هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

همت چند سویه برای صرفه جویی انرژی


 

 

 

 

 

مهندس ابوالفضل صومعه لو*

صرفه‌جویی در مصرف انرژی اگرچه میان کشورهای دارنده منابع نفتی از جمله ایران مسئله‌ای نسبتا جدید به شمار می‌آید، اما این امری است که ضرورت آن حداقل نزدیک به سه دهه در کشورهای مصرف کننده در سه عرصه دولتی (سیاست گذاری کلان و اجرائی) بخش خصوصی (ساخت و سازهایی از قبیل ساختمان، ماشین و وسایل صنعتی و کشاورزی) و نیز فرهنگ سازی احساس شده و اقدامات فراگیری این حوزه انجام شده است. مسئله بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها در بسیاری از کشورها به طور جدی مورد توجه بوده و توانسته‌اند از این طریق تا حدود 30 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی نمایند و ضروری است در کشور ما نیز با به کار بردن اصولی نظیر کنترل ساختار ساختمان‌های جدید، اصلاح کاربری ساختمان‌های موجود، جلوگیری از تلفات حرارتی، ممیزی انرژی در ساختمان‌ها و ... در راستای اصلاح الگوی مصرف انرژی اقدامات اساسی انجام پذیرد. از جمله اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، تهیه و تدوین مبحث نوزدهم،تشکیل شرکت‌های بازرسی و کنترل کیفیت به منظور نظارت عالیه بر اعمال مقررات ملی ساختمان با هدف ارتقای کیفیت ساخت و ساز، تهیه مصوبه یارانه انرژی به ساختمان‌های غیردولتی موجود و در دست ساخت، حمایت از فناوری‌های نوین و تولید صنعتی و مشارکت در تدوین لایحه مدیریت انرژی است. بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که اقدامات ارزشمند چند ساله گذشته در زمینه ابلاغ و کاربرد مبحث 19 در چهارچوب طرح اشاعه فرهنگ بهینه‌سازی مصرف انرژی، توانسته اثر بخشی لازم را داشته باشد. البته جهت تحقق بخشیدن به این مهم و با بررسی تجربیات کشورهای موفق در زمینه اصلاح الگوی مصرف انرژی، نشان داده شده که جامع‌نگری، هماهنگی سازمان‌های ذیربط، جدیت در حوزه نظارت و دقت حوزه اجرایی از مولفه‌های مهم در موفقیت بوده است.

در کل می‌توان گفت: خوشبختانه ارتباط روشنی همراه با نظام پایش، نظارت و کنترل بین مولفه اصلاح الگوی مصرف انرژی و مبحث 19 با بحث ساختاری، توسعه ساختاری و مدیریت راهبردی مناطق شهری صورت گرفته و همچنین در بینش ساختمانی پیشرفت‌های چشمگیری ایجاد شده است.

از جمله راهکارهایی که به منظور اجرای دقیق این مبحث لازم است، عبارتند از:

1- پرهیز از بخشی‌نگری و هماهنگی کلیه سازمان‌های ذیربط در اجرای مبحث 19

2- افزایش آموزش‌های تخصصی، آگاه‌سازی عمومی و نیز آشنا نمودن مهندسین ناظر در زمینه اجرای مبحث 19

3- افزایش جدیت در حوزه قانونگذاری و نظارت و دقت حوزه اجرایی در زمینه بهینه‌سازی انرژی

4- تشویق اقدامات بهینه سازی انرژی

5- تولید، عرضه و معرفی محصولات ساختمانی مرغوب و با کیفیت

6- آشنایی با استاندارد و فن‌آوری‌های نوین ساختمانی و به کارگیری تکنولوژی نوین در مصرف انرژی

7- شناسایی موانع اجرایی و پیاده‌سازی مبحث 19 در سیستم مدیریت شهری کشور.

برای اجرایی‌تر شدن این قوانین همتی چندسویه از سوی همه دست‌اندرکاران نیاز است. لازم است سازمان‌های ذیربط نظارتی دقیق و چندسویه بر استاندارد مصالح ساختمان و عملکرد مهندسان داشته باشند. در نهایت کلیه این امور منجر به تولید ساخت ساختمان‌هایی می‌شود که از جهت کیفیت در سطح بسیار بالایی نسبت به ساختمان‌های گذشته قرار دارند.

*معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی