هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مدیریت بحران با کمک بیمه

کد مطلب:  2992
لیلا موسوی مهماندوست
از زمان پيدايش انسان تاكنون، قسمت اعظم تلاش و منابع انسان، صرف محافظت از خويش در مقابل پديده‌های طبیعی شده است كه این بيانگر آن است كه چرا خانه هميشه دارايي مهمي در طول زندگي انسان يا حتي بعد از مرگ وي به حساب مي‌آمده است. از آنجایی که طی سال های گذشته بیشترین رویداد طبیعی که خسارات سنگین جانی و مالی را در کشور به جای گذاشته، زلزله بوده و ایران با قرارگیری روی گسل های زلزله از ریسک بالای خطر نسبت به این نوع حادثه برخوردار است؛ ضروری به نظر می رسد که نسبت به این حادثه اقدامات پیشگیرانه و آموزشی انجام شود. به طور قطع کاهش هزینه ها در کنترل آسیب ها و کاهش عوارض حادثه بسیار موثر خواهد بود. از این رو لازم است شرکت های بیمه با ورود به این حوزه، خدمات مفیدی را به شهروندان ارائه دهند.
درحالی‌که فعالان مدیریت بحران برای هدایت و مدیریت درست بحران، اقدامات پیشگیری و مقابله و حوادث بعد از بحران را ارزیابی می‌کنند، نباید از ریسک بالای بحران‌های طبیعی که ناگهانی پیش می‌آیند به‌سادگی بگذریم. برای رفع این معضل با هدف ریسک‌زدایی گفتگویی را با مهندس مهدی آقامحمدی، مسئول بازسازی و بازتوانی اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز ترتیب دادیم.
•بازسازی و بازتوانی در مدیریت بحران به چه معنا و مفهومی است؟
براساس بند دال ماده 2 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور بازسازی شامل کلیه اقدامات لازم و ضروری پس از وقوع بحران است که برای بازگرداندن وضعیت عادی به مناطق آسیب‌دیده با در نظر گرفتن ویژگی‌های توسعه پایدار، ضوابط ایمنی، مشارکت مردمی و مسائل فرهنگی، تاریخی، اجتماعی منطقه آسیب‌دیده انجام می‌گیرد. بازتوانی نیز شامل مجموعه اقداماتی است که جهت بازگرداندن شرایط جسمی، روحی، روانی و اجتماعی آسیب‌دیدگان به حالت عادی به انجام می‌رسد.
•مأموریت و چشم‌انداز و استراتژی واحد بازسازی و بازتوانی اداره کل مدیریت بحران چیست؟
مأموریت واحد بازسازی و بازتوانی ايجاد مديريت يكپارچه در امور سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي، ايجاد هماهنگي و انسجام در مرحله بازسازي و بازتواني است و چشم‌انداز این واحد، ارتقای سطح ايمني شهرها و روستاهاي استان به‌منظور به حداقل رساندن آسيب‌هاي ناشي از انواع مخاطرات طبيعي و بازسازي سريع پس از حوادث و ارتقای كمي و كيفي برنامه‌ها در مرحله بازسازي و بازتواني است.
همچنین جهت‌گيري و خط‌مشي واحد ترويج و ايجاد وحدت رويه در مقاوم‌سازي ساختمان‌ها با مصالح استاندارد، ساماندهي نظام برآورد خسارات و مراحل بازسازي مناطق آسيب‌ديده، ساماندهي مراحل بازتواني روحي، رواني آسيب‌ديدگان، گسترش نظام مؤثر جبران، نظير انواع بيمه‌هاست.
•شرح وظايف واحد بازسازی و بازتوانی اداره کل مدیریت بحران چیست؟
سازمان بازسازی و بازتوانی اداره کل مدیریت بحران موظف به پيگيري و ارسال گزارشي از مقاوم‌سازی اماكن و شریان‌های حیاتی، تقويت امور زيربنايي در حوزه مديريت بحران (ازجمله: مركز مديريت و كنترل حوادث، پايگاه‌هاي چندمنظوره مدیریت بحران، سايت‌هاي اسكان اضطراري)، بازديد و ارسال گزارشي از وضعيت پروژه‌هاي عمراني و مرتبط با حوادث، فرهنگ‌سازي و تقويت ساختار بازتواني در بخش دولتي و غيردولتي، اصلاح فرايند گزارش‌گيري و تدوين شيوه‌نامه‌هاي پروژه‌هاي بازسازي، فرهنگ‌سازي، هماهنگي و نظارت در زمينه افزايش ضريب نفوذ بيمه و ارزيابي خسارات احتمالي است.
