هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بورس مسکن باعث شفافیت بازار شود معامله املاک بزرگ دربورس

کد مطلب:  2876
 کارشناسان بازار سرمایه در حالی به بررسی مختصات راه اندازی بورس مسکن پرداختند، که عده ای مخالف و برخی موافق با  راه اندازی این بازار هستند.
 راه اندازی بورس مسکن این روزها تبدیل به سوژه اصلی صحبت های مدیران سازمان بورس شده به طوری‌که رئیس سازمان بورس نیز در این خصوص به تازگی اظهاراتی داشته است. البته کارشناسان حوزه بازار سرمایه و مسکن انتقادات و پیشنهادهایی در این حوزه دارند،‌ هرچند تعداد منتقدین بیشتر است.
محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این زمینه با بیان این که همه امکانات را فراهم کرده ایم گفت: هم اکنون امکاناتی که خرید و فروش مسکن در بورس کالا و روی تابلوهای بورس کالایی انجام شود را فراهم کرده‌ایم.
 رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: البته اولویت در بورس با مزایده‌های مسکن است که در آن بانک‌ها یا بخش‌های مختلف می‌خواهند واحد‌های تجاری، مسکونی و اداری خود را از طریق این بازار به مزایده بگذارند.
فطانت در خصوص بورس مسکن اظهار کرد: در فاز اول قرار است مزایده‌های ساختمان‌های دولتی و اموال غیر منقول مازاد بانک‌ها در بورس مسکن اجرایی شود. به این صورت که زیرساختی در مجموعه بورس کالا فراهم شده تا نهادهای دولتی بتوانند واحدهای انبوه مازاد مسکونی و تجاری اداری خود را از این طریق به فروش برسانند.
او افزود: امکان فروش مزایده‌ای ساختمان‌های بزرگ و واحدهای مسکونی از طریق بورس مسکن انبوه فراهم شده است. اما هنوز این امکان برای فروش واحدهای خرد مهیا نیست و امکان ارتقای مجموعه اقتصاد مسکن با فروش واحدهای خرد و تک‌واحدی در بورس کالا وجود ندارد.
 دبیر شورای عالی بورس درباره زمان اجرایی شدن بورس مسکن گفت: در حال حاضر زیرساخت‌های اجرای بورس مسکن آماده است و ما آمادگی داریم تا با هر کدام از بانک‌ها و نهادهای دولتی در هر زمانی که بخواهند واحدهای مسکونی و تجاری اداری مازاد خود را از طریق بورس کالا به فروش برسانند، همکاری کنیم.
رکود، مشکل اساسی راه‌اندازی بورس
سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالا در خصوص وضعیت راه‌اندازی بورس مسکن گفت: در نهادهای عمومی دولتی و نهادهای بزرگ که منفعت عمومی را درگیر می‌کنند؛ قانون‌گذار قواعدی را وضع می‌کند. در حوزه بورس‌های کالایی نیز وقتی نهادهای عمومی می‌خواهند املاک خود را واگذار کنند درگیر منفعت عمومی و منابع مردمی می‌شوند؛ بنابراین باید واگذاری به شکلی صورت گیرد که منفعت عمومی دچار خدشه نشود.
وی تأکید کرد: بورس کالا برای راه‌اندازی بورس مسکن، ورودی به املاک کوچک نخواهد داشت و اگر بانک‌ها و مؤسسات تمایل داشته باشند، دارایی خود را به فروش برسانند، باید ارزش پایه این دارایی بیش از 10 میلیارد تومان باشد تا مصوبه قانونی برای آن رعایت شود.
وی با بیان اینکه رکود حاکم بر بخش مسکن مشکل اساسی در راه‌اندازی این بورس است، تصریح کرد: بورس به دنبال تناوب عرضه در این حوزه نیست و ممکن است یک محصول روزی پررونق باشد و از بورس کالا برای آن استفاده شود اما عرضه متناوب و استاندارد به این صورت در دنیا متداول نیست.
به گفته مدیرعامل بورس کالا با راه‌اندازی بورس مسکن نباید نگرانی به وجود آید، زیرا این بورس تلاطمی در بازار مسکن به وجود نمی‌آورد و تنها املاک بزرگ در این بورس مورد معامله قرار می‌گیرد نه آپارتمان‌های کوچک. بنابراین با راه‌اندازی این بورس مردم نگران افزایش قیمت آپارتمان نباشند.
