هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آسمان و پنجره مجازی

 کد مطلب‌: 2980
مهندس محمد مهدی جلالی فراهانی*
امروزه ایده پردازی و ایجاد خلاقیت در پروژه های عمرانی به سبب بهره بردن از تکنولوژی و توسعه صنعت ساختمان‌، با سهولت بیشتری نسبت به دهه های گذشته امکان پذیر است‌. اما همانطور که می دانید در طراحی معمارانه‌، خلاقیت و ایده های جدید تنها وقتی زیبایی خود را به نمایش می گذارند که دارای همگونی با فضا و کارایی آن باشد‌. بدین منظور استفاده بیش ازحد از ایده‌ها در فضا نه تنها باعث زیبایی نشده‌، بلکه ممکن است مخل آسایش و ناکارآمدی فضا و به نوعی سبب ایجاد آلودگی بصری گردد‌.
در روزگاری زندگی می کنیم که هرلحظه و در هر مکانی تحت فشار و استرس های بسیاری قرار داریم‌، تصور آنکه بتوان با تماشای یک صحنه آن هم در اوج مشغله و استرس‌، مکان فعلی را برای لحظاتی ترک کرده و به دامن طبیعت سفر کنیم‌، هم آرامش بخش و هم رؤیایی است‌. آسمان مجازی با تصاویر زیبا و نورپردازی ماهرانه چنین امکانی را به ناظر خواهد داد‌.
تصور کنید در طبقه منفی 3 یک آپارتمان اداری در قسمت بایگانی مشغول به کار هستید و یا در یک آپارتمان 40 متری که در ضلع شمال یک ملک شمالی قرار گرفته‌است‌، زندگی می کنید‌. در هرکدام از این فضا‌ها با کاربری های متفاوت یک نقطه اشتراک وجود دارد و آن عدم دسترسی به یک چشم انداز طبیعی است‌. آن واحد اداری به جهت قرار گرفتن در دل زمین امکان دسترسی به طبیعت را نداشته و آن واحد مسکونی نیز مطابق با آیین نامه های جدید ساخت وساز تنها پنجره ای مشجر (‌برفی‌)‌، رو به یک نورگیر را داشته و تنها کاربرد آن پنجره‌، انتقال یک نور یکنواخت در طول روز در فضاست‌. حال چه باید کرد‌؟ وظیفه ما سازندگان و معماران در رابطه با چنین معضلی چیست‌؟‌.
آسمان و پنجره مجازی یا Virtual Sky & window یکی از جدیدترین ایده های بسیار خلاقانه معماران در جهت رفع معضل فوق بوده و با نمایش تصاویری زیبا از طبیعت به بیننده‌، محیطی پرنشاط و آرامش بخش را برای وی ایجاد می نماید که علاوه بر کاهش استرس و بالا بردن راندمان کاری افراد‌، سبب افزایش روحیه و نشاط در محیط می شود‌. علاوه بر آن این محصول قابلیت تأمین بخشی از نور فضا را نیز داراست‌. حسن دیگر این محصول قابلیت نصب آسان و سریع آن در سقف کاذب و دیواره‌ها است‌. سقف هایی که به دلایل متعدد همچون سرعت اجرای بالا‌، امکان ایجاد فضایی در جهت عبور سیستم های تأسیساتی و‌… در دهه های اخیر با استقبال سازندگان ساختمان روبه‌رو شده و استقرار این محصولات را به سهولت ممکن می سازد‌.
حال با توجه به رشد سریع ساخت وسازهای شهری و نیز نابودی تدریجی مناظر طبیعی در شهر‌ها و به ویژه مراکز شهر‌ها که عمدتا مناطق اداری و تجاری را در خود جای می دهند‌، ایجاد فضایی که با تداعی نمودن صحنه هایی بکر و زیبا از طبیعت حس زیبایی را به ناظر منتقل می نماید‌، هم از جنبه زیبایی شناسی و هم ازنظر روانشناسی محیط ایده ای تحسین برانگیز به شمار آمده و می تواند بسیار کاربردی باشد‌.
*دانشجوی کارشناس ارشد معماری