•تاکنون چه اقدامــاتی در حوزه فعالیت‌های واحد بازسازی و بازتوانی از بدو تشکیل این اداره کل صورت پذیرفته است؟
بحمدالله طی سال‌های گذشته اقدامات و فعالیت‌های بســیار خوب و گسترده‌ای در این حوزه صورت گرفته که به‌صورت خلاصه و مختصر شامل پيگيري و ارسال گزارشي از مقاوم‌سازی اماكن و شريان‌هاي حياتي، تقويت امور زيربنايي در حوزه مديريت بحران، بازديد از وضعيت پروژه‌هاي عمراني مرتبط با حوادث، فرهنگ‌سازي و تقويت ساختارهاي بازتواني در بخش‌های دولتي و غیردولتی، اصلاح فرایند گزارش‌گیری و تدوین شیوه‌نامه‌هایی در حوزه بازسازی و بازتوانی، فرهنگ‌سازی، هماهنگی و نظارت در زمینه افزایش ضریب نفوذ بیمه، ارزیابی خسارات احتمالی، تهیه و جمع‌آوری سیستم بانک اطلاعات و نقشه‌های استان، شورای‌ هماهنگی ‌مدیریت ‌بحران و کارگروه‌های تخصصی مدیریت بحران استان است.
•در خصوص برنامه‌های آتی واحد بازسازی و بازتوانی اداره کل مدیریت بحران توضیحاتی بفرمایید؟
برنامه‌های آتی این واحد در سه بخش کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت شامل موارد ذیل است:
الف - برنامه‌های کوتاه‌مدت: حمایت و کمک به اجرایی شدن طرح احداث سالن‌های چندمنظوره مدیریت بحران، اجرایی شدن طرح احداث سایت‌های اسکان اضطراری مدیریت بحران، فراهم نمودن زمینه‌های لازم با همکاری و هماهــنگی دستگاه‌های متولی امر بازتوانی جهـت ایجاد و راه‌اندازی مراکز خدمات و نگهــــداری آسیب‌دیدگان حوادث در سطح استان.
ب – برنامه‌های میان‌مدت: نظارت بر استاندارد‌سازی مصالح ساختمانی به‌منظور ساخت اماکن مقاوم در برابر زلزله، فعال نمودن دستگاه‌های متولی امر بازتوانی جهت انجام اقدامات و عملیات‌های مربوط به بازتوانی در حوادث، نظارت بر طرح‌ها و پروژه‌های بازسازی و برآورد و تخصیص اعتبارات موردنیاز با هماهنگی دستگاه‌ها.
ج – برنامه‌های بلندمدت: حمایت و کمک به اجرایی شدن تأمین اعتبار بازسازی و مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها، مدارس، ساختار کالبدی محیط و مسکن روستایی و حمایت و کمک به تعمیم و گسترش بیمه جامع حوادث در سطح شهرها و روستاهای استان و محصولات کشاورزی و دامی با پوشش 100%، حمایت و کمک به نوسازی و ایمن‌سازی شبکه‌های فرسوده آب، برق، گاز، مخابرات، سوخت، توسط دستگاه‌های متولی ذی‌ربط، حمایت و کمک به نوسازی و ایمن‌سازی شبکه‌های راه‌های روستایی با همکاری دستگاه‌های متولی ذی‌ربط.
و سخن پایانی
ضمن تقدیر و تشکر از نشریه پیام ساختمان به اطلاع عموم می‌رسانیم؛ با توجه به اینکه بر اساس قانون و بخشنامه‌های مختلف ابلاغی تنها راه جبران خسارت در حوادث طبیعی و انسان‌ساز بیمه است. ازاین‌رو خواهشمندم حتماً کلیه اموال منقول و غیرمنقول خود را در برابر حوادث بیمه نموده تا جبران بخشی از خسارات احتمالی از این طریق صورت پذیرد.