هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

علل کاهش کیفیت اجــرای کاشی و سرامیــک

کد مطلب : 2993
گاهی اوقات بعضی از سازندگان ساختمان پس از اجرا و کارگذاری کاشی و سرامیک با مشکلاتی مواجه می‌شوند که یا از کیفیت نهایی کار می‌کاهد و یا اینکه نیاز به دوباره‌کاری و هزینه‌های مجدد زمانی و مالی را در پی خواهد داشت. در ادامه بعضی از معمول‌ترین این مشکلات و علل و راه‌حل گریز از آنها ذکرشده است.
لق شدن سرامیک کف و افتادن کاشی دیوار
مهم‌ترین علت این اتفاق استفاده از ملات های غیره اصولی می‌باشد. این ملات ها به علت چسبندگی کم، نمی‌توانند چسبندگی مناسبی بین سرامیک و سطح دیوار و یا کف ایجاد نمایند. بهتر است سازندگان جهت استفاده از ترکیب‌های صحیح، علاوه بر دانش تجربی استادکاران، از نسبت‌های استاندارد ارائه‌شده توسط مهندسان نیز استفاده نمایند.
در صورتی که عدم چسبندگی بین سرامیک و کف به علت وجود گردوغبار بر روی سرامیک باشد بهترین راه‌حل این است که در هنگام اجرا، استادکار سرامیک را مرطوب نماید.
دلیل دیگر لق شدن سرامیک کف، راه رفتن بر روی سرامیک اجراشده، قبل از گیرایی ملات می‌باشد. بهتر است که تا یازده ساعت بعد از اجرای سرامیک بر روی آن راه نروند.
متأسفانه تعدادی از استادکاران برای اجرای سریع‌تر کاشی دیوار، با ریختن سیمان خشک در هر مرحله از دوغاب ریزی ، باعث می‌شوند که آب ملات کاهش پیدا کند و چسبندگی نهایی صورت نپذیرد.
استفاده از ماسه غیراستاندارد (ماسه خاک‌دار) باعث کاهش چسبندگی ملات ماسه سیمان می‌گردد. به علت سرعت گیرایی بالاتر، استادکاران تمایل زیادی به استفاده از این مصالح سنگی در ملات ماسه و سیمان دارند.
در اجرای کاشی با چسب کاشی، در صورت شانه‌ای نکردن چسب بر سطح دیوار، چسبندگی کافی بین کاشی و دیوار ایجاد نخواهد شد. به‌عبارت‌دیگر چسب با تمامی سطوح کاشی تماس پیدا نخواهد کرد. به همین دلیل حتماً باید از ماله‌های شانه‌ای استفاده گردد.
در اجرای کاشی با چسب کاشی و در سطوح صیقلی و صاف (معمولاً به هنگام چسباندن بر روی کاشی‌های قدیمی) حتماً می‌بایست که آن سطوح، تیشه‌ای و مضرس گردند.
ترک خوردن کاشی و سرامیک
یکی از معمول‌ترین دلایل، کیفیت پایین سرامیک خریداری‌شده می‌باشد. درصورتی‌که جذب آب سرامیک بیش‌ازحد استاندارد باشد، بعد از اجرا دچار ترک‌خوردگی خواهند شد. تنها راه جلوگیری از این اتفاق، کنترل درصد جذب سرامیک به‌صورت رندم، توسط مهندسان مجری پروژه می‌باشد.
تغییر ضخامت ناگهانی ملات پشت کاشی، می‌تواند باعث ترک‌خوردگی کاشی‌هایی در سطح متوسط شود. معمولاً این تغیر ضخامت‌ها در محل شیارهای تأسیساتی در دیوار، اتفاق می‌افتد. دلیل امر، انقباض ملات، بعد از گیرایی آن می‌باشد. یعنی مقدار این انقباض در محلی که ضخامت ملات بیشتر است افزایش خواهد داشت و به علت انعطاف‌ناپذیری سرامیک، در آن محل سرامیک ترک خواهد خورد. بهتر است قبل از شروع عملیات کاشی‌کاری، این محل‌ها را سیمان‌کاری کرده و با باقی دیوار هم‌سطح نمود.
طبله کردن کاشی
یکی از دلایل این اتفاق استفاده از کاشی خشک در هنگام کاشی‌کاری است.
وجود خاک رس در ملات ماسه سیمان نیز موجب بروز این مشکل خواهد شد.
 ارائه‌دهنده مقاله
 شرکت مهراز سازه تیسفون