هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

موزه شهید تنــدگویان احیاء شود

کد مطلب : 2887
در کوچه چهار دوری، یکی از کوچه‌پس‌کوچه‌های محله خانی‌آباد مولوی خانه‌ای هست که خیلی‌ها  آن را به نام می‌شناسند: «خانه شهید تند گویان». این خانه دوطبقه بیشتر نیست، نمای آجری دارد و روی در نیمه‌بازش قفلی زده‌اند.
اینجا، قرار بوده که موزه شهید تند گویان باشد؛ وزیر نفت ایران در کابینه شهید رجایی، که حدود دو سال پس از انقلاب و در سال‌های جنگ، توسط عراقی‌ها اسیر و پس از سال‌ها اسارت و شکنجه شهید شد. اینجا خانه پدری اوست، خانه‌ای که وزارت نفت آن را خریده تا موزه شهید محمدجواد تند گویان باشد حالا اما نه از موزه خبری هست و نه از خانه پدری.
خانواده شهید تندگویان از حال‌وروز این خانه با خبرند.«محمدمهدی تندگویان»، تنها پسر شهید تندگویان، می‌گوید:« شهید تندگویان از زمان تولد تا سال ۵۷ در این خانه زندگی می‌کردند. تا اواسط دهه ۸۰ که خانه دست خودمان بود، این وضعیت را نداشت. بعد وزارت نفت پیشقدم شد که این خانه را تملک و به موزه شهید تندگویان تبدیل کند.بیش از ۲۰ بار در این سال‌ها با وزارت نفت مکاتبه کردیم اما پیگیری‎ها به هیچ جایی نرسیده است و از زمانی که پلاک کناری این خانه هم در حال ساخت است، راهی برای رفت‌وآمد مردم به اینجا بازشده، بخش زیادی از وسایل شخصی، شهید را که برای موزه آنجا گذاشته بودیم، بردند. کتاب‌ها و دست‌نوشته‌هایش ازبین رفته و متأسفانه این وضعیت خانه پدری اوست که قرار بود موزه باشد و حالا در چنین شرایطی است».
او که یک ماه پیش بازدیدی از خانه پدریِ پدرش داشته، می‌گوید:«آلبوم‌ها و عکس‌هایش موجود نیست و خانه هم به‌کلی تخریب‌شده و حتی برای ایستایی هم مشکل دارد.»
 احیای منزل شهید تندگویان
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تخریب بخشی از ساختمان محل سکونت شهید تندگویان، خواستار احیای این منزل به‌عنوان میراث شهر تهران شد.
احمد مسجد جامعی با اشاره به اینکه هفته دولت تمام‌شده اما ذکر نکته‌ای در خصوص وزرای شهید در دولت خالی از لطف نخواهد بود، می‌گوید: «وزرایی از دولت در طول هشت سال دفاع مقدس به درجه شهادت نائل شدند که ازجمله آنها شهید چمران و شهید تندگویان بودند. در جهت حفظ یاد و نام این عزیزان شهرداری تهران مبادرت به احیای بناهای بر جامانده از این افراد مانند حفظ و بازسازی منزل پدری شهید چمران کرده است. بر همین اساس جا دارد در مورد خانه پدری شهید تندگویان هم‌چنین اقدامی صورت گیرد.»
وی می‌افزاید: «این منزل مدت زیادی است که رهاشده و حتی بخشی از دیوار آن تخریب‌شده است این در حالی است که احیای این خانه نیاز به هزینه زیادی ندارد.»
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تخریب بخشی از ساختمان محل سکونت شهید تندگویان خواستار احیای این منزل به‌عنوان میراث شهر تهران شد.