بورس مسكن باعث شفاف شدن معاملات می شود
 محمدرضا پورابراهیمی،‌ عضو شورای عالی بورس نیز با خوشبینی از این بازار یاد کرد و گفت: حجم معاملات بورس مسكن، جذابيت زيادي براي فعالان بازار سرمايه ايجاد مي‌كند. زيرا در بورس مسكن بايد افزايش حجم معاملات مسكن و سودهاي متعارف جايگزين معاملات كم با سودهاي كلان و غيرمتعارف شود.
پورابراهيمي درباره مزيت‌هاي بورس مسكن توضيح داد: تاسيس بورس مسكن باعث شفاف شدن معاملات، كشف دقيق‌تر قيمت، كاهش بورس بازي، تأمين مالي بهتر بخش مسكن، جمع‌كردن نقدينگي و كاهش ريسك خريداران مي‌شود.
او يادآور شد: در حال حاضر قيمت مسكن از سوي دلالان و سفته‌بازان بازار مسكن تعيين مي‌شود حال آنكه اگر عرضه و تقاضا مديريت شود، قيمت مسكن به نرخي بسيار پايين‌تر از نرخ فعلي مي‌رسد و اساس كار بورس مسكن به سود خريداران و مصرف‌كنندگان واقعي كالاي مسكن خواهد بود.
 نقش مثبت بورس مسکن با حضور بنگاه‌های بزرگ
احمدرضا سرحدی،کارشناس اقتصاد مسکن که از زاویه دیگری به بورس مسکن می نگرد، در این مورد گفت: لازمه چنین امری حضور شرکت‌های انبوه‌سازی بزرگ است تا تشکیل بورس مسکن معنی پیدا کند ولی ازآنجاکه اکثر این شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ به دنبال کسب سود هستند و تولیداتشان بر اساس سیاست اقتصادی‌شان است با توجه به رکود موجود رغبتی برای ورود به این عرصه ندارند.
وی  افزود: باید توجه داشت مشکل حوزه مسکن در حال حاضر رکود است و این قضیه با بورس حل نمی‌شود. در این شرایط نه بازار و نه اوضاع اقتصادی به ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.
سرحدی اظهار داشت: مسکن مثل هر کالای دیگری تابع عرضه و تقاضاست. در حال حاضر در جامعه ما عرضه بیش از تقاضاست و باید تمهیداتی اندیشیده بشود که بازار را رونق بدهد. بااین ‌وجود فکر نمی‌کنم چنین امری رخ بدهد، مگر اینکه به طریقی تقاضا را تقویت و توانمند سازیم.
این کارشناس مسکن خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به عدم تعادلی که در عرضه و تقاضا داریم ایجاد بورس مسکن نمی‌تواند مفید باشد. حال چنانچه وضعیت تعادل بین عرضه و تقاضا به وجود آمد بورس هم می‌تواند نقش مثبتی ایفا کند.
دولت نباید دخالت مستقیم بر این بخش بکند
ابوالحسن میرعمادی-کارشناس اقتصادمسکن نیز با بیان این که ماهیت راه‌اندای بورس مسکن برای بازار مسکن خوب است گفت:  به شرطی که دولت دخالت مستقیمی بر این بخش‌نداشته باشد. زیرا تجربه ثابت کرده هر جا که دولت به صورت مستقیم و به تنهایی وارد توسعه و رونق شده‌است، به دلیل مشکلاتش کار تمام نشده‌است.
وی افزود: من با ماهیت راه‌اندازی بورس مسکن موافق هستم، زیرا مکانیزم بورس مسکن بد نیست. گرچه ایران و بسیاری کشوهای دیگر تجربه بورس مسکن نداشته اند، اما به نظر می‌رسد این طرح، یک طرح موفقیت آمیز باشد.البته باید تاکید شود که باید از دخالت مستقیم دولت دراین بخش جلوگیری شود و با اعلام برخی جزئیات از فراهم شدن بورس مسکن که از ساختمان‌های دولتی آغاز شده است، به نظر می‌رسد باید این فرصت به بخش خصوصی داده شود. حتی اگر حضور دولت برای آغاز بورس مسکن هم به صورت آزمایشی باشد، بازهم کار خراب می‌شود. از این رو هیچ مشکلی برای راه‌اندازی بورس مسکن وجود ندارد فقط اینکه باید  دولت از این قضیه کنار بکشد، چرا که تجربه کمک دولت به برخی سازمان‌های خصوصی هم نشان داده است که هنوز کار نیمه تمام مانده است، البته این موضوع دلیلی بر ناتوانی دولت نیست،‌ بلکه دلیل اصلی مشغله زیاد و مشکلاتی همچون تامین اعتبار است.