هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تخریب تاریخ در دل تهران

کد مطلب : 2920
باز هم ساختمانی تاریخی در گوشه‌ای از شهر تهران فرو ریخت تا دل دوستداران میراث فرهنگی کشور به درد آید. ساختمانی با معماری زیبا که نظیر آن را کمتر می‌توان در شهر دید.
ساختمان کلوپ ارامنه اثر رستم وسکانیان، به علت ساختمان‌سازی و گودبرداری غیراصولی پارکینگ طبقاتی مجتمع جدید علاءالدین فروریخت. در نشست زمین کلیه آرشیو، اسناد و کتابخانه کلوپ ارامنه زیر خاک مدفون شد؛ کلوپ ارامنه با قدمتی نزدیک به صد سال که بسیاری از هنرمندان، اهالی موسیقی و هنر از آن به‌عنوان سالنی برای اجرا و عرضه آثارشان بهره می‌بردند، به علت ساختمان‌سازی در قسمت شرقی آن ترک برداشت و دچار تخریب شد.
کلوپ ارامنه در تقاطع خیابان نوفل‌لوشاتو و خارک قرار دارد و لوکیشن بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها مثل سرزمین کهن، شهریار و … بود.
با بروز این اتفاق و انتشار خبر آن توسط رسانه‌ها، ‌رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی تهران با ارسال نامه‌ای به شهردار منطقه 11 خواستار توقف سریع عملیات در حریم این اثر تاریخی شد و پس از مدتی نیز اسقف اعظم ارامنه «سیبوه سرکیسیان» با ابراز تأسف و ناراحتی از تخریب این باشگاه تأکید کرد: این ساختمان متعلق به کشور است و باید بازسازی و استحکام‌بخشی شود تا ارمنی‌ها برای حضور دوباره در آن اطمینان خاطر داشته باشند.
 وجیهه قاسمی، مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران نیز در ادامه‌ اقداماتی که این اداره برای رسیدگی به وضعیت باشگاه ارامنه در دست انجام دارد، گفت: نامه‌ دیگری مبنی بر دستور توقف در عملیات اجرایی و انجام اقداماتی برای رفع خطر و جلوگیری از ریزش قسمت‌های دیگر مجموعه و مرمت این بنای ارزشمند صادر شد، همچنین با توجه به رعایت نکردن مفاد نامه و توقف عملیات ساختمانی در 14 شهریور، شکوائیه این اداره به رئیس دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 6 تهران درباره توقف عملیات اجرایی و اعمال قانون علیه مرتکبین ارائه شد.