هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مستندسازی معماری دست کندبا تکنولوژی های نوین

کد مطلب : 3017
رئیس پژوهشکده بناها و بافت‌های فرهنگی تاریخی میراث فرهنگی گفت: برای مستند نگاری معماری دست کند نوش‌آباد، از تکنولوژی‌های نوین استفاده می‌شود.
مهناز اشرفی افزود: کارگاه استفاده از تکنولوژی‌های نوین، به‌منظور شناخت هرچه بیشتر معماری دست کند، در تاریخ 11 تا13 مهرماه 94 برگزار می‌شود و نتایج آن در دومین همایش، 14-15 مهرماه اعلام خواهد شد .
به گفته اشرفی، این کارگاه با حمایت و مشارکت فرمانداری ، شهرداری و میراث فرهنگی آران و بیدگل و پایگاه شهر زیرزمینی اویی نوش‌آباد برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: روش‌های نوین مستند نگاری آثار تاریخی - فرهنگی، امکان دریافت برخی اطلاعات اثر معماری را بدون حضور فیزیکی در فضاهای داخلی آن، میسر می‌سازد.
اشرفی با بیان اینکه بسیاری از آثار معماری دست کند در زیر سطح زمین قرارگرفته که در اثر مرور زمان دچار فرسایش شده و گاهی بلااستفاده مانده و ترک شده‌اند، تصریح کرد: دسترسی به بسیاری از آثار این بنا ناممکن بوده و برای شناخت این‌گونه آثار ناگزیر به استفاده از تکنولوژی‌های نوین (نظیر ژئورادار) در مستند نگاری هستیم.
وی با بیان اینکه از سوی دیگر تهیه نقشه‌های دقیق معماری که تمام جزئیات فضاهای کنده را معرفی کند، جز با استفاده از ابزار دقیق (نظیر اسکن لیزر) امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: شرکت‌کنندگان در این کارگاه علاوه بر یادگیری نحوه استفاده از ابزارهای مستند نگاری نوین، با روش‌های تهیه نقشه آثار معماری دست کند نیز آشنا خواهند شد.
رئیس پژوهشکده بناها و بافت‌های فرهنگی –تاریخی اضافه کرد: مدرس این کارگاه پروفسور «گریمالدی» از کشور ایتالیا خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، معماری دست کند ازجمله گونه‌های معماری است که در دو دهه اخیر توجه مجامع حرفه‌ای و علمی جهانی را به خود جلب کرده است؛ این نوع معماری در سال‌های اخیر به‌عنوان هنر خلاقانه بشر در به آشتی رسیدن با طبیعت مطرح‌شده و در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است.
اولین همایش در سال 1391 با 1300 شرکت‌کننده از پژوهشگران و متخصصین حوزه‌های مرتبط برگزار شد.