هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کازاونتــورا ترکیبــی از اشکــال هندســی و طبیعت

 کد مطلب : 2983
مترجم: نادیا زکالوند
کوه‌های اطراف شهر مونته ری، مکزیک، چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر و جنگل انبوه به دست می‌دهد؛ اما قلب یک زوج و شش فرزندشان برای این خانه زیبا که در دل کوه و روی یک سطح بنا شده است بسیار می‌تپد. خانواده‌ای که منتظر ساخت این خانه توسط شرکت معماری واقع در شهر مکزیکوسیتی بودند. این شرکت برای ساخت این ویلای زیبا راهی به‌جز حفاری در اعماق دامنه کوه و نصب پایه و ستون‌های خانه روی آن نداشت.
سازندگان، اتاق‌های این ساختمان 3000 مترمربعی را با ساختارهای بتنی به‌صورت دوطبقه در یک مجموعه ساختند. درواقع اتاق‌ها همچون پنج‌ضلعی‌های مجزا از هم هستند که گویی روی دامنه کوه ریخته شده‌اند و هریک با زاویه‌ای متفاوت کنار دیگری قرار گرفته و در نهایت ترکیبی جذاب از اشکال هندسی و طبیعی به وجود آورده است. درست مانند اینکه این خانه ییلاقی مدرن، به تکثیر خود پرداخته و به شکل مجموعهای کوچک از بتن و شیشه درآمده است. هر اتاق به‌جای چهار دیوار، 5 دیوار دارد و این ویژگی به سازندگانش اجازه داده است تا با زوایای چشم‌انداز اطراف خانه به‌راحتی تنظیم و جفت‌وجور شوند.
طراحان، هنگام ساخت این بنا، اتاق‌های نشیمن و غذاخوری را اطراف چند درخت موجود کنار تپه ساختند و دورادور بدنه ساختمان تراس‌هایی که کف آن را با چوب ساج پوشاندند، به وجود آوردند و وسط این سازه یک پاسیوی مرکزی روباز قرار دادند. حداقل یک دیوار از هر اتاق تمام شیشه است و هریک از اتاق‌ها با زاویه‌های متفاوت کنار اتاق دیگر گذاشته شده تا چشم‌اندازی متفاوت، از شهر گرفته تا جنگل، به دست بدهد.
در بخش غربی خانه، اتاق‌های نشیمن خصوصی، خواب، رختکن و اتاق کار و کتابخانه اطراف پلکان مارپیچی خانه قرارگرفته‌اند و با استفاده از پنجره‌های سقفی از نور طبیعی روز بهره می‌گیرند.
هریک از اتاق‌خواب‌های کودکان نیز از اتاق‌خواب دیگری در سطحی پایین‌تر – در حد چند پله قرار دارد. سازندگان در ساخت بخش خارجی و داخلی ساختمان از بتن استفاده کردند. کف خانه را نیز با کاشی‌های مربعی از جنس چوب بلوط با ترکیبی هنرمندانه از اشکال هندسی پوشاندند. کل ساختمان بابتن، چوب و شیشه ساخته شده است. در انتها تماشای کل ساختار در دل جنگل و دامنه کوه، احساسی از آرامش به بیننده می‌دهد.
منبع: http://archrecord.construction.com/