استفاده می‌شود عایق حرارتی و صوتی مناسبی نیست .
وی یکی دیگر از مشکلات درای وال را هماهنگ نبودن  با تأسیسات دانست و گفت : کنده‌کاری‌های دوباره در این روش بسیار صورت می‌گیرد که خوب نیست .
مقایسه درای وال با دیوار پیش‌ساخته گچی
عطایی به مقایسه درای وال با دیوار پیش‌ساخته گچی پرداخت و گفت:دیوارهای پیش‌ساخته گچی این معضلات را ندارد و به نسبت کناف 50 درصد اقتصادی‌تر است .
وی ادامه داد:قیمت کناف درای وال پس از افزایش نرخ دلار افزایش پیدا کرد .البته در ایران این سیستم موفق نبود و فقط برای سقف‌ها استفاده‌شده است چون نیروهایی اجرایی درای وال خوب آموزش ندیده‌اند و در کل رضایتمندی وجود ندارد .
مصرف درای وال در ایران
عطایی به مصرف درای وال و دیوارهای پیش‌ساخته گچی در ایران اشاره کرد و گفت:بازار ایران هنوز سنتی است و سهم کمی در بازار داریم .در صنعت دیوار زیر 5 درصد از این کالاها استفاده می‌شود و درحالی‌که گفته می‌شود سبک‌سازی ،اقتصادی بودن و استفاده بهینه از منابع مهم است اما هنوز در برابر مصرف آن مقاومت می‌شود .
وی درباره اهمیت استفاده از این نوع دیوار با توجه به زلزله خیزبودن ایران گفت: ایرانی‌ها تا اتفاق خاصی نیفتد به دنبال راهکار آن نمی‌روند و پس‌ازاینکه دچار مشکل شدند ،می‌گویند ای‌کاش سبک‌سازی می‌کردیم! ای‌کاش اسکلت‌ها را طبق آیین‌نامه اجرا می‌کردیم !
سبک‌سازی در درای وال
عطایی به سبک بودن این نوع دیوار اشاره کرد و گفت :مصالح سنتی برای ساختمان مترمربعی 170 تا 250 کیلوگرم بار خواهد داشت.زلزله نیز با جرم ساختمان نسبت مستقیم دارد چراکه هر چه وزن ساختمان بیشتر باشد بار زلزله هم بیشتر می‌شود .در سیستم درای وال وزن ساختمان 40 کیلوگرم در هر مترمربع و پیش‌ساخته گچی 60 کیلوگرم است .
ویژگی دیوار مناسب
به گفته عطایی،شرکت‌های معتبر داری گواهینامه استاندارد مرکز تحقیقات هستند و بهترین منبع برای تشخیص دیوار مناسب آیین‌نامه و مقررات ملی ساختمان است . همچنین مقاومت فشاری،خمشی، صوتی، حرارتی و وزن، معیاری برای تشخیص یک دیوار مناسب است.
عطایی گفت: گرفتن گواهی استاندارد برای شرکت هزینه دارد و این هزینه روی کالای تمام‌شده حساب می‌شود ولی مشتری به ما مراجعه کرده و می‌گوید: فلان شرکت 20 درصد محصولش را ارزان‌تر می‌فروشد. وقتی می‌گوییم کالای ما استاندارد است می‌گوید برای من مهم نیست!
وی ادامه داد:امروز در بازار به‌جایی رسیده‌ایم که کسی برایش کالای دارای گواهینامه مهم نیست.این چند سالی که گواهینامه دارم زیر 5 درصد از پروژه‌ها از من گواهینامه فنی خواسته‌اند و اصلاً برایشان استاندارد بودن کالا مهم نیست.
عطایی خاطرنشان کرد:متأسفانه بحث فرهنگ‌سازی و اجبار مطرح است و نظارت بر اجرای قانون نیز وجود ندارد .هرچند مقررات و آیین‌نامه وجود دارد اما نظارتی بر اجرای این قوانین نیست .