هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری در فضای مرموز

کد مطلب : 2795
یک ساختمان ویلایی توسط پویا خزائلی‌پارسا و با همکاری پیمان خضری که مهندسی سازه پروژه را بر عهده داشت، در فضایی به مساحت 240 مترمربع در سال 1389 طراحی و اجرا شد.
بسیاری از منتقدان این ویلا را گفت‌وگوی میان معماری سنتی ایران و معماری مدرن می‌دانند و خزائلی‌پارسا در مورد این پروژه می‌گوید: «من این خانه را برای همسرم ( کارفرمای پروژه) طراحی کردم او یک نقاش است و نه یک معمار و این فرصت خوبی بود تا من به کشف ایده‌های جدید فضایی بپردازم.
این خانه در روستای کوچکی واقع در شمال ایران و در نزدیکی دریای خزر قرار دارد. برای طراحی این چنین کارهایی، معماری در فضای «مرموز» است که می‌تواند پیونددهنده معماری ایرانی و آزادی مدرنیسم باشد.
در واقع طبقه همکف سعی دارد با آنچه او به نام «فضای آزاد» در معماری مدرن می‌شناسد؛ رقابت کند و چشم‌انداز طبقه فوقانی هم رو به مرکز، به‌منظور ایجاد حرکتی عمودی، از آسمان به زمین طراحی شده است.
این گشایش فضایی همان ویژگی معمارانه‌ای است که می‌توان در معماری ایرانی دید. خزائلی‌پارسا در جایی دیگر می‌گوید: «اما جالب‌ترین بخش این خانه، فضای مرکزی آن است؛ جایی که فضای مدرن همکف با فضای ایرانی فوقانی گفت‌وشنودی را آغاز می‌کنند و فضای جدیدی در میان آن دو متولد می‌شود.» از ویژگی‌های این پروژه می‌توان به نورپردازی در کار و نقش تعیین‌کننده آن در تشدید حجم معلق ویلا، پرداخت فضای مرکزی و بازی نور و سایه، تأثیر فضای مرکزی بر سقف کار اشاره کرد.